Gebe kalmakta sıkıntıya yol açar mı?
MYOM NEDİR?

Myomlar, rahimin içi kas tabakasından gelişen iyi huylu tümörlerdir. Üreme çağındaki kadınların % 20-40'ında myom saptanır. Myomu olduğu bilinen kadınların birçoğunda hiçbir belirti yokken bazı hastalar adet döneminde aşırı kanama ya da kasık ağrısı gibi belirtilerle başvurabilir.

Myomlar rahimdeki yerleşimlerine göre 3 gruba ayrılır ;

Rahim iç tabakasında yerleşen myomlar (submüköz);  Myomların kısırlığa yol açıp açmadığı üzerinde tartışılan konulardan biridir. Günümüzde kabul gören görüş rahim iç tabakasında yer alan myomların doğurganlık üzerine (gebe kalmak ve düşük riski) olumsuz etkileri olduğudur. Bu yerleşimdeki myomların, karına herhangi bir kesi yapılmadan, histeroskopik teknikle çıkarılması çok etkin olup, myomun doğurganlık üzerine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırır.

Rahim dış yüzeyinde yerleşen myomlar (subseröz); Rahim dış tabakasında yer alan myomların gebelik üzerine olumsuz etkilerinin olmadığı kabul edilmektedir. Çoğunlukla operasyon yapılması önerilmemektedir.

Rahimin kas tabakasında yer alan myomlar (intramural); Bu yerleşimdeki myomlar eğer rahim iç tabakasına bası yapıyorlarsa cerrahi müdahale yapılması önerilmektedir. Myomun boyutuna ve oransal olarak ne kadarının rahim iç tabakasına baskı yaptığına göre, laparoskopik (kapalı cerrahi) ya da açık cerrahi ile alınması düşünülebilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cerrahinin mikrocerrahi prensiplerine uygun olarak hastada operasyona bağlı olası yapışıklık ihtimalini en aza indirgeyici teknikler kullanılarak yapılmasıdır.

Bu kapsamda tartışmalı husus, bu yerleşimdeki (intramural) myomların, rahimin içine baskı yapmadıkları zaman doğurganlık üzerine etkileridir. Bu şekilde myomlara cerrahi yapılmasının, gerek doğal doğurganlık (kendiliğinden gebe kalmak) veya tüp bebek sonrası gebe kalmak üzerine etkileri çok tartışmalıdır.

Histeroskopik myom ameliyatından sonra ilk ayda, batından yapılan (kapalı veya açık ameliyat) myom ameliyatından 2-3 ay sonra tüp bebek tedavisi planlanabilir.

MYOM NEDİR?
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız