GEBELİK TESTİ

Gebelik testi taze transfer yapılan olgularda, yumurta toplamadan 14 gün sonra yapılır. Donma çözme uygulamalarında ise transferden 9 gün sonra yapılır; çok nadiren eğer 3. gün embriyolar dondurulmuş ve çözülerek transfer edilmiş ise, çözme transferinden 11 gün sonra gebelik testi yapılır.

Gününde yapılan gebelik testi neticesi 50 IU/L üzerindeki değerler güven vericidir.

İlk gebelik testinden sonra tüm hastalarımızda 2 gün ara ile, toplam 3 kez, gebelik testi yapılmasını planlarız.  Arzu edilen, kanda gebelik testi değerinin 2 günde en az iki katına artmasıdır (güven verici olan yükselme).

Gebelik testi neticesine göre tekiz/ikiz olmasını öngörmek mümkün değildir.

Planlanan gebelik testi günü vajinal kanama olup olmamasından bağımsız olarak, gebelik testinin yapılmasını arzu ederiz.

Bazen ilk gebelik testi ve/veya tekrar gebelik testleri güven verici olmayabilir; yani yükselme iki katından az veya yükselme yok veya düşüş olabilir. Böyle durumlarda gebelik testi üçten fazla tekrar edilir. 

Gebelik testi 1500-2000 IU/L üzerine çıktığı zaman ancak vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesi görülebilmektedir. Bu değerlerin altında ise vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesi görülemez. Bazen (hem doğal gebeliklerin hem de tüp bebek gebeliklerinin %10-12’i) kimyasal gebelik (biokimyasal gebelik) ile sonuçlanır; bu durumda gebelik testi sağlıksız, güven verici olmayan yükselme/plato yapma/düşme gösterir, ardından da negatifleşir. Güven verici olmayan, yani sağlıksız yükselme/plato yapma/düşme gösteren hastaların bir kısmında da düşük veya dış gebelik ile karşılaşılabilmektedir.

Tüp bebek gebeliklerinde, doğal yolla gebelikler kadar düşük riski (ne daha az, ne daha fazla) vardır. Tüp bebek gebeliklerinin %3’ünde de, maalesef, tüp gebeliği (dış gebelik) olabilmektedir. Tüp bebek sonrası dış gebelik olabilmesi için en önemli risk faktörü, hastanın tüp bebek yapılmadan önce hasarlı tüp varlığıdır.

GEBELİK TESTİ
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız