08 Mart 2017 / Habertürk Gazetesi Ankara

ÇOĞUL GEBELİKLER ANNELER İÇİN RİSKLİ

Tüp bebek tedavisine bağlı olarak gelişen çoğul gebeliklerin istenmeyen bir sonuç olduğunu belirten Prof. Dr. Hakan Yaralı, "Tüp bebek merkezlerinin başarısı ne kadar az embrllyo ile mutlu sonuca ulaşıldığı bilgisiyle ölçülür. Çoğul gebelik istenmeyen sonuçtur" dedi.

Başarının %80'i laboratuvardan geçer.

Doğru embriyo seçiminin önemine dikkat çeken Yaralı, "35 yaşın altındaki adaylara birinci ve ikinci tüp bebek denemelerinde sadece bir, üçüncü ve sonraki denemelerde en fazla iki embriyo transfer edilebilir. 35 yaşında veya daha büyük olan adaylarda ise en fazla 2 embriyo transfer edilebilir" dedi. Laboratuvar metotlarındaki iyileşmelerin embriyo transfer sayısını azalttığını anlatan Yaralı, "Başarının yüzde 80'i laboratuvardan geçiyor. Doğru embriyoyu seçebilirsek başarı artıyor. Teknoloji bu konuda önemli bir destekçimiz. Preimplantasyon Genetik Tarama (PGS) ile doğru embriyoyu seçme şansımız artıyor" dedi.

Büyük şehirlerde gebelik yaşının geç dönemlere kaymış olması ve yardımcı üreme teknikleriyle sağlanan gebeliklerdeki artış, çoğul gebelik görülme sıklığını artırıyor. Bu durumun önüne geçilmesi amacıyla 3 veya daha fazla embriyo transferinin kanunla yasaklandığını belirten Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, "Çoğul gebelikler kulağa güzel gelebilir ancak hem anne hem de bebekler için önemli bir risk yaratır. Çocuk sahibi olabilmek için bu riski göze almak doğru değil. Tüp bebek merkezi arayan çiftlerin bilmesi gereken, en iyi merkezin en az embriyo transferiyle başarılı olan merkez olduğudur" diye konuştu.

"ÇOK ÇOCUK OLSUN AMA TEK TEK OLSUN" 

İster kendiliğinden ister tüp bebek yöntemiyle olsun, çoğul gebeliklerin riskli gebelikler olduğunu anlatan Yaralı, 'Ya tutarsa, düşüncesiyle embriyo transferi yapanlar tüp bebek tedavisinde başarılı olalım derken anne ve bebeğin sağlığıyla oynuyor. Toplumun bu konuda bilinçlenmesi, çiftlerin transfer sürecinde sorgulayıcı olması gerekiyor" diye konuştu. İkiz gebeliklerde tekiz gebeliklere göre prematüre doğum ve olası komplikasyon riskinin arttığını anlatan Yaralı, "Tekiz tüp bebeklerde de erken doğum riski normal doğuma göre fazla. Söz konusu çoğul tüp bebekse bu risk daha artıyor. Çok çocuk olsun ama tek tek olsun" uyarısında bulundu.

EMBRİYOYA İNCELEME

PGS yönteminin eve sağlıklı bebekle gitme konusunda önemli bir yardımcı olduğunu anlatan Yaralı, "Tüp bebekte başarı oranı her geçen gün daha da artacak. PGS bize umut veren bir yöntem. PGS yöntemi ile laboratuvar ortamında embriyoya zarar vermeden biopsi yapılarak tüm 46 kromozomu inceliyor, embriyonun kalitesi hakkında fikir sahibi oluyoruz" diye konuştu. Yaralı, embriyonun sağlıklı olmasının beraberinde düşük riski, erken doğum gibi tehlikeleri de büyük oranda ortadan kaldırdığını anlattı. 

Çoğul Gebelikler Anneler için Riskli