Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

MYOM NEDİR? KISIRLIK YAPAR MI?

Myomlar, rahimin iç kas tabakasından gelişen iyi huylu tümörlerdir. Üreme çağındaki kadınların % 20-40'ında myom saptanır. Myomu olduğu bilinen kadınların birçoğunda hiçbir belirti yokken bazı hastalar adet döneminde aşırı kanama, ara kanama, kasık ağrısı gibi belirtilerle başvurabilir.
 
Myomlar rahimdeki yerleşimlerine göre 3 gruba ayrılır ; rahim iç tabakasında yerleşen myomlar (submüköz),  rahim dış yüzeyindeki myomlar (subseröz), rahimin kas tabakasında yer alan myomlar (intramural). Myomların kısırlığa yol açıp açmadığı günümüzde üzerinde tartışılan konulardan biridir. Günümüzde kabul gören görüş rahim iç tabakasında yer alan myomların doğurganlık üzerine olumsuz etkileri olduğu, rahim dış tabakasında yer alan myomların böyle bir etkileri olmadığı yönündedir. Rahim iç kas tabakasında yer alan myomlar ise rahim iç tabakasına bası yapmaları durumunda olumsuz etkilere yol açabilirler. Rahim iç tabakası içerisinde yer alan myomların karına herhangi bir kesi yapılmadan vajinal yolla histeroskopi kullanılarak çıkarılması doğurganlık üzerine olan olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Rahim kas tabakasından gelişen myomların ise laparoskopik (kapalı cerrahi)  ya da açık cerrahi ile alınmasının da olumlu etkileri vardır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta cerrahinin mikrocerrahi prensiplerine uygun olarak hastada operasyona bağlı olası yapışıklık ihtimalini en aza indirgeyici teknikler kullanılarak yapılmasıdır.
 

 
Tüp bebek tedavisine karar verilmiş hastalarda myom saptanırsa ne yapılmalı?
 
 

Bu konu ile ilgili yapılmış geniş serili çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalarda gösterilmiştir ki tüp bebek tedavisi öncesi submüköz myomların histeroskopi kullanılarak çıkarılması tüp bebek başarısını arttırmaktadır. Yine aynı çalışmada rahim iç kas tabakasında yer alan myomların ise rahim iç tabakasına bası yapmaları durumunda tüp bebek tedavisi öncesi cerrahi yöntemle (laporoskopik ya da açık cerrahi ile) çıkarılmasının yine tüp bebek başarısı üzerine olumlu etkileri vardır. Diğer durumlarda yapılacak cerrahi işlem tüp bebek başarısı üzerine ek bir fayda sağlamamaktadır.