TÜP BEBEK MERKEZ SEÇİMİ

Tüp bebek merkez seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar kurumun en güncel bilgi ve tecrübe ile en yüksek canlı doğum ve en düşük çoğul gebelik oranını sunmasındaki başarı olmalıdır. Bu bağlamda aşağıdaki hususlar göz ardı edilmemelidir.

tüp bebek tedavisi

Prof. Dr. Hakan Yaralı Anlatıyor Tüp Bebek Merkez Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Merkezi Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Merkez ne kadar zamandır faaliyette? Ne kadar yoğun? Merkezde çalışan ekip (doktor ve embriyolog) ne kadar zamandır tüp bebek ile uğraşmaktadır?
 2. Gebelik oranı nedir? Özellikle başlanan uygulama başına eve canlı bebekle gitme oranı nedir?
 3. Saygın embriyo dondurma programı var mıdır?
 4. Merkez ne kadar şeffaf ve dürüstçe bilgilendirme yapmaktadır?

Elbette, yukarıda bahsedilen hususlara doğru bilgi ile ulaşmak, günümüzdeki internet ve yazılı basın ortamındaki bilgi kirliliğini de dikkate alır isek, zor olabilir. Yine de çiftlerin, araştırmacı olarak, o merkeze giden ve tedavi olan hastalara ulaşarak deneyimlerini paylaşmalarını tavsiye ediyoruz.

Tüp Bebek Merkezleri İçinde Anatolia

tüp bebek tedavisi

Sevinciniz, Sevincimiz... Anatolia Ailesine Katılan Çiftlerimiz Anlatıyor.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi 2005 yılından bu yana 15 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur. Bu tabloyu oluşturabilmek için yoğun şekilde çalışan kurumumuz şu bariz başlıklardan gücünü almaktadır;

1. Tecrübe:

Türkiye’nin en yoğun tüp bebek merkezlerinden olan Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi, Ankara’da, 2005 yılından bu yana 30.000’i aşan uygulama sayısı ile, 15.000’i aşan ailenin bebek sahibi olmalarına yardımcı olmuştur.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi’nin kurucusu ve direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1991’den bu yana vaktinin tamamına yakın kısmını tüp bebek ile geçirmiş ve geçirmektedir.

Prof. Dr. Mehtap Polat, Anatolia’nın kurulduğu 2005 yılından bu yana Merkezimizde çalışmakta ve 15 yılı aşkın tüp bebek tecrübesi ile siz hastalarımıza hizmet vermeye devam etmektedir.

Anatolia Laboratuvar sorumlusu İrem Yaralı Özbek, klinik embriyoloji ve androloji konusunda, Amerika’da resmi eğitim (2 yıllık tezli master programı) almış embriyologlardandır.

2. Kalite:

Anatolia Tüp Bebek Laboratuvarı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenmiş ve ISO 15189 akreditasyon belgesi ile kalitesi tescillenmiştir.

3. Laboratuvarda Yüksek Teknoloji Kullanımı:

Tüp bebek uygulamalarında başarıyı belirleyen en önemli unsur tüp bebek laboratuvar hizmet kalitesidir. Yetkin personel tarafınca yüksek teknoloji kullanılarak yapılan laboratuvar uygulamaları, Anatolia'nın başarısının temel öğelerdendir.

UK NEQAS Uluslararası Standartlara Uygunluğu Tescilli Tek Tüp Bebek Laboratuvarı

Anatolia Tüp Bebek Laboratuvarı; İngiltere Merkezli UK NEQAS International Quality Expertise (UK NEQAS Uluslararası Kalite Uzmanı)  Programını başarı ile tamamlayarak, güncel uluslararası tüp bebek laboratuvarı standartlarına uygun olarak çalıştığını tescilleyen  Tüp Bebek Laboratuvarı olma özelliğini taşımaktadır.

4. Bireyselleştirilmiş Protokollerin Kullanılması:

Anatolia’da en güncel bilimsel bilgi, tanı ve tedavi yöntemleri kullanılarak, canlı doğum oranlarının, evrensel standartlarda, en yüksek düzeyde sağlanması, bunu sağlar iken de emniyetten ödün verilmemesi hedeflenir.

5. Sürekli Gelişime Açık Olma:

Bu ilke ile embriyolojide dünyada saygın bilim insanları Anatolia’nın laboratuvarını yılda bir kez denetler. Anatolia için kalite; bilgi, teknoloji ve hizmet kültürünün sonsuza dek iyileşebileceği inancına dayanır.

6. Vicdani ve Etik Değerlere Bağlı Kalmak:

Vicdan, ahlak ve şeffaflıktan ödün vermemek Anatolia’nın en temel, bilinen özelliğidir.

7. Kalbini İşine Koyan, Empatisi Yüksek Ekip:

Anatolia, son derece stresli bir süreç olan tüp bebek tedavisinde çiftin psikolojik yükünü azaltmak için, hasta odaklı ve empatisi yüksek hizmet sunar. 

8. Bilime Katkı, Bilimsel Çalışmalarda Yer Almak:

Anatolia Tüp Bebek Merkezi, yapmış olduğu yurt dışı yayınlar, katılmış olduğu yurt dışı projeler ile evrensel tıpa katkıda bulunur.

Prof. Yaralı, 2018 yılında Turkishtime tarafından hazırlanan ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” isimli araştırma sonucunda, Araştırmaları, Buluşları ve Tedavi Yöntemleri ile Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.

9. Düzenlediği Yurt Dışı Eğitim Programları:

“Bilimin ruhu paylaşmaktır”a inanan Anatolia, düzenlemiş olduğu “ustalık programları” başlığı altında, yurt dışından gelen çeşitli gruplara eğitim verir. 

10. Çünkü, Temel Değerlerimiz;

 • Dürüstlük
 • Şeffaflık, açık sözlülük
 • Saygı
 • Başarı odaklılık
 • Hasta önceliği
 • Sürekli gelişime açık olmak
 • Yüksek empati
 • Ekip ruhu
 • Ülkesini ve birbirini seven bireyler
 • Sadakat
 • Etik
 • Bilimsellik
 • Hasta memnuniyeti odaklılık
 • Açık iletişim ve güvene dayalı ilişki
 • Doğru ve kaliteli sonuç üretme’dir.

Anatolia ailesi olarak tedavinizde sizlerle olmaktan mutluluk duyarız...

Kliniğimizdeki uygulamalar ve konu ile ilgili sık sorulan sorulara Tüp Bebek sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Puan Ver
4 Kişi. Ortalama puan: 5.00
İlk Yayımlanma Tarihi: 18.04.2021
Güncellenme Tarihi: 24.02.2022
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.