Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

EMBRİYOSKOP (SÜREKLİ EMBRİYO İZLEME SİSTEMİ)

Embriyoların laboratuvarda tutulduğu özel cihazlara inkübatör denilmektedir. Embriyolar mikroenjeksiyon işleminden sonra inkübatörlere kaldırılmakta ve her gün sadece bir kez çıkarılarak kısa sürede mikroskop altında anlık değerlendirilmektedir.
 
Embriyoskop en son teknoloji ile üretilmiş bir inkübatördür. Bu cihaz sayesinde mikroenjeksiyon sonrasında embriyoların bir daha dışarıya çıkarılması gerekmeden takipleri yapılabilmektedir. Cihaz içinde bulunan özel kameralar sayesinde, embriyolara zarar vermeyecek şekilde 20 dakika da bir görüntüleme yapılmakta ve bu görüntüler bilgisayar ekranında izlenebilmektedir. Bu sayede, klasik yöntemdeki  günlük, sadece o anki görüntüye göre embriyo değerlendirilmesi yerine, embriyoların bölünme zamanları, gelişim detayları , yavaş ve hızlı gelişim olup olmadığı detaylı olarak incelenebilmektedir. Bu sayede gelişimi en normal olan, tutunma ihtimali en yüksek olan embriyo seçilebilmekte ve gebelik şansı artmaktadır. Aynı zamanda embriyonun dış ortama hiç çıkarılmaması sayesinde, embriyo hem oksijen ve karbondioksit düzeyleri hem de ısı açısından strese girmeden takip edilmektedir.
 
Embriyoskop kullanımının avantajları ile ilgili Marcus Meseguer ve arkadaşlarının yaptıkları bir çalışmada, standart inkübatörde ve embriyoskopta değerlendirilen hastaların tüp bebek performansları ve gebelik sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda, embriyoskopta izlenen hastalarda devam eden gebelik oranlarının, standart inkübatörde izlenen hastalara göre  %10 daha fazla olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde düşük ihtimalinin de embriyoskop ile izlenen hastalarda yaklaşık %10 oranında daha düşük olduğu görülmüştür. Sonuçların embriyoskop kullanılan hastalarda  istatistiksel anlamlı olacak  şekilde daha anlamlı olmasının olası nedenleri;
 
  1. Embriyoların ısı ve gaz düzeyleri açısından inkübatör dışına çıkartılmadığı için strese girmemesi,
  2. Embriyoların tüm gelişim aşamalarının yakından takip edilmesi ve embriyo gelişimi ve bölünme dinamikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması
  3. Embriyoların el değmeden izlenebilmesi ve manipülasyon yapılmaması,
  4. Transfer için seçilmemesi gereken embriyoları (1 hücreden 3 hücreye direkt olarak bölünen gibi) belirleme
  5. Embriyo seçiminde kullanılan ilave parametreler sayesinde daha doğru yani tutunma ihtimali en yüksek embriyonun seçimine olanak sağlaması olarak sayılabilir.
Yani klasik değerlendirmede anlık özelliklere göre seçim yapılmasından ziyade, embriyonun döllenme, bölünme seyrinin takibi ve bölünme anormalliği olan embriyoların transfer edilmemesi gebelik oranlarının daha yüksek olmasını sağlamaktadır.
 
Biz de merkezimizde, seçilmiş olgularda, embriyoskop-sürekli embriyo izleme sistemini kullanarak, sizlere en iyi hizmeti verebilmeyi amaçlamaktayız.