YUMURTA DONDURMA

YUMURTA DONDURMA NEDİR?

Her kadın, her ay adet döngüsü ile sadece 1 yumurta yumurtlama, beraberinde de birkaç adet yumurtasını kaybetmektedir. Eğer gebelik gelişmezse de adet kanaması ile döngü sona ermektedir. Yumurta dondurma işlemi, kadın üreme hücresi olan yumurtaların toplanıp dondurularak gelecekte kullanılması için saklanmasına olanak tanıyan bir işlemdir. Bu amaçla, yumurtalık uyarımı yapılması sonrasında elde edilen olgun yumurtalar vitrifikasyon tekniği ile dondurularak saklanmaktadır.

Yumurta DondurmaProf. Dr. Hakan Yaralı Anlatıyor. 'Yumurta Dondurmayı İki Gerekçe İle Yapıyoruz'

KEŞKE DEMEMEK İÇİN YUMURTALARINI DONDURARAK DOĞURGANLIĞINIZI KORUMA ALTINA ALIN

Kadın üreme hücrelerine yumurta denir. Her kız çocuğu anne karnında gelişirken yumurtalığına yerleşmiş olan yumurta hücreleri ile doğar. Yaşam boyunca sadece bu doğuştan var olan yumurta hücrelerini kullanabilir ve yaşamın hiçbir döneminde, hiçbir kadının ne kendiliğinden ne de ilaçla  yeni yumurta yapma şansı olmaz.

  • Bu nedenle, kadın yaşı ilerledikçe yumurtalıklarda kalan yumurta sayısı yani yumurtalık rezervi azalır.
  • İlaveten, ailede erken menapoza girilmesi gibi genetik bir yatkınlık varsa genç yaşta dahi yumurta rezervinde erken bir azalma görülebilir.
  • Bunun yanında,  tanı konmuş olan bazı kanser türü hastalıklar nedeniyle  kemoterapi ya da radyoterapi  türevi tedaviler uygulanmış ya da uygulanması planlanıyor  ise, yumurtalıkları ilgilendiren kist operasyonu ya da yumurtalık dokusunun alınmasını gerektirebilecek bir  operasyon yapılmış ya da yapılması planlanıyor ise de yumurta dondurma işlemi yapılması planlanabilir.
  • Yumurta dondurma işlemi, yakın zamanda gebelik ya da evlilik planı olmayan ama yumurtalıklardaki yumurta sayısında azalma olan kadınlarda, doğurganlığın korunması açısından bir avantaj sağlamaktadır.

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ NE KADAR SÜRER? YUMURTA DONDURMA SÜRECİ NASILDIR?

Yumurta dondurma işlemi, yumurtalıklardaki yumurta keselerinin, kullanılan çeşitli ilaçlar ile büyütülmesi, yumurtaların toplanması ve aynı gün olgun olan yumurtaların dondurulması aşamalarından oluşmaktadır. Tüm bu süreç için, adetten itibaren yaklaşık 2 haftaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  • Yumurta dondurma sürecinin planlanması için öncelikle bir değerlendirme yapmayı ve muayene bulgumuza göre, sürece uygunluğu teyit etmek isteriz.
  • Ardından yumurta dondurma koşullarına uygun olan kadınlarda, kişiye özel olarak muayene bulguları, yumurtalık rezervi, adet düzeni, vücut kitle indeksi ve ilave bir hastalığı olup olmamasına göre yumurtalık uyarımı için bireyselleştirdiğimiz ilaç tedavi protokolünü belirleriz.
  • Bu protokol uyarınca da uygun ilaçların kullanımına başlanır. Yumurtalık uyarımı sırasında, hastalarımızı birkaç gün aralıklarla kan ve ultrasonografi değerlendirmesi için merkezimize davet etmekteyiz.
  • Ortalama 10 günlük yumurtalık uyarımı sonrasında, yumurta keseleri istenen boyuta geldiği zaman yumurtaların son olgunlaşma aşamalarının gerçekleşmesi için  uyguladığımız çatlatma iğnesini takiben yumurta toplama işlemini gerçekleştirmekteyiz. Yumurta toplama işlemi hafif bir anestezi altında 10-15 dakika kadar süren bir işlemdir. Ultrasonografi eşliğinde, vajenden ilerletilen bir iğne yardımı ile yumurtalıklara ulaşılır ve yumurta keselerinin içeriği negatif basınç ile çekilir.
  • Bu alınan sıvıları embriyoloğumuz mikroskop altında değerlendirir ve yumurtaları bir kaba aktarır.  İşlem sonrası 1 saat odanızda istirahat etmeniz yeterli olur ve  sonrasında merkezimizden ayrılabilirsiniz.
  • Toplanan yumurtalarınız aynı gün embriyologlarımız tarafından, etraflarındaki hücreler temizlendikten donra  değerlendirilir ve  olgun olan yumurtalar tespit edilir. Sadece olgun olarak değerlendirilen yumurtalar, gruplar halinde 2-3 yumurta bir tüpte (straw) olacak şekilde dondurulurlar.

YUMURTA DONDURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kadın üreme hücresi olan yumurta vücudun en büyük hücresidir.  Son teknoloji dondurma yöntemi olan vitrifikasyon tekniği ile yumurta dondurma ve çözme sonrasında çok başarılı neticeler alınmaktadır. Vitrifikasyon ile dondurulmuş ve çözülmüş yumurtalarda %90-95’ler civarında sağ kalım oranları yakalanmakta sağ kalan yumurtalar ile tüp bebek tedavisi yapılabilmektedir. Etkin dondurma (vitrifikasyon) için iyi laboratuvar koşulları ve deneyim çok önemlidir.

Anatolia Tüp Bebek Laboratuvarı ulusal ve uluslararası kalite standartları ile Türkiye'deki en iyi tüp bebek merkezleri arasına adını yazdırmış, uzun yıllara dayanan tecrübesi ile de 15 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur.

YUMURTA DONDURMA İLE İLGİLİ SIK SORULANLAR

Yumurta Dondurma Başarı Oranı Nedir?

Merkezimizde son teknoloji olan vitrifikasyon yöntemi ile yumurtaları dondurmaktayız. Yumurta dondurma işleminin başarısı dondurulan yumurta sayısına ve kullanılan tekniğe göre değişmektedir. 35 yaş altında 8-10 adet yumurta dondurulması önerilirken, 40 yaş üstünde daha fazla sayıda yumurtaya ihtiyaç olmaktadır. Yumurtaların kullanımı arzu edildiğinde, tüp bebek tedavisinde kullanılabilmeleri için çözülmeleri gerekir. Çözme işlemi sonrasında yumurtaların sağ kalım oranları %90-95’ler civarında olabilmektedir.

Yumurta Dondurma İşlemi İçin Amh Kaç Olmalı?

Eğer yumurta rezerv azlığı nedeni ile yumurta dondurma yapılacak ise, AMH düzeyinin 1.5 ng/ml’nin altında olması, ya da muayene ile rezerv düşüklüğünün tespit edilmesi gerekir.

Yumurta Dondurma Kaç Yaşına Kadar Yapılabilir?

Yumurta dondurma teknik olarak menapoza girilene kadar yapılabilse de, özellikle 40 yaş üstünde, 2-3 yumurta dondurma ile doğurganlığın koruma altına alınmış olmayacağının çok net anlatılması önemlidir. Çünkü, kadın yaşı ilerledikçe yumurtaların kromozomal olarak anormal içeriğe sahip olma riski artmaktadır. Bu nedenle, gerçekçi beklenti ile bu işlemin yapılabilmesi için,    yaşınıza göre tavsiye edilen yumurta dondurma  sayısı doktorunuz tarafından size anlatılacaktır.

Yumurta Dondurma İşlemi Ne Kadardır?

Yumurta dondurma fiyatı kadına uygulanacak tedavi tipine, kullanılan ilaçlara,  dozuna ve uygulama sayısına göre değişiklik göstermektedir. Dolayısı ile yumurta dondurma ücreti size özgü çıkarılmaktadır. İletişim bölümünden bizlere ulaşarak yumurta dondurma fiyatı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yumurta Dondurma İşlemi Kilo Aldırır Mı?

Yumurta dondurma işlemi sürecinde kullanılan ilaçlar ve yapılan işlem kadında kilo artışına neden olmaz. Yumurta büyütme döneminde, yumurtalıkların büyümesine bağlı olarak biraz gerginlik ve karında şişlik hissedilse de yumurta toplama sonrasında birkaç gün içinde normale dönecektir.


Puan Ver
18 Kişi. Ortalama puan: 3.83
İlk Yayımlanma Tarihi: 12.04.2021
Güncellenme Tarihi: 25.06.2021
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Yaralı, tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikalı çok nadir hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.