≈ %100 Kulubüne Hoş Geldiniz

EMBRİYO DONDURMA

Embriyo Dondurma Nedir?

Embriyo dondurma, tüp bebek yöntemi ile elde edilen ve nakil için kullanılan dışında kalan embriyoların özel solüsyonlar ile dondurularak gelecekte kullanabilmek üzere saklanması işlemidir.

Embriyo dondurma (vitrifikasyon metodu) ile, günümüzde çok başarılı neticeler elde etmekteyiz. Vitrifikasyon ile dondurulmuş embriyoların çözümünde neredeyse %100’lere varan sağ kalım oranı, ve en az taze transfer, hatta taze transferden daha yüksek canlı doğum oranlarını yakalayabilmekteyiz.

Tüp bebek alanındaki diğer tüm uygulamalarımıza Tüp Bebek sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Vitrifikasyon Nedir?

Tam bu noktada embriyo dondurmada kullandığımız vitrifikasyon yönteminden bahsetmekte de fayda var. Vitrifikasyon yumurta ve embriyoları dondurma amaçlı kullanılabilen son teknoloji bir dondurma yöntemidir. Özel kullanılan dondurma solüsyonları ile hızlıca ısı düşüşü sağlanarak hücre içindeki sıvının hücre dışına çıkışı sağlanır ve yerine kriyopretektan dediğimiz sıvı geçer. Ardından embriyo/yumurtalar -196 °C’deki sıvı azot tankına alınırlar. İşlem toplam 3-4 dakikada tamamlanır.  Eski yavaş dondurma tekniğine göre, dondurma süresi daha kısa olmakta ve çözme sonrası sağ kalım oranı da blastokist aşamasında dondurulmuş embriyolar için neredeyse %100’e ulaşmaktadır.

Embriyo Dondurma Nasıl Yapılır?

Embriyo dondurmayı iki şekilde yapmaktayız;

  1. Taze transfer edilen embriyolar dışında ek olarak diğer güzel kaliteli embriyoların dondurulması;
  2. Polikistik over sendromu veya 15’den fazla yumurta toplanması durumunda hiç taze transfer yapmayıp, gelişen tüm güzel kaliteli embriyoların dondurulması.

Embriyo Kaçıncı Gün Dondurulur?

Merkezimizde, hemen daima, 5. ya da 6. gün, blastokist aşamasında olan embriyoları vitrifikasyon yöntemi ile dondurarak saklamaktayız. Çok nadiren, bazı özel durumlarda, 3. gün embriyoları dondurarak saklamaktayız. Çözme sonrasında da sağ kalım oranları %98-100’ler civarında olmakta ve taze uygulamaya yakın oranlarda hatta bir miktar daha iyi oranda gebelik elde etmekteyiz.


Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafınca hazırlanan ve yürürlüğe giren bir yasa ile, her yıl çiftlerin uzatmaya devam onayı alınarak, 5 yıl boyunca (gerektiğinde 5 yıl ilaveten de uzatılarak) sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir.

Tüm Embriyoların Dondurularak Saklanması

Hastalarımızın tedavisi sırasında eğer aşırı uyarım sendromu riski söz konusu ise (çoğu zaman 15’den fazla yumurta toplanması ile karakterize), o ay taze transfer yapmayıp, emniyetli tarafta olmak adına, tüm embriyoları dondurarak saklamaktayız. Böylece geç başlangıçlı aşırı uyarım sendromu riski sıfırlanmış olur.

Biz merkezimizde 5. veya da 6. gün blastokist aşamasına ulaşmış olan embriyoları dondurarak saklamaktayız. Ardından görülen ilk adetle veya sonrasında çözme uygulaması planlamaktayız.

Bir diğer tedavi şeklimiz olan, preimplantasyon genetik tanı (PGS/PGT) uygulamasında da 5./6. gün embriyolardan biyopsi alındıktan sonra dondurma işlemi yapılmakta ve genetik sonuçları geldikten sonra çözme uygulaması planlanmaktadır.

Özellikle ileri kadın yaşı varlığında yapılabilen tüp bebek denemelerinde, başarı şansınızı artıran ve gebeliğe sağlıklı bir başlangıç yapmanızı sağlayan genetik ayıklama uygulamasında Anatolia Tüp Bebek en son teknoloji olan Smart PGT yöntemini tercih etmektedir. Konunun detaylarına PGS/PGT sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Embriyo Dondurma Ücretleri Ne Kadar?

Embriyo dondurma fiyatları, işlemi yapan merkezin kullandıgı dondurma tekniğine ve dondurulan embriyo sayısına göre değişkenlik göstermekte olup, 2021 yılında merkezimizde uygulanan embriyo dondurma ücreti için hemen aşağıdaki whatsapp butonundan ya da iletişim sayfamız üzerinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Embriyo Dondurma ile İlgili Son Bir Kaç Not

Tüm yukarıda anlattığımız tedavi seçeneklerinin etkin şekilde kullanılabilmesi ve çözme uygulaması ile gebelik şansının en yüksek düzeyde olabilmesi için, tüp bebek merkezinin dondurma-çözme programının çok iyi olması gerekir. Biz de merkezimizde çok etkin bir şekilde donma çözme tedavisi uygulamakta, 5./6. gün dondurmayı tercih etmekte ve vitrifikasyon yöntemi ile %98-100’ler civarında sağ kalım oranları ile hizmet vermekteyiz. Unutulmamalıdır ki donma çözme uygulaması ile en az taze uygulamaya yakın, hatta bir miktar daha yüksek gebelik sonuçları, canlı doğum oranları elde etmekteyiz.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi Laboratuvar kalitesi, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından ISO 15189 akreditasyon belgesi ile tescillenmiştir. Bu yönüyle Ankara’da TEK, Türkiye’de ise iki Tüp Bebek Merkezinden biridir. Ayrıca İngiltere Merkezli UK NEQAS (Uluslararası Kalite Uzmanı) Programını başarı ile tamamlayarak, güncel olarak UK NEQAS uluslararası standartlara uygunluğunu da tescilleyen Türkiye’deki TEK Tüp Bebek Laboratuvarıdır.

 


 


Puan Ver
12 Kişi. Ortalama puan: 4.33
İlk Yayımlanma Tarihi: 12.04.2021
Güncellenme Tarihi: 14.06.2021
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Yaralı, tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikalı çok nadir hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.