Cinnah Cad. No:54 Çankaya Ankara Türkiye
+90 312 442 5656   +90 530 151 5330

HAMİLELİKLE İLGİLİ 'DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR'

Prof. Dr. Hakan Yaralı, toplumda; X-Ray cihazından geçmekten, cinselliğe kadar gebelikle ilgili yer etmiş birçok yanlış inanış bulunduğunu, gebeliğin son 3 haftasına kadar cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir olumsuz etkisinin gösterilmediğini ve spor yapılmasının da gebeliğin seyrini olumsuz etkilemediğini bildirdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, kadınlar için son derece fizyolojik bir süreç olan gebelikle ilgili toplumda yer etmiş birçok yanlış inanış bulunduğunu bildirdi.
Yaralı, gebelik dönemine ilişkin doğru bilinen yanlışlarla ilgili şu bilgileri aktardı:

Gebeler güvenlik kapılarından geçemez: Güvenlik kapıları metal detektörü barındırırlar. Herhangi bir röntgen ışını söz konusu değildir. Bu nedenle güvenlik kapılarından geçmek sakıncalı değildir.

Sinek öldürücü ilaçlardan uzak durulmalı: Gebelik sırasında sivrisinek için tabletler veya sıvı şeklinde insektisidler kullanılabilir. Sprey şeklinde cilde sıkılan sivrisinek kovucuların zararı gösterilmemiştir.

Seyahat etmek sakıncalımıdır: Gebelerin hava, deniz veya karayolu ile seyahat etmeleri sakıncalı değildir. Hamileliğin son 4 haftasına kadar otomobil kullanmalarında sakınca yoktur. Havayolu ile seyahat edecek olan gebelerden 26. haftadan sonra sakıncalı olmadığına dair doktor raporu istenir. Uçak yolculuğunun 3 saatten daha kısa olduğu durumlarda ve gebelik ile ilgili herhangi bir risk faktörü yoksa yolculuk sırasında hareket, bol sıvı alınması ve baldır egzersizleri yeterlidir.

Gebelikte cinsellik tehlikelidir: Kanama veya erken doğum tehdidi gibi durumlar olmadığı taktirde gebeliğin son 3 haftasına kadar cinsel ilişkide bulunmanın herhangi bir olumsuz etkisi gösterilmemiştir.

Gebelikte spor zararlıdır: Spor yapılmasının gebeliğin seyrini olumsuz olarak etkilediğine dair herhangi bir kanıt yoktur. Profesyonel sporcularda bile gebelik genelde normal seyreder. Uzun mesafe koşucularında gebelik süresince spora devam edildiği durumlarda bile normal gebelik sonuçları bildirilmiştir. Aksine bir gereksinim (kanama, erken doğum riski, çoğul gebelik, yüksek tansiyon, kalp hastalığı gibi) olmadığı takdirde spora devam edilebilir. Yer hareketleri, hafif ağırlık çalışmaları, yüzme, tenis gibi sporlarla uğraşılabilir. Koşu bandı, bisiklet ve kürek çekme yapılabilir.