KÖK HÜCRE NAKLİ

Azospermi yani menide sperm olmaması durumunda, mikro-TESE adı verilen bir cerrahi yöntem ile, olguların %50’inde testislerden sperm bulup, mikroenjeksiyon işlemi ile, azospermisi olmayan çiftlere yakın oranlarda, gebelik elde edilebilmektedir. Ancak %50 olguda ise mikro-TESE’de sperm bulunamamaktadır. Sperm bulunabilirliği kapsamında, işlemi yapan üroloğun ve de tüp bebek merkezi laboratuvarının deneyimi çok ama çok önemlidir. (Mikro-TESE makalesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Mikro-TESE ile sperm bulunmayan olgularda, şu an mevcut klinik uygulamalar kapsamında, maalesef başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu çiftlere bugün için önerilen beklemek ve teknolojinin gelişmesi ile yarın neler olacağını görmektir.

Olgun sperm hücresi yerine öncü sperm hücreleri ile (spermatid), çok kısıtlı sayıda olgu sunumu dışında, başarı elde edilememiştir. Bu nedenle, spermatid mikroenjeksiyonu önerilmemektedir.

Halen kök hücreden sperm yapımı ile ilgili hayvan çalışmaları yoğun olarak devam etse de, günümüzde bu uygulamalar, maalesef, klinik uygulamalarda kullanılamamaktır.


Puan Ver
1 Kişi. Ortalama puan: 1.00
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 11.08.2021
Prof. Dr. MEHTAP POLAT
YAZAR
Prof. Dr. MEHTAP POLAT

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Mehtap Polat 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığını tamamladı. 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, 2021 yılında da Profesör oldu. Prof. Dr. Mehtap Polat'ın yurt dışı ve yurt içi dergilerde yayınlanmış 50’den fazla makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Tüp bebek, endometriozis ve polikistik over sendromu tedavileri özel ilgi alanlarıdır