01 Aralık 2012 / Medikal Trend

HER 5 KADINDAN BİRİ PCOS'LU

SEYREK adet görme, kanda testosteron yüksekliği, tüylenmede artma, yağlı cilt, sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlıkla ortaya çıkan polikistikoversendromu ile ilgili önemli bir araştırma yapıldı. Hacettepe Üniversitesi'nde Prof. Dr. Hakan Yaralı, Prof.
Dr. Bülent Okan Yıldız ve Doç. Dr. Gürkan Bozdağ önderliğinde kurulmuş olan PCOS Çalışma Grubu"nun 400'e yakın kadın üzerinde yaptığı araştırmada şişmanlarda polikistikoversendromunun daha sık görüldüğü saptandı.

Türkiye'de her 5 kadından birinde kısırlık, diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalığı ve rahim iç tabaka kanseri riskini artıran polikistikover (yumurtalık) sendromu saptandı.

PCOS'nun farklı tanı kriterlerine göre sıklığı ve diğer metabolik risklerin birlikteliğinin araştırıldığı bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, Prof. Dr. Bülent Okan Yıldız ve Doç. Dr. Gürkan Bozdağ önderliğinde kurulmuş olan PCOS Çalışma Grubu tarafından planlandı ve hayata geçirildi. Bu araştırmada şişman olan kadınlarda polikistikoversendromunun daha sık görüldüğü ortaya çıktı.

Araştırma sonunda polikistikover sendromu (PCOS) olan kadınların yüzde 10'unda da bel çevresinin kalınlaşması, kan yağlarının, tansiyonun, açlık kan şekerinin artması ve HDL'nin düşmesiyle gelişen metaboliksendrom görüldü.
Araştırma nasıl yapıldı?
PCOS, seyrek adet görme, kanda testosteron yüksekliği ve/veya tüylenmede artma, yağlı cilt, sivilce, saç dökülmesi ve şişmanlıkla ortaya çıkan çok önemli bir sağlık sorunu. Nedeni kesin olarak bilinmeyen bu hastalıkla ilgili araştırma, Ankara'da bir devlet kuruluşunda görev yapan 18-45 yaş arası, herhangi bir hormonal rahatsızlığı olmayan 392 kadın üzerinde yapıldı. 2009 yılının Aralık ayında başlayan çalışma yaklaşık 6 aylık sürede tamamlandı. 
Her 5 kadından biri PCOS'lu