(Submüköz; rahimin içine doğru büyümüş)
MYOM

Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) da polip benzeri şikayetlere (anormal kanama, kısırlık, artmış düşük riski, adet sancısı) neden olabilirler. Tanı ve tedavisi polip ile benzerdir.

Polipden farklı olarak büyük myomlarda (çapı 2 cm'den büyük) histeroskopi öncesi hazırlayıcı tıbbi tedavi vermek gerebilir. 2-3 aylık adetden kesme için yapılacak depo enjeksiyon sonrası (Lucrin depot; Zoladex) hem myom %40'lara varan oranlarda küçülebilir hem de eğer kansızlık (anemi; hemoglobin düşüklüğü) var ise histeroskopi öncesi ağızdan demir tedavisi ile kansızlık düzeltilmiş olur. Rezekteskop yardımı ile 1 veya 2 seansta myom, tecrübeli ellerde etkin olarak çıkartılabilir.

Büyük, rahim içine geniş tabanlı yerleşik myomlarda, ilk cerrahiden 1-2 ay sonra yapılacak 2. bakış histeroskopisinde hem artık kalan myom temizlenmesi hem de ilk cerrahiye bağlı yapışıklık gelişmiş ise düzeltilmesi mümkün olabilir. Geniş tabanlı, hem rahim içi (submüköz) hem de rahimin kas tabakasına doğru (intramural) yerleşik myomların çıkartılması cerrahi deneyim isteyen uygulamalardır. 

Ayaktan yapılan müdahale sonrası, hasta işlemden 1-2 saat sonra taburcu olabilir. 1-2 gün istirahat sonrası işe dönmek mümkün olabilmektedir.

 

MYOM
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız