KÖK HÜCRE NAKLİ

Azospermi yani menide sperm olmaması durumunda, mikro-TESE adı verilen bir cerrahi yöntem ile, olguların %50’inde testislerden sperm bulup, mikroenjeksiyon işlemi ile, azospermisi olmayan çiftlere yakın oranlarda, gebelik elde edilebilmektedir. Ancak %50 olguda ise mikro-TESE’de sperm bulunamamaktadır. Sperm bulunabilirliği kapsamında, işlemi yapan üroloğun ve de tüp bebek merkezi laboratuvarının deneyimi çok ama çok önemlidir. (Mikro-TESE makalesine buradan ulaşabilirsiniz.)      

Mikro-TESE ile sperm bulunmayan olgularda, şu an mevcut klinik uygulamalar kapsamında, maalesef başka bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu çiftlere bugün için önerilen beklemek ve teknolojinin gelişmesi ile yarın neler olacağını görmektir.

Olgun sperm hücresi yerine öncü sperm hücreleri ile (spermatid), çok kısıtlı sayıda olgu sunumu dışında, başarı elde edilememiştir. Bu nedenle, spermatid mikroenjeksiyonu önerilmemektedir.

Halen kök hücreden sperm yapımı ile ilgili hayvan çalışmaları yoğun olarak devam etse de, günümüzde bu uygulamalar, maalesef, klinik uygulamalarda kullanılamamaktır.     

KÖK HÜCRE NAKLİ
Teşekkür ederiz
Gönderdiğiniz form tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.
Hata! Formunuz gönderilirken bir hata oluştu.
Soru Sormak İstiyorum
Yorumunuzu Yazınız