Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

POLİKİSTİK OVER SENDROMU İÇİN TÜP BEBEK

Polikistik over sendromu (PCOS), bayanlarda en sık görülen hormonal bozukluktur. Bu sendromun nedeni ve oluş mekanizması net olarak bilinmemektedir. Bulguları, tanı yöntemlerini ve tedavi metodları ile ilgili detaylı bilgiyi sitemizde kısırlık başlığı altındaki polikistik over sendromu alt başlığında bulabilirsiniz.

GEBE KALMAKTA SIKINTI MI YAŞIYORSUNUZ?

PCOS'lu hastalarda yumurtlamamaya bağlı gebe kalmakta sıkıntı görülebilmektedir. Bu nedenle başlangıç tedavi yumurtlamanın tekrar sağlanmasıdır. Bunun için yardımcı yöntemler; kilo fazlalığı var ise kilo vermenin sağlanması ve hap ( clomiphen citrate- serophene, gonaphene, clomen'¦)  ya da günlük iğne tedavisi ile yumurtlamanın uyarılması ve aşılama ( intrauterin inseminasyon ) yapılmasıdır. Eğer bu yolla gebelik elde edilemez ise tüp bebek yapılabilmektedir.

PCOS'lu hastalar Tüp Bebek Tedavisinde En Kolay Hastalardır

Tüp bebek yapılması gereken PCOS'lu hastalar gebe kalınabilirlik açısından en kolay hasta grubuna girerler. Çünkü bu hastalarda yumurtalık rezervi, yani yumurtalık uyarımı sonrasında elde edilen yumurta sayısı oldukça iyidir ve diğer nedenlere bağlı gebe kalamama sonucu tüp bebek yapılan hastalara göre gebelik oranları daha  yüksek olmaktadır. Aynı zamanda bu grup hastalarda transfer edilen embriyo- embriyolar dışında dondurulacak vasıfta embriyo elde edilmesi ihtimali de çok daha yüksek olmaktadır.  Yakın zamanda yaptığımız ve yurtdışı saygın bir dergide yayınladığımız  çalışmamızda da görüldüğü gibi  sadece erkeğe bağlı kısırlık olan olgularda gebelik oranı %44, sadece polikistik over görüntüsü olan ancak yumurtlama problemi olmayan hastalarda gebelik oranı %59.6 iken PCOS'li hastalarda bu oran %66 olmaktadır. Bu nedenle PCOS olan hastaların tüp bebek gerekmeden dahi, hap ya da günlük iğne tedavisi+aşılama ( low-dose step-up+intrauterin inseminasyon) ile gebe kalabilme şansları olabildiği gibi, eğer tüp bebek gerekir ise de çok etkin mücadele imkanı olduğunu ve gebelik oranlarının oldukça yüz güldürücü olduğunu da tekrar belirtmek isteriz. Ancak unutulmamalıdır ki, PCOS'lu hastalarda uygun protokol seçimi, uygun olan en düşük dozun uygulanması çok önem arzetmektedir. Kontrolsüz yapılan, tüp bebek için uyarımlar sonucunda aşırı uyarım sendromu gelişme riski olabilmekte ve bu tablo hayatı dahi tehdit edecek kadar ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.