Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

PREİMPLANTASYON GENETİK TARAMA NASIL YAPILIR?

Preimplantasyon genetik tarama uygulaması olarak PGS'yi hamilelik ileri bayan yaşında, mükerrer tüp bebek başarısızlıklarında ve nedeni belli olmayan tekrarlayan düşüklerde kullanıyoruz.

PGS için 2016 yılı itibariyle en önemli özellik yumurta toplamadan sonra 5 - 6. günde, yani blastokist (blastocyst) safhasında biyopsi yapılmasıdır. Ülkemizde halen 3. gün uygulamalar yapılabilmektedir. Yakın zamanda yapılan bir çalışmada gösterilmiştir ki, yumurta toplamadan 3 gün sonra yapılan embriyo biyopsisi embriyoya zarar verebilmekte, embriyonun canlılığını yüzde 39 oranında azaltabilmektedir. Halbuki 5. veya 6. gün biyopsileri 5. ve 6. günde embriyoya zarar vermemektedir. Dolayısıyla 3. gün biyopsisi yapılmamalıdır. 
 
Tüp bebek uygulamasında uyarım, toplama, mikroenjeksiyon sonrasında elde edilen embriyolar, iyi laboratuvar hizmeti kapsamında 5-6. güne getirildikten sonra, elde edilen blastokistler, embriyoya zarar vermeden etrafındaki çocuğun eşini yapan hücrelerden biyopsi yapılarak tek tek dondurulurlar. Günümüzde dondurma metodu gerçekten tüp bebek uygulamalarında devrim mahiyetinde bir gelişme sağlamıştır. Biz biyopsi sonrasında aynı, biyopsi yapılmayan blastokist dondurması gibi, neredeyse yüzde yüz sağ kalım elde edebilmekteyiz. Tek tek dondurulduktan sonra elde edilen hücrelerin genetik analizi yapılarak 1 ya da 2 ay boş geçtikten sonra sağlıklı embriyo tespit edilerek bize sağlıklı embriyonun transferine müsaade edebilmektedir.