Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

TÜP BEBEK BAŞARISIZLIĞI

İyi kaliteli embriyo transferine ragmen, 3 veya daha fazla tüp bebek uygulamasında gebelik elde edilememesi durumunda tüp bebek başarısızlığından bahsedilmektedir. Bayanda değerlendirilmesi gereken durumlar;
 
1) Hidrosalpenks (içi sıvı dolu tüp) araştırılmalıdır. Hidrosalpenks varlığında tüp bebek uygulamasından önce hazırlık kapsamında tüp laparoskopik olarak çıkarılmalı, bu karın içi yapışıklıklar nedeni ile mümkün değil ise tüp-rahim birleşiminde blokaj sağlanmalıdır. Karın içi çok yapışık olan hastalarda histeroskopik yolla  ‘essure’ cihazı yerleştirilerek te tüplerin içindeki sıvının rahim içine akması engellenebilir.
 
2) Rahim içi değerlendirmesi; Ultrasonografi, rahim tüp filmi (HSG), gerekirse histeroskopi ile rahim içinde bir problem olmadığı gösterilmelidir.
 
3) Myom; Rahimin içine doğru büyümüş myomlar (submüköz) tüp bebek öncesi histeroskopik olarak çıkartılmalıdır. Rahimin içine baskı yapmayan myomların tüp bebek başarısı üzerine etkileri tartışmalıdır. Bununla birlikte, bazı çalışmalarda, 4-5 cm çaptan büyük myomların, rahimin iç tabakasına baskı yapmasalar bile, tüp bebekte gebelik oranlarına olumsuz etkileri olabileceği bildirilmiştir.
 
4) Bay ve bayanın kromozomal değerlendirmesi yapılarak, yapısal veya sayısal bir kromozomal  problemin olmadığı gösterilmelidir.
 
Bayanda pıhtılaşma bozukluklarının (trombofili) bakılması  bu olgularda önerilmemektedir.
 
Yakın zamanda özel bir tüp bebek merkezinin mucize olarak lanse ettiği, ebevyn kanından hazırlanan sıvının rahime enjeksiyonu olan  aşı uygulamasının, gebelik şansını arttırdığına dair yapılan açıklamaya çok şüphe ile yaklaşmaktayız.
 
Hem hekim hem de kısır çift açısından hayal kırıcı olan bu durumda, uygun araştırma sonrası, bayana ait yukarıda bahsedilen durumlar ekarte edildikten sonra, mümkün olabildiğince 5. gün yani blastokist aşamasında embriyo transferi yapılması ve ya Preimplantasyon genetik tarama (PGS) yapılması planlanabilmektedir.