RI Witness

RADYO FREKANSLI GÜVENLİK SİSTEMİ

Gözü hep üzerimizde!
Anatolia; yumurta, sperm ve embriyolarınızı, tıpkı sizlerin titizliğinizle, üstelik 7/24 takip eder...

RI Witness (Şahitlik) Sistemi Nedir?

RI Witness sistemi, tüp bebek laboratuvarındaki tüm aktiviteleri 7/24 monitorize eden bir bilgisayar sistemidir. RI Witness sistemi otomatiktir, bu nedenle barkod sistemi olarak adlandırılan diğer witness sisteminden farklı olarak materyallerin nakli ve işlemleri sırasında, embriyoloğun işlem yaptığı materyalleri tekrar tekrar okutmasına gerek olmaksızın hasta kimliğinin kontrolünü sağlar.

RI Witness sistemi, tüp bebek laboratuvarında gün boyu yapılan sperm hazırlanması, yumurta toplama, mikroenjeksiyon, embriyo transferi, embriyo dondurma, embriyo çözme ve embriyo biyopsi işlemlerini sürekli otomatik olarak kontrol eder ve kayıt altına alır.

RI Witness Sisteminin Hasta için Önemi Nedir?

Bünyesinde RI Witness sistemi olan bir tüp bebek merkezi seçtiğinizde, huzurla uyuyabilirsiniz. Çünkü bilirsiniz ki işlemleriniz olabilecek en güvenli şekilde yapılmaktadır.

Tüm tedavi basamaklarınız sürekli kontrol altındadır. Aynı zamanda sistemin çok hızlı olması ve işlemi yapan kişinin materyalleri okutmasına gerek kalmaması nedeniyle de embriyonun inkübatör dışında geçireceği süre oldukça azalmaktadır.

RI Witness Sistemi Nasıl Çalışır?

1.
RI Witness 1
Öncelikle çifte, kendi kimlik ve dosya bilgilerini içeren kendilerine özel bir kart verilir. Çiftin merkeze her başvurusunda ve tedavinin tüm basamaklarında bu kartı yanında taşıması önemli ve gereklidir.
2.
RI Witness 2
Çiftin kendilerine özgü kodlarını içeren etiketleri oluşturulur ve kendilerinin işlemlerinde kullanılacak tüm materyaller bu özel etiketler ile işaretlenir.
3.
RI Witness 3
Tüp bebek laboratuvarı içindeki tüm çalışma alanları, bu etiketlerden yayılan radyofrekans sinyaller ile tarandığı için, RI Witness sistemi çiftin tedavisinin her basamağını ve yapılan tüm işlemleri otomatik ve eksiksiz olarak kontrol eder ve kayıt altına alır.
4.
RI Witness 4
RI Witness sistemi, tüp bebek işlemi sırasında çifte ait sperm ve yumurta hücresini tanır ve embriyoloğun doğru örneklerle işlem yaptığını kontrol ederek embriyoloğu teyit eder ve tüm basamakları kayıt altına alır.
5.
RI Witness 5
Çifte ait olmayan hücreler ile çiftin örnekleri aynı çalışma alanında yan yana konmuş ise, sistem hatayı fark eder ve henüz embriyolog işlemine başlamadan, laboratuvar içinde çok güçlü sesli ve ışıklı uyarı ile tüm personeli uyarır. Hata olmasını engeller.
6.
RI Witness 6

Embriyo transferi öncesinde, çifte ait kart ve embriyonun yer aldığı kap, etiketi ile birlikte okutulur ve embriyonun çifte ait olduğu teyit edildikten sonra embriyo transferi gerçekleştirilir.

Bu şekilde çifte (gerek erkek, gerekse de kadın) ait biyolojik materyallerin olduğu tüm tüpler ve kaplar otomatik olarak, insan faktörünü ortadan kaldıracak şekilde kontrol edilmiş olur.

RI Witness Sistemi ile Barkod Witness Sisteminin Farkları Nelerdir?

RI Witness sistemi, radyofrekans kimliklendirme uygulamasını kullanır. Bu nedenle sadece RI Witness sistemi işlemlerin başladığı ilk andan bitimine kadar olan basamakları eksiksiz olarak kontrol ve monitorize eder.

RI Witness sistemi, tedavinizde kullanılan tüm materyalleri çalışma alanının her yerinden kendiliğinden ve otomatik olarak algılar ve okur. Böylece embriyoloğun işi kesintiye uğramadan devam eder. Ancak barkod witness sisteminde işlem yapılan her materyalin, çalışma alanın dışında okuyucu cihaza doğru tutulması ve okutulması gerekir.

Bu da embriyoloğun hem işini yavaşlatır (yumurta ve embriyoların dışarıda kalma süresini uzatır) hem de insan faktörüne bağlı hata riskini beraberinde taşır.

RI Witness sistemi, otomatize bir sistem olduğu için, kimseye ihtiyaç duymaksızın tüp bebek laboratuvarını 7/24 sürekli kontrol eder ve her zaman gözü laboratuvarın üzerindedir. Ancak barkod witness sisteminde, sistem çalışabilmesi için embriyoloğun kullanacağı tüm materyalleri okutmasına ihtiyaç duyar.

Bu nedenle de eğer embriyolog işlem yaparken elindeki numuneleri sisteme okutmayı unutursa, sistem hiçbir şekilde kontrol sağlayamaz ve işlemlerin güvenliği tehlikeye girebilir.

RI Witness sistemi olan laboratuvarda, eğer çalışma alanında aynı anda 2 farklı hastaya ait numune varsa, sistem bunu anında fark eder, alarm çalarak ekibi uyarır. Ancak barkod sisteminde sistemin bunu fark etmesi mümkün değildir ve embriyolog doğru numuneleri okutsa da işlem yaparken diğer hastaya ait numuneyi alırsa sistem bunu ayırt edemez. Bu nedenle barkod sistemi, RI Witness sisteminin aksine, insani hata payını sıfırlamaz.

RI Witness sistemi, gerek ilk kurulum, gerek idame maliyetiyle emsal kurumların kullandığı barkod sistemine göre çok daha pahalı olmasına rağmen, her detayında en iyiyi hedefleyen Anatolia tarafından kullanılıyor. Çünkü Anatolia Tüp Bebek Merkezi, güvenliğinizi ve memnuniyetinizi her şeyin ötesinde önemsiyor.

Sistemin Adımları

İşlemi yapan embriyoloğun kendisini sisteme tanımlaması.
İşlemi yapan embriyoloğun kendisini sisteme tanımlaması.


Hastaya özgü radyo frekans etiketli sperm yıkama tüpü.


Yumurta toplama öncesi hasta kimliğinin doğrulanması.


Hastaya özgü radyo frekans etiketli mikroenjeksiyon (ICSI) kabı.


Embriyo çözme öncesi straw (tüp) etiketinin doğrulanması.


Embriyo çözme öncesi straw (tüp) etiketinin doğrulanması.

2005 yılından bu yana 20.000’i aşkın ailenin bebek sahibi olmasının mutluluğunu paylaşan kurumumuzda bu alandaki tüm uygulamalarımız için tüp bebek sayfamızı ziyaret edebilir, siz de bu ailenin bir parçası olmak istiyorsanız aşağıdaki whatsapp butonundan yada iletişim sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Puan Ver
17 Kişi. Ortalama puan: 4.59
İlk Yayımlanma Tarihi: 12.04.2021
Güncellenme Tarihi: 08.06.2023
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.