OFİS HİSTEROSKOPİSİ

Histeroskopi, soğuk ışık kaynağı, teleskop, video kamera kullanılarak, rahim içine verilen sıvı yardımı ile rahim iç boşluğunun görüntülenmesine verilen isimdir.

Tanısal veya tedavi edici (operatif histeroskopi) olarak yapılır. Tanısal histeroskopi ofis histeroskopi ile yapılır. Operatif histeroskopilerin bir kısmı ofis histeroskopi yardımı ile bir kısmı ise rezekteskop denilen özel bir alet yardımı ile yapılır. Polip, hafif rahim içi yapışıklık, derin olmayan perde/septum, ofis histeroskopi ile düzeltilebilir iken, yaygın/şiddetli rahim içi yapışıklık, derin perde/septum kesilmesi ve rahim içine yerleşik myom tedavisinde rezekteskop gerekir.

Gerek ofis histeroskopisi gerekse de rezekteskop kullanımında hafif, maske ile genel anestezi kullanılır.

Ofis histeroskopi için, rahim ağzı genişletilmeden rahim içine kolayca yerleştirilebilen çok ince teleskop (2.9 mm çaplı) kullanılır. Histeroskop ile rahim içine girildikten sonra sıvı verilerek rahim boşluğu şişirilir ve video kamera ile rahim içi görüntülenir. Esasında hiç anestezi dahi kullanılmadan yapılabilse dahi, biz hafif, maske ile genel anestezi verilmesini tercih etmekteyiz. 

Ofis histeroskopi en sık, vajinal ultrasonografide şüpheli bir durum (rahim içi yapışıklık, myom, polip ve perde/septum) varlığında kullanılmaktadır. Kısırlık dışında anormal kanama olan olgularda da bazen kullanılır. İpi rahim içine kaçmış olan rahim içi araçların (spiral) çıkarılmasında da ofis histeroskopiden yararlanılır.

Rahim içindeki yer kaplayan lezyonlar (polip, myom) veya yapışıklıklar kısırlık nedeni olabilir ve bunların tamamı histeroskopi ile tedavi edilebilirler.

Eğer uygun zamanda (28 günde bir adet gören bir bayanın, adetinin ilk gününe göre 10.-14. gün aralığında) yapılan vajinal ultrasonografide rahim içi “tertemiz” gözüküyor ise, gerek ilk tüp bebek uygulaması, gerekse de tekrarlayan tüp bebek uygulaması öncesi histeroskopi yapılmasının, gebelik oranları kapsamında ilave bir yararı yoktur.

HİSTEROSKOPİ İÇİN SIK SORULAN SORULAR

Histeroskopi adetin hangi döneminde yapılır?
Histeroskopi, ideal olarak adet kanamasının bitiminden hemen sonra yapılır (28 günde bir adet gören bir bayanın, adetinin ilk gününe göre, 10.-14. gün aralığında). Bu dönemde rahim iç tabakası incedir ve rahim içi daha net olarak görülebilir. Bununla birlikte, daha az tercih edilse de, adet dışı herhangi bir dönemde de yapılabilir.

Histeroskopi öncesinde nasıl hazırlık yapmalıyım?
Histeroskopi öncesinde genel anestezi verileceği için 4-6 saatlik bir açlık dönemi gerekir.

Histeroskopi sonrasında ağrı veya kanama olur mu?
Genellikle ağrı son derece azdır veya hiç yoktur. Kanama çoğu zaman hiç olmaz, olsa bile çok hafif olur ve kısa sürer.

Histeroskopinin komplikasyonları nedir?
Yetkin ellerde neredeyse yoktur.

Çok nadiren rahim delinmesi, kanama, rahim içi yapışıklık gelişmesi (büyük ve birden fazla myomun cerrahisi sonrası) başlıca komplikasyonlardır. Deneyimli histeroskopistler için komplikasyonların tanısı ve tedavisi kolaydır.

OFİS HİSTEROSKOPİSİ
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız