KISIRLIK NEDİR?

Kısırlık (infertilite), düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması olarak tanımlanır. Bayan yaşı 35 ve üzeri olgularda bu süre 6 ay olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bayan yaşı 35'in üzerinde ise veya öykü ve fizik muayenesinde kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa araştırmalar daha erken başlatılmalıdır. Bayan yaşı 40 üzerinde olan olgularda ise bir kaç ay içinde hızlı ve etkin bir değerlendirme yapılmalıdır.

Kısırlığın araştırılması hızlı, etkin, bilgilendirici ve en az maliyetli olmalıdır.

Kısırlığın araştırılması

İlk yapılması gereken test semen analizidir ve 2 ay aralıklarla en az iki defa tekrarlanmalıdır. Erkeğin değerlendirilmesi makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Kadın tarafında da yumurtlama fonksiyonu ve de anatomik olarak rahim/tüplerin iç ve dış yüzeyleri değerlendirilir. Kadına bağlı gebe kalmakta sıkıntı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Kadının yumurtalık rezervi değerlendirilmesi de çok önemlidir. Kadınlarda yumurtalık rezervi 35 yaşından itibaren azalmaya başlar ve yaş ilerledikçe, özellikle 40’lı yaşlarda gebe kalma ve canlı doğum yapma şansı giderek belirgin ölçüde azalır. Bazen, 35 yaş altında dahi, yumurtalık rezervi azalır; ailesinde erken menopoz (40 yaş öncesi menopoz) olan, yumurtalıklarından kist aldırmış olan, tek yumurtalığı alınmış olan, endometriozis öyküsü olan ve ağır sigara içen (günde 10’dan fazla) kadınlarda yumurtalık rezervi azalabilmektedir.

Semen analizi, yumurtlaması ve yumurtalık kapasitesi normal olan çiftlerde kadının tüplerinin açık olup olmadığı araştırılır. Bunun için rahim tüp filmi (HSG-histerosalpingografi) çekilmesi gerekir. HSG basit ve çoğu zaman ağrısız bir işlem olmasına rağmen teknik olarak ilacın hızlı ve basınçlı verilmesine bağlı rahimde kramplar yapabilir. İşlem adetinin bitiminden hemen sonra yapılmalıdır. Bu şekilde rahim içi daha iyi görülür ve yumurtlama döneminden sonra olabilecek çok erken bir gebelik olasılığı ortadan kaldırılır. HSG ile rahim iç boşluğu ve tüpler değerlendirilir. Tüplerin açık olup olmadığı ve kapalı ise hangi seviyede kapalı oldukları anlaşılabilir. Özellikle tek tüpün rahme bitişik olduğu yerden kapalı olması durumu bazen ilacın basınçlı verilmesi sonucunda tüpte kasılma olmasına bağlıdır. Bu durumda gerçek değil, yalancı bir tıkanıklık vardır. HSG ile karın içindeki yapışıklıkları ve bunların şiddetini anlama olasılığı azdır. HSG tüplerin açık olup olmadıkları hakkında bilgi verdiği halde tüplerin işlevi hakkında bilgi vermez.

Öyküsünde ve fizik muayenesinde herhangi bir bulgusu olmayan kadınlarda karın içinin bir teleskop yardımı ile gözlenmesine olanak tanıyan laparoskopi adı verilen bir işlem yapılabilir. Laparoskopi eskiden çok sık kullanılan bir teknik olmasına karşın bugün özellikle tanısal anlamda kullanımı oldukça kısıtlıdır.

KISIRLIK NEDİR?
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız