EMBRİYO TRANSFERİ

Biz kliniğimizde taze transferlerin önemli kısmını (≈%75) yumurta toplamadan 5 gün sonra (5. gün, blastokist evresi), donma çözme uygulamalarının da neredeyse tamamını blastokist evresinde planlamaktayız. Seçkin tüp bebek merkezleri ve yetkin embriyoloji laboratuvarları yoğun olarak 5. gün transfer ağırlıklı planlama yaparlar.

Bununla birlikte seçme şansı yok ise; örneğin hastanın yumurtalık rezervinin az olması veya çok nadiren embriyo kalitesinin düşük olması nedeni ile, hastaya 1 embriyo transfer edilme planı var ve elde 1 güzel embriyo var ise 3. gün de transfer yapmaktayız.

Embriyo transferi, bütün emeklerin finalize olduğu son safhadır. Çok nazik yapılması çok önemlidir. Bu kapsamda transferi yapacak hekimin deneyimi çok önemlidir.  

Embriyo transferi öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar:

Embiyo transferi günü, idrara sıkışık olmak dışında özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Embriyo transferi genellikle, hazırlık dahil, ortalama 5 dakika sürer. Embriyo transferi için, önce bir spekulum vajene yerleştirilir, vajen ıslak bir gazlı bezle usulüne uygun temizlendikten sonra, özel kültür sıvısı ile rahim ağzı yıkanır. Biz Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde transfer yapmadan hemen önce bir deneme kateteri ile (trial catheter) rahim içine girme yolunu belirler ve bu şekilde, 1 dakika sonra yapılacak embriyo transferi sırasında embriyoların çok hızlı, hiç zedelenmeden ve en hızlı rahim içine yerleştirilmesi planlamasını ve “haritalaması”nı yaparız. 

Embriyolog transfer edilecek embriyoları katetere yükleyerek laboratuvardan getirir. Ardından transfer gerçekleştirilir. Genellikle ağrısız bir işlem olsa da, nadiren hafif kramp tarzı ağrı olabilir. Anestezi hemen hiç gerekmez. Merkezimizde bir saatlik istirahat sonrası hasta kaldığı yere dönebilir. Hemşirelerimizin tarif ettikleri ilaçlara devam edilerek, yumurta toplama işleminden 14 gün sonra kanda gebelik testi (kanda beta-hCG) yapılarak gebelik varlığı anlaşılır.

Transfer sonrası yatak istirahati süresi, sanılanın aksine, gebe kalma açısından önem arz etmez. Biz yine Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde transfer yaptıktan sonra, hastalarımızı 1 saat kadar istirahat ettirmekteyiz. Daha uzun istirahat süresi, gebelik oranı üzerine olumlu etkide bulunmaz. Transfer sonrası Ankara dışından gelen hastalar çoğu zaman bir kaç gün içinde şehirlerine dönebilirler. Gerek Ankara içi gerekse de Ankara dışından gelen hastalarımız, transfer sonrası, gereklilik var ise 3-4 gün içinde işlerine de geri dönebilirler.

EMBRİYO TRANSFERİ
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız