/

TÜRKİYE'DE 2 MİLYON KİŞİ KISIR

Sağlık Bakanlığı verileri, Türkiye’de 2 milyon kişinin kısır olduğunu, Türkiye’de kısırlığın giderek arttığını ve 150 bin çiftin tedavi için beklediğini ortaya çıkardı. Kısırlık ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, aşırı zayıflığın da kısırlık nedeni olduğunu bildirdi. Bakanlıktan ruhsatlı tüp bebek merkez sayısının 84 olduğu belirtilirken, bu sayının ve merkezlerin dağılımı ile bazı merkezlerin başarı oranlarının, kısır çiftlerin beklentilerini karşılamaktan çok uzak olduğu belirlendi. Bebek sahibi olamamanın en önemli nedenleri arasında çevresel faktörler, sigara kullanımındaki artış ve kullanım yaşının özellikle bayanlarda düşmesi, polikistik over sendromu ve çikolata kisti olarak adlandırılan kadın hastalıklarının sayısında ve görülme sıklığında yaşanan artış yer alıyor.

Edinilen bilgiye göre, tüp bebek merkezleri özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de yoğunlaştı. Bu merkezlerin 77’si Marmara, İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’de toplanırken, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz’deki tüp bebek merkezi sayısındaki azlık dikkat çekiyor.

Çoğu İstanbul’da olmak üzere Marmara Bölgesi’nde 40, İç Anadolu Bölgesi’nde 20, Akdeniz’de 9, Ege’de ise 8 tüp bebek merkezi bulunuyor. Türkiye’de bulunan tüp bebek merkezi sayısının 84’e yükseldiği dikkate alınırsa, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sadece 5 ve Karadeniz’de 2 tüp bebek merkezi bulunması, bölgelerin nüfus yoğunluğu da düşünüldüğünde, uzun süren tedavi için sağlıksız bir tablo ortaya çıkıyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Kısırlık ve Tüp Bebek Cemiyeti Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsatlandırma aşamasından sonra merkezlere “gebelik başarı kriteri” getirmediğini söylerken, bu nedenle Türkiye’deki başarılı merkezlerin sayısının “iki elin parmağını geçmediğini” söyledi. Aşırı zayıflığın da kısırlık nedeni olduğunu kaydeden Yaralı, hamilelikte az kilo alma modasının da sakıncalarına değinerek, en az sekiz, en fazla 20 kilo alınmasının ideal olduğunu vurguladı.

“TOPUKLU AYAKKABI VE STRECH KIYAFETLERDEN KAÇININ”

Prof. Dr. Hakan Yaralı, hamileliğin özellikle ilerleyen aylarında topuklu ayakkabı ve strech kıyafetler giymekten kaçınılması gerektiğini kaydetti.