MİKROENJEKSİYON NEDİR?

Yumurta ve sperm hazırlanması tamamlandıktan sonra döllenme safhasına geçilir. Döllenme standart tüp bebek (in vitro fertilizasyon; IVF) veya mikroenjeksiyon (intrasitoplazmik sperm injeksiyonu; ICSI) ile sağlanır.

Mikroenjeksiyon tüp bebek aşamalarından biridir. Diğer aşamalar ve tüp bebek ile ilgili tüm uygulamalarımıza ulaşmak için Tüp Bebek Tedavisi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Her Yumurta Döllenir mi?

Sadece olgun yumurtalara mikroenjeksiyon yapılır. Bununla birlikte her olgun yumurta döllenmeyebilir. Meni spermi ile ortalama %75-80, mikro-TESE ile elde edilen sperm ile de %50-55 oranında döllenme sağlanmaktadır. Döllenen yumurtaların %97-99’u bölünerek embriyo gelişimi gösterir. Tüm embriyoların kalitesi aynı düzeyde olmayıp, belli kriterlere göre kalitelerinin nasıl olduğu belirlenir. 

IVF ve ICSI'nin Farkı

IVF ve ICSI'nin tek farkı dölleme safhasıdır; bunun dışında tüm basamaklar tamamıyla aynıdır.

  • IVF görünür sperm problemi olmayan olgularda tercih edilebilir.
  • ICSI ise sperm problemi olan ve izah edilemeyen infertilite olgularında tercih edilir.
  • IVF'de yıkanan sperm yumurta yanına konur ve sperm kendisi döllemeyi gerçekleştirir.
  • ICSI'de IVF'den farklı olarak öncelikle, yumurta etrafındaki hücreler eritilir ve bu şekilde yumurta mikroenjeksiyona hazır hale getirilir.

Biz kliniğimizde, döllenme oranlarının daha yüksek olması nedeniyle, gebe kalamama nedeninden bağımsız olarak her hastada mikroenjeksiyon (ICSI) yöntemini kullanmayı tercih etmekteyiz.

(Şekil 1).

Mikroenjeksiyon Şekil 1


Şekil 1. Mikroenjeksiyon.
Sağda olan mikroenjeksiyon pipeti içinde
mikroenjekte edilecek sperm gözlenmektedir.

Yumurta etrafındaki hücreler eritildikten sonra, yumurtanın olgunluğu değerlendirilir. Üç tip olgunlukta yumurta vardır:

  1. Metafaz-2 yumurta (olgun yumurta) (Şekil 2);
  2. Metafaz-1 yumurta (orta derecede olgun yumurta) (Şekil 3);
  3. Germinal-vezikül yumurta (olgun olmayan yumurta) (Şekil 4).

Sadece metafaz-2 yumurtalara mikroenjeksiyon yapılır. Germinal vezikül yumurtalar, maalesef, kullanılamaz. Metafaz-1 yumurtaların ortalama %20'si metafaz-2 yumurtaya gün içinde dönüşebilir ve ancak metafaz-2 yumurtalara dönüşürler ise mikroenjeksiyon için kullanılabilirler.

Genel olarak, iyi bir yumurtalık uyarımı ve zamanında çatlatıcı iğne verilmesi ile elde edilen yumurtaların %80’nin metafaz-2 (olgun) olması beklenmelidir. Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde ortalama olarak toplanan yumurtaların %80’i metafaz-2’dir (olgundur).

Olgun (metafaz-2) yumurta Orta derecede olgun (metafaz-1) yumurta Germinal-vezikül (olgun olmayan) yumurta

Şekil 2. Olgun (metafaz-2) yumurta.

Şekil 3. Orta derecede olgun
(metafaz-1) yumurta. Metafaz-1 yumurtaların ortalama %20'si, gün içinde, metafaz-2 yumurtaya dönüşür. Ancak metafaz-2 yumurtaya dönüşür ise mikroenjeksiyon için kullanılabilirler.

Şekil 4. Germinal-vezikül
(olgun olmayan) yumurta. Mikroenjeksiyon için kullanılamazlar.


Puan Ver
3 Kişi. Ortalama puan: 4.00
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 30.06.2021
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Yaralı, tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikalı çok nadir hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.