TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Tüp bebek tedavisi, kadının yumurtalarının özel ilaçlarla geliştirilmesi, toplanması, laboratuvar ortamında eşin spermi ile döllenmesi ve ardından elde edilen embriyonun rahime nakledilmesi basamaklarından oluşur. Bu yazımızda tüp bebek tedavi süreçlerine dair spesifik soruların cevaplarını bulacaksınız.
Tüm tüp bebek süreçleri ve Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde yapılan uygulamalar için ise tüp bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tüp bebek tedavisinde ilk basamak, kadının yumurtalık rezervine göre çoklu yumurta gelişiminin sağlanmasıdır. Bu nedenle ilk basamak olarak yapılan yumurtalık uyarımı sırasında kullanılan bazı ilaçlarla yumurta keselerinin yani foliküllerin gelişimi sağlanır. Bu aşama yaklaşık olarak 8-10 gün sürmektedir. 
Ardından hafif anestezi altında 10-15 dakika süren bir işlem ile gelişen yumurtalar toplanır ve laboratuvarda değerlendirildikten sonra döllenmelerini sağlamak için eşin spermleri ile birleştirme yani mikroenjeksiyon (ICSI) yapılır ve döllenme durumları değerlendirilir. Embriyo gelişimi takip edildikten sonra, embriyo sayı ve kalitesine göre 3. ya da 5. gün embriyo transferi yapılır. Yumurta toplama gününden 14 gün sonrasında da kanda gebelik testi yapılarak gebelik durumu değerlendirilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAÇ GÜN SÜRER?

Tüp bebek tedavisi kadının adetinden itibaren yaklaşık olarak 2-2.5 haftada tamamlanır. Bu kapsamda ilk basamak özel ilaçlarla kadının yumurta gelişiminin sağlanmasıdır. Her ay üretilen tek yumurta yerine, çoklu yumurta geliştirmek hedeflenmektedir. Bu ilk basamak yani yumurta geliştirme basamağı yaklaşık olarak 8-10 gün sürmektedir. Gelişen yumurta keseleri yani folliküller istenilen boyuta ulaşınca son olgunlaşmalarının sağlanması için yapılan çatlatıcı iğne ardından yumurta toplama (OPU) işlemi yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi vajenden yapılan ultrasonografi eşliğinde yumurtalıklara ilerletilen bir iğne yardımı ile yapılır. Büyüyen yumurta keseleri içine girilir ve içerikleri vakum  ile çekilerek toplanan sıvı laboratuvara gönderilir. Bu sıvı içerisindeki yumurtalar ayrılır ve aynı gün olgun olanlarına mikro enjeksiyon (ICSI) işlemi yapılarak döllenmeleri sağlanır. 
Sonrasında döllenen yumurtaların bölünüp embriyo oluşturmaları takip edilir ve içlerinden en kaliteli olan embriyo, kalite ve sayıya göre 3. ya da 5. gün transfer için seçilir. Yumurta toplama gününden 14 gün sonrasında da kanda gebelik testi yapılarak gebelik varlığı anlaşılır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANIR?

Tüp bebek tedavisi kendiliğinden gebeliği elde edemeyen çiftlerde uygulanabilen bir yardımcı üreme tekniğidir. Özellikle erkeğe bağlı sperm sayı ya da hareket düşüklüğü olan ya da menide sperm olmayan (azospermi) erkelerde, kadında tüplerle ilgili tıkanıklık ya da tüplerin alınmış olması durumunda, çikolata kisti yani endometriozis varlığında, yumurta rezerv düşüklüğünde, açıklanamayan infertilite varlığında, kadın ya da erkeğe ait kromozomal sorun varlığında, ailede bilinen genetik hastalık varlığında tüp bebek tedavisi yapılabilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ SONUCU NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında, blastokist aşamasında yani 5. gün  embriyo transferinden 9 gün, klivaj evresi yani 3. gün embriyo transferinden ise 11 gün sonra kanda gebelik testi yapılarak gebelik varlığı anlaşılabilir. İlk bakılan değerin 30 mıu/ml’nin üzerinde olması gebelik olarak kabul edilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN TUTMAMA SEBEPLERİ

Tüp bebek tedavisinin başarılı olmama sebepleri şu başlıklarda açıklanabilir;
  • İleri kadın yaşı özellikle yaşın 40 yaş üstü olması,
  • Tüplerde hidrosalpenx varlığı,
  • Rahim iç boşluğuna baskı yapan myoma uteri ya da endometrial polip varlığı,
  • Embriyo kalitesinin düşük olması,
  • Zor embriyo transferi öyküsü varlığıdır.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiye tüp bebek tedavisinin tutmama nedenleri ve tutma olasığı yazımından ulaşabilirsiniz.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR

Tüp bebek tedavisinde ilk basamak, yumurtalıklardan çoklu yumurta gelişiminin sağlanması yani yumurtalık uyarımı yapılmasıdır. Bu amaçla bazı ilaçlar kullanılmaktadır. Bu kullanılan ilaçların çoğunluğu enjeksiyon formunda olup, cilt altı yolla kolaylıkla hastalar tarafından uygulanabilmektedir. 
Embriyo transferi sonrasında ise, nakledilen embriyonun rahime tutunmasını kolaylaştırmak ve desteklemek için bazı destek ilaçları kullanılmakta olup, çifte uygulanan protokole, tedavi tipine göre farklılık gösterebilmektedir. Bu destek ilaçları vajinal yolla uygulanan jel ya da tablet şeklinde ilaçlar, ağızdan alınan hap ya da cilt altı ve ya kalçadan uygulanan iğneler şeklinde olabilmektedir. Sizin için uygun olan destek ilacını doktorunuz belirleyecektir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Tüp bebek tedavisi sırasında dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Sigara ve alkolden uzak durulmalı hatta sigara içilen ortama daha girilmemesine özen gösterilmelidir. Her türlü ilaç kullanımı gereken durumda mutlaka hekime danışılmalı ve onayı alınmalıdır. Kullanılan ilaçların uygulanma zamanına ve dozuna azami dikkat edilmelidir. Aynı zamanda ağır işten ve ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmasını tavsiye ederiz. Ancak günlük hayata devam edilmesinde bir sakınca yoktur.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BESLENME


Tüp bebek tedavisi sırasında özel bir beslenme şekli yoktur. Ancak yapılan yayınlar göstermektedir ki, akdeniz mutfağı ağırlıklı yani zeytinyağlı, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme gebelik ihtimalini bir miktar arttırmaktadır. İlaveten mevsim normali olan sebze ve meyveleri tüketmek, çiğ et ve çiğ et ürünlerinden uzak durmak da tavsiye edilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE YENMEMESİ GEREKENLER

Tüp bebek tedavisi sırasında hijyenik olan besinlerin tüketilmesine gayret edilmeli ve uzun raf ömürlü, katkı maddeli gıdalardan uzak durulmalıdır. Özellikle enfeksiyon bulaşmaması açısından çiğ et ya da az pişmiş etle yapılan gıdalar tüketilmemelidir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İLE İLGİLİ SIK SORULANLAR

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar?  

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık uyarımına adetin 2. ya da 3. günü başlanmaktadır. Ancak çifte özel seçilen yumurtalık uyarımına göre öncü ilaçlara adet öncesi dönemde de başlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Adet Görme Olur mu? 

Tüp bebek tedavisi sırasında adet görülmez. Ancak embriyo transferi sonrasında gebelik testi gününe yakın günlerde eğer gebelik oluşmamış ise vajinal kanama başlayabilir.

Başarısız Tüp Bebek Tedavisinden Sonra Adet Gecikmesi Ne Anlama Gelir?

Eğer tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanırsa, vajinal kanama başlar. Tüp bebek uygulaması sonrasındaki ilk birkaç adet birkaç gün erken ya da geç olabilir ve bir miktar yoğun seyredebilir. Ancak onun ötesinde bir düzensizlik olmasını beklemeyiz.

Tüp Bebek Tedavisinde İğne Nasıl Yapılır? 

Tüp bebek tedavisinde öncelikli olarak kadının yumurtalarını geliştirici ilaç tedavisi uygulanır. Bu uyarımda amaç çoklu yumurta kesesi gelişiminin sağlanmasıdır. Yumurtalık uyarımı için kullanılan ilaçların büyük çoğunluğu iğne şeklinde ilaçlardır ancak cilt altı uygulanmaları nedeniyle hem acısız uygulanabilmekte hem de kişi kendisi kolaylıkla yapabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Karında Şişlik Neden Olur?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık uyarımı sonrasında özellikle yumurtalık rezervi fazla olan kadınlarda, yumurtalıkların büyümesine bağlı olarak ve kullanılan destek ilaçlarının etkisi ile yumurta toplama sonrasında bir miktar karında şişlik olabilmektedir. Ancak özellikle polikistik over sendromu (PCOS) olan kadınlarda fazla follikül gelişimi olursa karında ve göğüs boşluğunda sıvı toplanması ile karakterize olan  aşırı uyarım sendromu (OHSS) dediğimiz tablo da gelişebilmektedir. Bu tablonun gelişmemesi için aldığımız önlemler sayesinde son yıllarda hemen daima karşılaşmamaktayız.

Tüp Bebek Tedavisi Sırasında Spor Yapılır mı? 

Tüp bebek tedavisi sırasında hafif tempolu yürüyüş ya da pilates ve  kardiyo egzersizleri yapılabilir ve yüzülebilir. Ancak yoğun tempolu egzersizden kaçınılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisinde İlişkiye Girilir mi? 

Tüp bebek tedavisi sırasında, büyüyen yumurta keseleri 14-15 mm boyuta ulaşana kadar cinsel ilişkiye girilebilir. Ancak bu noktadan sonra tavsiye etmemekteyiz. İlaveten yumurta toplama sonrasında da yine enfeksiyon oluşmaması ve ağrı duyulmaması için 7 ila 10 gün süre ile cinsel ilişkide bulunulmamasını tavsiye ederiz. 

Tüp Bebek Tedavisinde Estradiol Kaç Olmalı? 

Tüp bebek tedavisinde ilk basamak yumurtalıkların uyarılmasıdır. Bu amaçla kullanılan ilaçlarla yumurtalıklardan çoklu yumurta gelişimi sağlanır ve büyüyen her bir yumurta kesesinden salgılanan estradiol hormonunun düzeyi de kanda ölçülerek takip edilebilir. Gelişen follikül sayısına göre de her hastada estradiol düzeyi farklılık göstermektedir.Bu nedenle sabit bir değer yoktur.

Tüp Bebek Transferinde Rahim Kalınlığı Kaç Olursa Normaldir?

Tüp bebek tedavisinde yumurtalık uyarımı sırasında, son gün yani çatlatıcı iğne uygulanma gününde rahim iç duvarı kalınlığının 7 mm’yi geçmesini normal kabul ederiz. Eğer daha önce geçirilmiş işlemlere ya da ameliyata bağlı olarak rahim iç duvarında incelme gelişmiş ise kalınlık 7 mm’nin altında ise gebelik oranları olumsuz etkilenebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Saç Boyanır mı?

Saç boyaları kıl diplerinden emilebilmekte ve boya içerisindeki kimyasallar kana geçebilmektedir. Bu nedenle, tüp bebek tedavisinde yumurta toplama zamanına kadar saç boyanabilir ancak sonrasında boya yapılmamasını tavsiye ederiz. Aynı şekilde gebelik süresince de saç boyası kullanılmamalıdır.

Tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrasındaki süreç ile ilgili merak ettikleriniz cevaplarını aşağıdaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz.
Tüp Bebek Öncesi
Tüp Bebek Sonrası

Anatolia Tüp Bebek Merkezi Olarak Tüm Süreçlerde Yanınızdayız!

Konuyla ilgili aklınıza takılan sorularınız ve bireysel tedavi protokollerimiz hakkında bilgi almak yada bu ailenin bir parçası olmak için aşağıdaki whatsapp yada arama butonları ile bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz. 
Anatolia Tüp Bebek Merkezi laboratuvar kalitesi ile Türkiye'deki en iyi tüp bebek merkezleri arasına adını yazdırmış, 15 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur. Ortaya çıkan güzel tablo hastaların tüp bebek başarı hikayelerine de yansımıştır.


Puan Ver
2 Kişi. Ortalama puan: 3.50
İlk Yayımlanma Tarihi: 04.08.2021
Güncellenme Tarihi: 10.09.2021
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Yaralı, tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikalı çok nadir hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.