/ Milliyet Gazetesi

40 BİN YENİ DOĞAN BEBEKTEN BİRİSİ TÜP BEBEK

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD Öğretim Üyesi ve Anatolia Tüp Bebek Merkezi yetkilisi Prof. Dr. Hakan Yaralı, Türkiye`de doğan her 40 bin bebekten birinin tüp bebek olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Hakan Yaralı, tüp bebek merkezi seçiminde yapılan yanlışlıkların önemli riskleri de beraberinde getirdiğini vurgulayarak, mutlaka ruhsatlı tüp bebek merkezlerinin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti. Tüp bebek yönteminde asıl hedefin tem hamilelik olduğunun altını çizen Yaralı,

`Tüp bebekte çoğul gebeliklerin toplumumuza bir başarı gibi sunulması yanlış, bu durum oluşabilecek sağlık sorunlarının da gözden kaçmasına sebep oluyor` dedi. Tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebeliklerin ciddi riskler taşıdığına dikkat çeken Prof. Dr. Hakan Yaralı, birden fazla sayıda bebeğe gebe kalmanın, anne ve çocuğun yaşamını ciddi sağlık sorunlarıyla tehdit edebildiğini ifade etti.

Yaralı, özellikle tüp bebek yöntemiyle meydana gelen çoğul gebeliklerin erken doğum, zeka gerilikleri, sağırlık, körlük veya kalıcı felç gibi olumsuz sonuçlara yol açabildiğini bildirdi. Doğru tüp bebek merkezinin, bebek bekleyen aileyi `Tek ve sağlıklı bebek` ile evine uğurlayan merkez olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hakan Yaralı, çoğul gebeliğin tüp bebek merkezleri için vahim bir olay olduğunun altını çizdi.

Hakan Yaralı, bazı tüp bebek merkezlerinin hastalardan, devletin ödediği katkı payından başka para talep etmediğini dile getirerek, bu durumun tüp bebek tedavisinin maliyet hesabına uygun olmadığını dile getirdi. Tüp bebek tedavisinin pahalı bir işlem olduğuna vurgulayan Prof. Dr. Yaralı, tüp bebek tedavisinin kamuya ait merkezlerde 2.5 milyar lira, özel merkezlerde ise 3 milyar 400 milyona yapıldığını hatırlattı.

40 bin yeni doğan bebekten birisi tüp bebek