TÜP BEBEK

Bu sayfada, tüp bebek nedir, tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır, nasıl yapılır, güncel tüp bebek fiyatları 2022 yılında nasıldır, Anatolia'da tüp bebek tedavisinde nasıl bir yol izlenir gibi başlıkların yanında sayfanın son kısmında tedaviye dair en çok merak edilen soruların cevaplarını bulacaksınız.

TÜP BEBEK NEDİR?

Tüp Bebek, kadına veya erkeğe bağlı kısırlık sebebiyle çocuk sahibi olamayan anne/baba adaylarına uyguladığımız yardımcı üreme tekniğine verilen isimdir. İnsanda ilk kez 1978 yılında İngiltere’de başarı ile uygulanmıştır. Günümüzde tüm kısırlık olgularında başarı ile uygulanmaktadır. 

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

tüp bebek tedavisi

Sevinciniz, Sevincimiz... Anatolia Ailesine Katılan Çiftlerimiz Anlatıyor.

Tüp Bebek Tedavisi, kadından yumurta toplama ile elde edilen yumurta ve erkekten alınan spermin, laboratuvar ortamında birleştirilmesi / döllenmesi sonrası elde edilen embriyonun rahim içine nakledilmesidir. Bu tedaviden sonra elde edilen gebelik ile normal yolla elde edilen gebelik arasında bir fark yoktur. 

IVF'in ilk kullanıldığı dönemlerde tüp bebekte yumurta ve sperm yan yana getirilerek, kendiliğinden döllenme hedeflenmiş ancak özellikle ağır sperm problemi olan olgularda standart tüp bebek ile maalesef döllenme çok düşük oranlarda olmuş veya hiç döllenmeme sıklıkla gözlemlenmiştir.

İlk defa 1992’de Belçika Brüksel’de meni spermin mikroenjeksiyonu ile ağır sperm problemi olan bir çiftte ilk gebelik tanımlanmıştır. Ardından yine Belçika’dan 1994’de tıkayıcı azopermili bir olguda, 1995’de de tıkayıcı olmayan azospermik bir olguda testisten biyopsi ile elde edilen sperm kullanılarak ve mikroenjeksiyon ile ilk gebelikler yayınlanmıştır.

Biz kliniğimizde, döllenme oranlarının daha yüksek olması nedeniyle, gebe kalamama nedeninden bağımsız olarak her hastada mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemini kullanmayı tercih etmekteyiz.

Elbette zaman içinde tüp bebek tedavilerinde baş döndürücü hızla olan gelişmeler ile hem etkinlik (gebelik oranları) hem de emniyetlilik (çoğul gebelik oranlarının azalması, aşırı uyarım sendrom riskinin neredeyse sıfırlanması) artmıştır.

Tüp bebek konusundaki Anatolia Tüp Bebek Merkezinde yapılan uygulamaları görmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

Uygulamalarımız

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebekte bireysek tedavi

Prof. Dr. Hakan Yaralı Anlatıyor. Tüp Bebekte Bireysel Tedavinin Önemi

Hastalarımıza yaptığımız ilk değerlendirme sonrasında, her hastanın bireysel özelliklerine, yaşına ve yumurtalık rezervine göre, kişiye özel tedavi protokolünü belirlemekteyiz. Bu nedenle adet öncesi dönemde bazı hastaların, kendilerine uygun görülen ilaç tedavi protokolü kapsamında 1 hafta 10 gün kadar ilaç kullanmaları gerekebilmektedir.

Ardından kadının adeti ile başlayan tüp bebek tedavisi adetten itibaren yaklaşık olarak 2-2.5 hafta sürmektedir. Yani tüp bebek tedavisi ortalama 14 gün ila 18 gün arası sürmektedir. Yumurta toplama gününden 2 hafta sonra yapılan kanda gebelik testi ile de gebelik durumu anlaşılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesine dair beslenme, kullanılması gereken vitaminler, hangi testler yapılmalı gibi bir çok sorunuzun cevabı için hazırladığımız tüp bebek öncesi merak edilenler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

TÜP BEBEK KİMLERE NE ZAMAN UYGULANIR?

 • Kendiliğinden gebe kalmaya engel yaratacak kadına ait problem (hidrosalpenks , endometriozis) ya da erkeğe ait problem varlığında ya da tüp bebekten önceki tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda tüp bebek yöntemi uygulanır.
 • Ayrıca, kadın yaşı 38 yaş ve ötesinde ise, çiftlerden birine ait kromozomal bir sorun var ise ya da ailede bilinen bir genetik hastalık varlığında da sağlıklı embriyonun saptanması amacıyla tüp bebek tedavisine ilaveten genetik tanı amaçlı embriyo biyopsisi ve pre-implantasyon genetik tarama/tanı (PGT-A/M/SR) işlemleri de yapılabilmektedir. (1) (2). ''PGS/PGT yönteminin tüp bebek sonuçlarını nasıl iyileştirdiğini merak edenler Genetik Ayıklama sayfamızdan detaylı bilgi alabilirler.''
 • Zaman zaman sorulan ''İsteğe bağlı tüp bebek yapılır mı?'' sorusunun cevabı da evettir. Elbette çiftin arzu etmesi halinde tedavi planlanabilir.

Düzenli Bir Cinsel Beraberliğe Rağmen Çocuk Sahibi Olamayan Çiftler, Ne Zaman Tüp Bebek Tedavisine Yönelmeli?

Kısırlık (infertilite), düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması olarak tanımlanır. Bayan yaşı 35 ve üzeri olgularda bu süre 6 ay olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle bayan yaşı 35'in üzerinde ise veya öykü ve fizik muayenesinde kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa araştırmalar daha erken başlatılmalıdır.

Bayan yaşı 40 üzerinde olan olgularda ise birkaç ay içerisinde hızlı ve etkin bir değerlendirme yapılmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

 • Tüp bebek tedavisinde ilk basamak, kadının yumurtalık rezervine göre çoklu yumurta gelişiminin sağlanmasıdır. Bu nedenle ilk basamak olarak yapılan yumurtalık uyarımı sırasında kullanılan bazı ilaçlarla yumurta keselerinin yani foliküllerin gelişimi sağlanır. Bu aşama yaklaşık olarak 8-10 gün sürmektedir.
 • Ardından çatlatıcı iğneyi takiben 34-36. saatte hafif anestezi altında 10-15 dakika süren bir işlem ile gelişen yumurtalar toplanır ve laboratuvarda değerlendirildikten sonra döllenmelerini sağlamak için eşin spermleri ile birleştirme yani mikroenjeksiyon (ICSI) işlemi yapılır.
 • Daha sonra yumurtalar anne rahmine en yakın özellikleri taşıyan inkübatör adı verilen özel kültür ortamlarında muhafaza edilirler.
 • Mikroenjeksiyonu takiben 16-18. saatte yapılan döllenme kontrolü sonrasında transfer sürecine kadar evrensel kabul edilen saatlerde embriyolar izlenmeye devam edilir.
 • Embriyo gelişimi takip edildikten sonra, embriyo sayı ve kalitesine göre 3. ya da 5. gün embriyo transferi yapılır. Yumurta toplama gününden 14 gün sonrasında da kanda gebelik testi yapılarak gebelik durumu değerlendirilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Erkekten Sperm Nasıl Alınır?

Azospermi olmayan erkeklerde, yumurta toplama günü (öncesinde 3-6 gün arası cinsel perhiz uygulanması istenir.) herhangi bir kayganlaştırıcı jel, krem vs. kullanmadan, erkeğin mastürbasyon yöntemi ile sperm üretmesini isteriz. Azospermi olan erkeklerde yumurta toplama işleminden 1 gün önce MikroTESE / PESA / TESA yöntemleri ile sperm elde edilebilir.

Ayrıca sperm tetkikinde sperm bulunmaması durumunda hangi işlemlerin yapıldığını Azospermi sayfamızdan okuyabilirsiniz.

Nakledilecek Embriyo Sayısı Neye Göre Belirleniyor? 1 mi 2 mi?

Ülkemizdeki Tüp Bebek Yönetmeliği uyarınca transfer edilen embriyo sayısına yasal düzenleme getirilmiştir. Bu nedenle kadın yaşı 35 yaş altı olan olgularda, ilk 2 uygulama için tek, 2’den fazla başarısızlık var ya da kadın yaşı 35 üstü ise sadece 2 embriyo transferine izin verilmektedir.

Bu yasal düzenlemenin çok doğru olduğuna kalben inanmaktayız. Çünkü çoğul gebelik hem anne hem de bebek açısından her türlü riski beraberinde getirir. Özellikle erken doğum sonrası prematüre bebeklerde hafiften-ölümcüle değişkenlik gösteren ve sekel bırakacak komplikasyonlar artmaktadır.

Başarı oranı iyi tüp bebek merkezleri, az sayıda embriyo transfer ederek, canlı doğum oranlarından feragat etmezler. Anatolia olarak bu konuda çok duyarlı olduğumuz için, yasal düzenleme müsade etse dahi, 35-38 yaş aralığında, hastamız ile detaylı görüşerek 1(hasta isteğinde 2) embriyo transferini planlamaktayız.

38 yaş üzerinde bir nedenle preimplantasyon genetik tanı (PGT-A/M/SR) yapılmasını arzu etmeyen hastalarımızda 2 embriyo transferi yaparken, PGT-A/M/SR uyguladığımız hastalarda, kadın yaşından ve normal olan embriyo sayısından bağımsız olarak, daima tek embriyo transferi planlamaktayız.

Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Var mıdır?

Tüp bebek güvenli bir tedavidir ve kadın sağlığı açısından bir risk teşkil etmez. Tedavide kullanılan ilaçlarla rahim, meme ya da yumurtalık kanser riskinde artış olmaz. En önemli riskler çoğul gebelik ve aşırı uyarım sendromudur (OHSS).

Ancak günümüzde hem nakledilen embriyo sayısının daha kısıtlı olması hem de yumurtalık uyarımı sırasında alınan bazı önlemlerle her iki komplikasyonun da olma ihtimali oldukça azalmıştır.

aşırı uyarım sendromu ohss

Prof. Dr. Mehtap Polat Anlatıyor Aşırı Uyarım Sendromu Riskine Karşı Ne Gibi Tedbirler Alınabilir?

GÜNCEL TÜP BEBEK FİYATLARI 2022

Tüp bebek fiyatları 2022 yılında  Türkiye'nin farklı noktalarındaki merkezlerde farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak ortalama güncel tüp bebek fiyatları 2022 yılında 14.000 TL ila 16.000 TL aralığında olmaktadır. 2021 yılından 2022 yılına fiyatlar bir miktar artış göstermişler. Bununla beraber tüp bebek tedavi ücretleri birçok faktöre bağlı olarak değişkmektedir.

Hasta danışmanlarımızdan tüp bebek tedavi fiyatı konusunda bilgi almak isterseniz hemen aşağıdaki Whatsapp, telefon butonlarından bizi arayabilir, tüp bebek maliyeti ile ilgili size geri dönüş sağlamamız için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Tüp Bebek Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

IVF tedavi maliyetine etki eden faktörleri 2 başlık altında toplamak mümkündür. Bunlar tedavi protokolü ile merkezin donanımı ve konumudur.

Tüp Bebek Fiyatlarında Tedavi Protokolü Faktörü:

Şüphesiz ki tüp bebek fiyatına etki eden en önemli hususlardan biri tedavide uygulanan protokoldeki farklılıklardır. Ön muayeneden sonra çiftlere ait bulgular hekim tarafından etraflıca değerlendirilir.

Değerlendirme sonrasında çiftimize uygulayacağımız tedavi seçeneği belirgin hale gelir. Merkezimizde her çiftimize muayene sonrasında gerek yazılı gerekse de sözlü tüp bebek maliyeti hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

 • Çiftlerimize; transfer günü transfer edilen embriyoların dışında, dondurma kriterlerine uygun embriyoların olması durumunda embriyo dondurma önerebiliyoruz. Çiftlerimiz dondurmayı arzu ederlerse, standart tüp bebek fiyatı dışında embriyo dondurma maliyeti de eklenir.
 • Rahim Dinlendirme yapılacak olgularda, taze transfer yapmayarak bütün embriyoları donduruyoruz. Bu hasta gruplarında donma çözme uygulaması ile birlikte iki aşamalı bir tedavi sürecimiz olmaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavi fiyatına ek olarak embriyo dondurma ve embriyo transferi maliyeti de eklenebilmektedir.
 • Sürekli Embriyo İzleme Sistemi (Embriyoskop) gibi teknolojileri özellikle önceki uygulamalarında embriyoları 5. Güne  ulaşamamış olgularda çiftlerimizden gelen talep dahilinde kullanabiliyoruz. Transfer edeceğimiz embriyoya karar verirken tutunma olasılığı en yüksek olan embriyoyu belirlememize olanak sunan bu teknolojinin kullanılması durumunda tüp bebek maliyetine ek olarak embriyoskop maliyeti de doğabilmektedir.
 • Preimplantasyon Genetik Tarama olgularının tedavi ücretlendirmesi standart tüp bebek ücretlerinden farklıdır. Bu nedenle PGT uygulamalarında standart uygulamalara göre farklı bir ücretlendirme geçerlidir.
 • Azospermi varlığında da tüp bebek maliyetine ek olarak Mikro – TESE maliyeti olmaktadır.
 • Standart tedavide, eüer vajinismus olgusu var ise (bu olgular transvajinal ultrason işlemini tolere edemedikleri için) tüp bebek tedavi fiyatına ek olarak genel anestezi maliyeti de ortaya çıkmaktadır.
 • Bunun yanı sıra vajinismus olmayan olgularda da  embriyo transferinde hasta isteğine bağlı genel anestezi talebi olması durumunda tüp bebek fiyatı yanında ek olarak genel anestezi maliyeti doğar.

Tüp Bebek Ücretlerinden Merkezin Donanım ve Konum Faktörü

Ekibin iş gücü verimliliği ve  akademik alandaki yetkinliği, tecrübeleri  ve çalışan insan sayısı, laboratuvarın teknolojik donanımları , kullanılan cihazlar, uluslararası kalite standartları, kaliteli sarf malzeme kullanımı gibi unsurlar da tüp bebek ücretlerine etki edebilmektedir.

Saymış olduğumuz bütün bu unsurlar merkezlerin birbirinden farkını ortaya koymaktadır. Bu nedenle tüp bebek tedavi maliyetleri merkezin bütün alanlardaki donanımına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ayrıca, Türkiye’nin farklı noktalarındaki tüp bebek merkezlerinde de tüp bebek tedavisi fiyatları konuma bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Ankara’da tüp bebek fiyatları 14 bin ila 16 bin TL arasında gerçekleşirken İstanbul’da tüp bebek tedavi maliyeti daha farklı olabilmektedir.

En Uygun Tüp Bebek Fiyatı Nasıl Oluşur?

En uygun tüp bebek fiyatı, yumurta geliştirme, yumurta toplama, mikroenjeksiyon, embriyo takibi ve rahime yerlestirilme yapıldığında söz konusu olmaktadır. İlaveten embriyo dondurma gerekmesi, timelaps inkübatör kullanımı, tese yada genetik tarama yapılması gibi durumlar tüp bebek tedavi fiyatlarını farklılaştırmaktadır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARI ŞANSI NEDİR?

tüp bebek başarısızlığı

Prof. Dr. Mehtap Polat Yanıtlıyor. Tüp Bebekte Başarısızlık Nedenleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisi başarı oranı;

 1. Kadının yaşı,
 2. Yumurtalık rezervi (yumurta sayısı, yumurtalık tembelliği ),
 3. Transfer edilen embriyonun sayısı ve kalitesi,
 4. Var ise daha önceki uygulama sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Kliniğimizde, 35 yaşın altında, tek, 5. gün blastokist aşamasındaki bir embriyonun, taze uyarım sonrası transferi ile, %54-60 oranında gebelik elde etmekteyiz. Ancak her hastada gebelik elde edilemeyebilmektedir. Gebelik olmaması pek çok duruma bağlı olarak gelişebilir. 
Kliniğimizde kadın yaşı 38 ve üzeri olan olgularda yoğun bir şekilde uyguladığımız, preimplantasyon genetik tarama (PGT-A) yöntemi ile, sağlıklı embriyonun bulunması halinde, transfer başına gebelik oranı %70’ler civarında olmaktadır. 

Tüp BeBekte Yaklaşık Gebelik Şansım Ne Olur?

kadın yaşı tüp bebekle gebe kalma oranı
< 30 yaş % 58-60
30-34 yaş % 54-56
35-37 yaş % 52-54
38 yaş % 40-45
39 yaş %35-40
40 yaş % 22-25
41 -43 yaş %15-20
43-45 yaş %10-15
46 yaş üstü 0%

*Yukarıdaki tabloda yaşlara göre belirtmiş olduğumuz gebelik oranları, iyi kaliteli 5. Gün embriyosu nakledilmesi durumunda söz konusu olmaktadır.

Farklı durumlarda (polikistik over, amh düşüklüğü vb.) tüp bebek tutma oranları ve tutmama nedenlerine dair yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebekte Tutunma Belirtileri Var mıdır?

Gebeliğin oluşup oluşmadığını ancak  embriyo transferinden 9-11 gün sonra kanda gebelik testi ile anlayabiliyoruz. İlk bakılan Beta-HCG değerinin en az 30 IU/L olmasını bekliyoruz.

Bu değerin iki gün aralıklarla, 2 kez daha iki katına yükselmiş olduğunu gördükten 10 gün sonrası için de anne adayımızı ilk gebelik ultrasonografisinin yapılması için davet ediyoruz.

Bu aşamalarda anne adayında herhangi bir tutunma belirtisi gözlenmemektedir. Ancak gebelik oluşması dahilinde, gebelik hormonunun yükselmesi nedeniyle mide bulantısı, yorgunluk hissi, halsizlik  gibi şikayetler olabilir.

Tüp Bebeğin Tutmadığı Nasıl Anlaşılır?

Tüp bebek tedavisinde gebeliğin oluşmadığı, kanda gebelik testi yapılarak anlaşılır. Vajinal kanama dışında özel bir belirtisi yoktur.

Ancak bazen gebe kalan hastalarda da farklı miktarlarda kanama görülebildiği için, size söylenen günde mutlaka kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririz.

BAŞARI ARTTIRICI YÖNTEMLER NELERDİR?

tup bebekte başarı

Prof. Dr. Hakan Yaralı Anlatıyor. Tüp Bebekte Başarıyı Etkileyen İki Önemli Faktör

Tüp bebekte başarıyı artıran faktörler içinde, uzmanlık ve deneyim kadar laboratuvar donanımının da en üst düzeyde olması zorunludur. Tüp bebek başarı oranı konusunda en önemli unsur (%80) laboratuvardır.

''Anatolia Tüp Bebek Laboratuvarı en yüksek standartları karşılayarak Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenmiş ve ISO 15189 akreditasyon belgesi ile kalitesi tescillenmiştir. Ayrıca dünya standarları konusunda da kendisini kanıtlamış ve uluslararası kalite uzmanı UK Neqas'ın programını tamamlayan tüp bebek merkezlerinden biri olmuştur.

Elbette, çifte ait faktörler ve bayanın yumurtalık uyarılması/uygun zamanda, uygun ilaç ile çatlatma iğnesi kullanılması da önemlidir.

İyi yönetilmiş bir uyarım, zamanında çatlatıcı iğne sonrası, çifte ait yumurta ve sperm ile ilgili bir sıkıntı da yok ise, iyi bir tüp bebek laboratuvar hizmeti ile gayet yüksek canlı doğum oranları elde edilebilir.

Laboratuvar faktörünün yanında hastamız stresten, sigaradan ve alkolden uzak durmalı, dengeli beslenmelidir. Konun detaylarına Tüp Bebekte Başarıyı Artıran Faktörler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

BAŞARISIZ DENEMELERDE BİREYSELLEŞTİRİLMİŞ HASTA PROTOKOLÜNÜN ÖNEMİ

Başarısız tüp bebek denemesi olan olgularda bireyselleştirilmiş tedavi protokolünün uygulanması tüp bebek başarı şansını arttıran en önemli faktörlerden biridir.

 • Biz kliniğimizde, başarısız tüp bebek denemesi olan olgularda, tüp bebek başarısızlık nedenlerini sorgularken hastalarımızın önceki uygulamalarını büyük bir titizlikle analiz ederiz.
 • Uygulayacağımız yeni tedavi modelini buna göre belirleriz. Örneğin; önceki uygulamalarında olgun yumurta oranı düşük olan bir hastada, daha iyi olgun yumurta elde edebilmek ve tedavideki olası çap uyumsuzluğunu önlemek adına, tedbir alıcı, iyileştirici bir tedavi protokolü geliştiririz.
 • Eğer önceki uygulamalarda döllenme oranı düşük olmuş ise iyileştirmek amacıyla Ca - Ionofor metodunu uygulayarak daha iyi bir döllenme oranı elde etmeyi hedefleriz. (3)
 • Ya da daha evvelki başarısız tüp bebek uygulamalarında embriyoları 5.gün blastokist aşamasına ulaşamamış olgularda sürekli embriyo izleme sistemi ile izlemeyi tercih ederiz. Tedavi sürecinde  amacımız öncelikle, 5.güne en az zaiyatla, en iyi sayı ve kalitede embriyo ile ulaşmaktır. Hastalarımızın ilk muayenelerinde bireyselleştirilmiş tedavi protokollerinin belirlenmesi bu kapsamda büyük önem taşımaktadır.(4) (5)
 • Her ne kadar, kişinin farklı aylarda farklı yanıtları olabilse de, tedavi öncesinde, tedavide karşılaşabilinecek sorunlar tespit edilmeli ve önlem alarak ilerlenmelidir. Konuyla ilgili diğer detaylara tüp bebek tedavisinde karşılaşılan sorunlar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi, bugüne kadar 20 bine yakın ailenin tüp bebek sevincine ortak oldu. Ailelerin Anatolia'yı tercihinde en önemli etkenler ise 30 yılı aşkın deneyime sahip ekibi, dünya kalite standardı tescilli son teknoloji laboratuvarı ve kişiye özel uyguladığı tüp bebek tedavi protokolleri oldu. Size özel tüp bebek tedavi protokollerimiz hakkında bilgi almak ve bu ailenin parçası olmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ HAKKINDA SIK SORULANLAR

TÜP BEBEK TEDAVİ SÜRESİNCE HASTANEDE YATMAK GEREKİR Mİ?

Tedavide hiçbir aşamada tüp bebek merkezinde yatarak izlenme gereği yoktur. Tedavinin tüm basamakları ayakta yapılabilir.

TÜP BEBEKTE HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde, normal gebeliklerde olduğu gibi bulantı, kusma, bel ağrısı, kasık ağrısı, göğüs uçlarında gerginlik gibi şikayetler oluşabilmektedir. Ancak hiçbir belirti gebeliğin sağlıklı gideceğinin bir göstergesi olmadığı gibi, belirti olmaması da sağlıksızlık göstergesi değildir.

TÜP BEBEKTE KESE NE ZAMAN GÖRÜLÜR?

Tedavide kanda gebelik testinin pozitif gelmesinden sonra 2 gün aralıklarla 2 kez daha gebelik testi kontrolü yaparız. Her değerin bir öncekinin en az iki katı olmasını bekleriz. BetahCG değeri arzu ettiğimiz biçimde yükselmiş ise, 3. gebelik testinden 10 gün sonrası için ultrasonografi yaparak gebelik kesesinin varlığını kontrol edebiliriz.

TÜP BEBEKTE KALP ATIŞI NE ZAMAN DUYULUR?

İlk gebelik muayenesinden yaklaşık 2 hafta sonra, 6-7. Gebelik haftalarında ultrasonografi ile bebeğin kalp atımlarını görmeyi bekleriz. Kalp atımlarını duymak için beklenen süre son adet tarihine göre 6. ve 7. haftalara tekabül etmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KULLANILAN HORMON İLAÇLARI KANSER RİSKİNİ ARTIRIR MI? BU İLAÇLARIN YAN ETKİSİ VAR MI?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlara bağlı olarak kanser riskinde (rahim, meme, yumurtalık) artış söz konusu değildir. Yumurtalıkların aşırı uyarılması (hiperstimülasyon-OHSS) en önemli risktir. Son yıllarda bu konuda aldığımız önlemler nedeniyle, hastaneye yatmayı gerektirir, şiddetli OHSS vakalarını artık hiç görmemekteyiz. (6)

TÜP BEBEK KAÇ YAŞINA KADAR YAPILIR?

Tüp bebek tedavisi, uygun olan olgularda 45 yaşına kadar yapılabilir. Ancak 40 yaşından sonra, hem üretilen yumurtanın kromozomal olarak hataya yatkınlığının artması, hem de yumurtalık rezervinin azalması nedeniyle kendiliğinden ve de tüp bebek ile gebelik şansının azaldığı ve oluşan gebeliğin düşükle kaybedilme riskinin arttığı bilinmelidir.

Tam bu noktada belirtmek gerekir ki Pre-implantasyon Genetik Tarama (PGT-A/M/SR) yöntemi ile, kadın yaşı 38 yaş ve sonrası olan olgularda embriyolar rahime nakledilmeden önce alınan hücre örnekleri üzerinde genetik tarama yapılarak, normal kromozomal yapılı olan embriyo tespit edilebilmektedir.

Bu sayede, yaşın ilerlemiş olmasının getirdiği olumsuzluklar ortadan kalkmakta ve normal olarak rapor edilen embriyonun nakledilmesi ile canlı gebelik oranları %70, canlı doğum oranları %60’lar civarına ulaşmaktadır.

BU TEDAVİLER SONUCU YUMURTALIK REZERVİ TÜKENİYOR MU?

Yumurtalıkların tüp bebek amaçlı uyarılması, tüp bebek uygulama sayısı veya kullanılan dozlardan bağımsız, yumurtalık rezervini azaltmaz.

HİSTEROSKOPİ SONRASI TÜP BEBEK NE ZAMAN YAPILIR?

Histeroskopi adetin ilk gününe göre 6-12. günleri arasında yapılmaktadır. Histeroskopi işleminde rahim ağzından ışıklı bir kaynakla girilerek, cihaz ucundaki optik yardımı ile rahim içi görüntülenir. Histeroskopi işlemi Ofis ve Operatif olmak üzere 2’ye ayrılır. Ofis Histeroskopide rahim içinde izlenen küçük yapışıklıklar, polip, hafif septum(perde) gibi işlemler yapılabilir.

Myom, orta-derin septum(perde), ileri derecede yapışıklıklar gibi işlemlerde operatif histeroskopiye ihtiyaç duyarız. Histeroskopi sonrası tüp bebek işlemine, genellikle 1-2 ay sonraki adetle başlanabilir. Ancak rahmin toparlanma sürecine ve ikinci bir histeroskopi işleminin gerekip gerekmeyeceğine hekiminiz karar verir.

TÜP BEBEKTE BETA HCG DEĞERLERİ NASIL OLMALIDIR?

Tedavide betahCG değerlerinin 2 gün aralıklarla en az iki kat artması, sağlıklı bir yükselişle ilerlediğinin göstergesidir. Eğer betahCG değerleri 2 gün aralıklarla iki katından daha az yükseliyorsa ya da değerler düşmeye başladı ise bu durum biyokimyasal gebeliğin göstergesi olabilir.

Ancak değerler belli bir seviyeye yükseldikten sonra bir düşüş yaşanıp sonra tekrar artış gösteriyor ve tam bir düşme trendine geçmiyorsa (yani biyokimyasal gebeliğe dönmüyorsa) ektopik (dış) gebelik olma olasılığı da gözden kaçırılmamalıdır.

TÜP BEBEKTE TEDAVİSİ SONRASI DIŞ GEBELİK OLUR MU?

İlk gebelik testi yapılması ardından pozitif olan olgularda 2 gün aralıklarla 2 kez daha gebelik testi değerinin seviyesini takip etmekteyiz. Normalde beklediğimiz test değerinin 2 gün ara ile 2 katı ya da daha fazla yükselmesidir. Tüp bebek gebeliklerinde de dış gebelik gelişme olasılığı bulunmaktadır.

Bu risk %1-3 civarındadır (7). Aynı anda hem rahim içinde hem de dışında gebelik olma olasılığı ise %0.2-1'dir (8). Buna heterotopik gebelik denilmektedir.

Bu nedenle, başta gebelik testi yükseliş dinamiği iyi olmayan hastalar olmak üzere, tüm hastalarımızda uygun zaman gelince ilk gebelik değerlendirmelerinin yapılmasını ve gebeliğin rahim içi yerleşimli sağlıklı gebelik olduğunun tespit edilmesini önermekteyiz.

TÜP BEBEKTE BOŞ GEBELİK OLUR MU?

Tüp bebek yöntemi ile elde edilen gebeliklerde boş gebelik olma riski kendiliğinden olan gebelikler kadardır.

TÜP BEBEKTE RAHİM KALINLIĞI KAÇ OLMALI?

Tercih edilen, rahim iç duvarı kalınlığının taze uygulamalarda çatlatıcı iğne günü, dondurulmuş embriyo transferi planlanan hastalarda da nakil öncesinde 7 mm’nin üzerinde olmasıdır.

DONDURULMUŞ EMBRİYO TRANSFERİ YADA TAZE UYGULAMA TÜP BEBEK YÖNTEMİ SONRASINDA DOĞMUŞ BEBEKLER ARASINDA BEBEK SAĞLIĞI AÇISINDAN BİR FARK VAR MI?

Fark yoktur. Her ne kadar donma çözme bebeklerinde, taze uygulama bebeklerine göre, gebelik sonuçların biraz daha iyi olduğuna dair çalışmalar vardır.

TEK YUMURTA İLE TÜP BEBEK YAPTIRILIR MI?

Yumurtalık rezervi çok düşük olan kadınlarda tek yumurta ile de tüp bebek tedavisi yapılabilir. Ancak elbette rezervin azlığı nispetinde tedavide iptal riski artmakta ve gebelik ihtimali düsmektedir

TÜP BEBEKTE DOWN SENDROMU RİSKİ VAR MIDIR?

Down sendromu gelişme riski anne adayının yaşı arttıkça artmaktadır. Özellikle 38-40 yaş sonrasında Down Sendromu riski belirgin olarak yükselmektedir. Bu kapsamda tüp bebek yapılması down sendromu olma olasılığını değiştirmemekte ancak preimplantasyon genetik tarama (PGT-A) yapılan hastalarda embriyolar rahime nakledilmeden önce incelenerek kromozomal sorun olan embriyolar tespit edilebilmektedir.

TÜP BEBEKTE İKİZ OLMA İHTİMALİ NEDİR?

Tüp bebek tedavisinde transfer edeceğimiz embriyo sayısına Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Hakkında Yönetmelik’e uygun olacak şekilde karar veriyoruz.

Kadın yaşı 35 yaş altında olan hastalarımızda ilk 2 uygulama sırasında tek, 35 yaş altında 3. Denemeden itibaren ya da yaşı 35 üstünde olan hastalarımızda da 2 embriyo transferi gerçekleştirebiliyoruz. Tek embriyo transferi yapılan hastalarımızda 8/1000 kadında embriyonun kendi içinde bölünmesi sonucunda tek yumurta ikizi oluşabilmektedir. İki embriyo transferi yapılan kadınlarda da ikiz olma ihtimali kadın yaşına göre değişmektedir.

TÜP BEBEK GEBELİKLERİNDE DÜŞÜK RİSKİ DAHA MI YÜKSEKTİR?

Tüp bebek yöntemi ile elde edilen gebeliklerde düşük riski kendiliğinden olan gebelikler kadardır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ KAÇ KEZ DENENEBİLİR?

Sınır olmasa da 6-8 uygulama genel olarak tavsiye edilebilir.

TÜP BEBEK NORMAL DOĞUM OLUR MU?

Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliklerde de tıpkı kendiliğinden gerçekleşen gebelikler gibi, anne ve bebek açısından koşullar uygun ise normal doğum yapılabilir.

HER HASTAYA HİSTEROSKOPİ YAPILMALI MIDIR?

Eğer hastada karından girişimle rahime yönelik bir müdahale öyküsü (myom ameliyatı vs) yok ise, kürtaj öyküsü yok ise ve adetin 10-12. günlerinde yapılan transvajinal ultrasonografi tamamıyla normal ise, bu olgularda çoğu zaman histeroskopi sonuçları normal olmakta ve ilave gebelik katkısı sağlamamaktadır (9).

Eğer rahim için anormallik açısından bir risk faktörü var ise (myom ameliyatı, kürtaj öyküsü, vajinal ultrasonografide polip-myom varlığı veya iç tabaka düzensizliği), tartışmasız olarak, tüp bebek öncesi histeroskopi yapılmalıdır.

PREİMPLANTASYON GENETİK TARAMA (PGT-A/M/SR) UYGULAMASI KİMLERE ÖNERİLMEKTEDİR?

PGT-A/M/SR yöntemini aşağıdaki durumlarda uygulamaktayız;

 1. Kromozomal olarak sağlıksız embriyo oluşturma riski her yaş grubundaki kadınlar için söz konusudur. Ancak risk, kadın yaşı arttıkça artmaktadır. Örneğin genç yaş olarak kabul ettiğimiz 26-29 yaş grubunda bu risk %20-25’ler civarında iken, 42-45 yaş aralığında %80-90’lara kadar çıkmaktadır (10). Bu nedenle, özellikle kadın yaşı 38 yaş ve üstünde olan olgular başta olmak üzere, isteğe bağlı olarak her yaş grubunda uygulanabilir.

 2. Eşlerden birinde kromozomal olarak kopma, yer değiştirme gibi yapısal ya da sayısal kromozomal bir problem varlığı durumunda da embriyodan alınan örneklerde hem bu problem taranabilmekte hem de diğer tüm kromozomlar açısından da tarama yapılabilmektedir.

 3. Saptanmış bir genetik hastalık varlığı nedeniyle preimplantasyon genetik tanı uyguladığımız hastalarımızda, genetik hastalık taramasına ilaveten doğru sayıda-46 kromozom taraması yapılmasını da önermekteyiz. Bu sayede hem genetik hastalığı barındırmayan hem de tüm kromozomlar açısından sağlıklı olan embriyo tespit edilebilmekte ve sağlıklı çocuk sahibi olma ihtimali artırılmaktadır.

 4. İlaveten, daha önce tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan hastalarda ve tekrarlayan gebelik kaybı olan çiftlerde de PGT-A/M/SR yöntemi uygulanabilmektedir.

MİKROENJEKSİYON(ICSI) VE VİTRO FERTİLİZASYON (IVF) NEDİR?

Her ikisi de tüp bebek tedavisi sırasında uygulanan döllenme yöntemlerinden biridir.

In-vitro fertilizasyon (IVF) yönteminde, belirli sayıdaki sperm yumurtanın çevresine bırakılır ve spermlerden bir tanesi yumurtanın içine kendiliğinden girer ve döllenme sağlanır. Mikronenjeksiyon (ICSI) ise, tek bir spermin olgun yumurta içine enjekte edilmesi sonrasında döllenmenin sağlandığı yöntemdir.

Biz kliniğimizde, tüm olgularda ve tüm gebe kalamama nedenlerinde, döllenme oranlarının daha yüksek olması nedeniyle ICSI yöntemini kullanmaktayız. 

İLAÇSIZ TÜP BEBEK TEDAVİSİ NEDİR?

Yumurtaların laboratuvar ortamında olgunlaştırılması (IVM) 1990’lı yılların sonlarından itibaren kullanılmaya başlamış olan bir yöntemdir. IVM’de kısa süreli ilaç kullanımı veya hiç ilaç kullanılmadan toplanan olgunlaşmamış yumurtalar laboratuvar ortamında olgunlaştırılır ve daha sonra döllenerek transfer edilir.

IVM, ilk olarak ilaçlara aşırı cevap verme riski olan polikistik over sendromlu kadınlarda denenmiştir. Daha sonra düşük over rezervli olgularda ve de kanserli kadınlarda denenmiştir. Bununla birlikte IVM kullanımı dünyada hiç popüler olamamıştır. Bunun gerekçeleri;

 1. Başarı oranının düşük olması,
 2. Polikistik over sendromlu olgularda alınacak tedbirler ve tüm embriyoların, taze transfer yapılmaksızın, dondurularak saklanması ve sonrasında transferi ile çok yüksek gebelik oranları elde edilmesi ve aşırı uyarım sendrom riskinin neredeyse sıfırlanması,
 3. IVM ile doğan bebeklerde emniyet ile ilgili geniş hasta sayısına dayalı bilgi olmaması.

Bu nedenlerden dolayı biz Anatolia ’da IVM kullanmamaktayız.

Kaynaklar:

 1. PGT for aneuploidy does not affect three-cycle cumulative IVF discontinuation rate in women of advanced maternal age
 2. Time-lapse morphokinetic assessment has low to moderate ability to predict euploidy when patient- and ovarian stimulation-related factors are taken into account with the use of clustered data analysis
 3. Live birth after artificial oocyte activation using a ready-to-use ionophore: a prospective multicentre study
 4. Duration of blastulation may be associated with ongoing pregnancy rate in single euploid blastocyst transfer cycles
 5. Time-lapse morphokinetic assessment has low to moderate ability to predict euploidy when patient- and ovarian stimulation-related factors are taken into account with the use of clustered data analysis
 6. Interventions for the prevention of OHSS in ART cycles: an overview of Cochrane reviews (Review)
 7. Bilateral ectopic pregnancy following ICSI
 8. Management strategies of heterotopic pregnancy following in vitro fertilization-embryo transfer
 9. The effect of performing hysteroscopy prior to the first in vitro fertilization (IVF) cycle on live birth rate
 10. The nature of aneuploidy with increasing age of the female partner: a review of 15,169 consecutive trophectoderm biopsies evaluated with comprehensive chromosomal screening

Puan Ver
151 Kişi. Ortalama puan: 3.28
İlk Yayımlanma Tarihi: 09.07.2011
Güncellenme Tarihi: 22.04.2022
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.