PROF. DR. HAKAN YARALI

ÖZGEÇMİŞ

Turkish Time:"Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türkten Biri”

Prof. Dr. Hakan Yaralı, orta ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde yaptı. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1987–1991 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı.

1991–1992 yılları arasında Kanada’da British Columbia Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Ünitesi’nde Üreme Tıbbı ile ilgili üst ihtisas yaptı. 1992 yılında tekrar Hacettepe Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’na dönen Dr. Yaralı, 1994’de Yardımcı Doçent, 1996’da Doçent ve 2003’de Profesör unvanlarını aldı.

2000-2005 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite Ünitesi Başkanlığını yaptı. 2009 - 2011 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır.

2000 yılında Harvard University, School of Medicine, Dept. of OB/GYN, Division of Reproductive Endocrinology and Infertility, MGH’de 2 ay “visiting professor” olarak çalıştı.

HAKAN YARALI'NIN TÜP BEBEK ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI

Prof. Yaralı, Hacettepe Üniversitesi’nde 1990’lı yılların başında, Tüp Bebek Ünitesi kurulması sırasında aktif olarak çalıştı. Bu yönüyle Türkiye'de ilk tüp bebek çalışmalarını başlatan isimler arasında yer almaktadır.

Tüp bebek uygulamalarının klinik tarafın yanı sıra laboratuvar kısmına da yoğun ilgi duyan Prof. Yaralı’nın özel ilgi alanı, tüm yönleri ile tüp bebek uygulamalarıdır. Tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında, sertifikalı tüp bebek doktorlarındandır.

Üreme tıbbı ile ilgili 100’ün üzerinde saygın uluslararası dergide yayınlanmış makalesi, 80’nin üzerinde uluslararası bildirisi, 7 kitap bölümü ve dünya genelinde (4 kıtada-Amerika, Avrupa, Asya, Afrika; çok sayıda ülkede) 50’nin üzerinde yaptığı davetli konuşma/konferansı bulunmaktadır.

Akademisyenliği ve de evrensel tıpa yapmış olduğu katkısının çok objektif bir göstergesi olan h-index’i (Prof. Yaralı’nın yapmış olduğu yurt dışı yayınlara yapılan yurt dışı atıf sayısına göre hesap edilir) 2018 Eylül itibarı ile 28’dir. Prof. Yaralı’nın yaptığı yayınlar, 2018 Eylül itibari ile 2100’ün üzerinde atıf almıştır.

"TIP BİLİMİNE YÖN VEREN 100 TÜRKTEN BİRİ"

Prof. Yaralı, 2018 yılında Turkish time tarafından hazırlanan ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” isimli araştırma sonucunda, Araştırmaları, Buluşları ve Tedavi Yöntemleri ile Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir. Bu seçim, yukarıda bahsedilen h-index’ine göre yapılmıştır.

Prof. Yaralı, aralarında, 1998 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından verilen Teşvik Ödülü, 2014 yılında Human Reproduction Dergisi tarafından verilen ve “Derginin Etki Faktörüne En Fazla Katkıda Bulunmuş Yayın” ödülü ve 2018 yılı Human Reproduction Dergisi tarafından verilen “En İyi Yayın Danışmanlığı Yapanlar” ödülü de olmak üzere, çok sayıda ulusal ve uluslararası ödül sahibidir.

2017 yılından bu yana, Avrupa’nın üreme tıbbı ile ilgili en çatı derneği olan European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE)’nin Türkiye Temsilciliği’ni yapmaktadır.

ÜREME TIBBI ALANINDAKİ ÇALIŞMALARI

Prof. Yaralı, üreme tıbbı ile ilgili yurt içi ve dışından almış olduğu parasal destekler ile çok sayıda proje içinde yer aldı, çoğunu bizzat yürüttü ve bazılarını halen yürütmektedir.

Son olarak Hacettepe Üniversitesi’nden almış olduğu ve halen ekibi ile yürüttüğü projede, Prof. Aaron Hsueh (Stanford Üniversitesi, ABD) ve Prof. Kazuhiro Kawamura (Narita University, Japonya) ile işbirliği yaparak, 36 yaşı altındaki prematür yumurtalık yetmezliği olan olgularda in-vitro aktivasyon (IVA) üzerine çalışmaktadır. Prof. Hsueh ve Prof. Kawamura, dünyada IVA’nın mucitleridir.

Halen ABD’den Prof. John Buster ve ekibi ile işbirliği yaptığı bir başka projede, “Evaluation of the Previvo Genetics Uterine Lavage System For Recovery of Human Preimplantation Embryos” üzerine çalışmaktadır. Yine Prof. Dr. Filippo Ubaldi (Genera IVF Centers, İtalya) and Dr. Sandro Esteves (Androfert, Brezilya) ile halen işbirliği yaptığı bir projede, “ART Calculator” başlığı altında eve canlı bebekle gitmek için farklı yaş gruplarında kaç yumurtaya ihtiyaç olduğu üzerinde çalışmaktadır.

Bir başka üzerinde çalıştığı güncel projede, Dr. Sandro Esteves (Androfert, Brezilya) ile işbirliği yaparak, tüp bebekte gebe kalma ihtimali düşük olan bayanların yeni bir sınıflandırması olan POSEIDON sınıflandırması ile ilgili epidemiyolojik bir çalışma yürütmektedir.

Prof. Yaralı’nın liderliğini yaptığı Anatolia Tüp Bebek,  çok ülkeli ve çok merkezli çalışmada (ESPART Çalışması), Türkiye’den en fazla hasta sağlayan tüp bebek merkezi olmuştur.

Prof. Yaralı, yurtdışında, aralarında Human Reproduction, Fertility Sterility, Reproductive Biomedicine Online, Journal of Assisted Reproduction and Genetics, PLOS One, Frontiers in Endocrinology, Reproductive Endocrinology, Reproductive Biology and Endocrinology, Gynecologic Obstetric Investigation, Journal of Human Reproductive Sciences gibi dergilerin de yer aldığı bir çok saygın dergide bilimsel yayın danışmanlığı yapmaktadır.

Frontiers in Endocrinology, Reproductive Endocrinology dergisinin 2016’dan bu yana Editor Kurulu’nda yer almaktadır. PCOS: Current Concepts, Treatment and Ovulation Induction, Reproductive BioMedicine Online, Volume 9, Compendium 1, 2004’un editörlüğünü, mentor ve hocası Prof. Dr. Victor Gomel ile birlikte yapmıştır.

Tüp bebek ile ilgili eğitim faaliyetlerine de çok önem Prof. Yaralı, çok sayıda uluslararası toplantı düzenlemiştir. Ayrıca yurt dışından gelen çeşitli küçük gruplara (15 kişi; Çin, Rusya), 2-3 günlük “ustalık programları” başlığı altında, yılda bir kaç kez eğitim vermektedir.

Şu ana kadar bu şekilde 8 program düzenlemiştir. Yine yurt dışında tüp bebek merkezlerinin klinik ve laboratuvar hizmetlerini denetlemek için davet edilmektedir.

Ülkemizde üreme tıbbı ile ilgili Turkish Society of Reproductive Medicine (TSRM) derneğinin 2005-2007 yılları arasında Başkanlık görevini üstlenmiştir. Halen TSRM Derneği’nin Bilimsel Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.

Halen, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyeliği görevi yanında, yılda 1800’ün üzerinde tüp bebek uygulaması yapılan, Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi’nin Klinik Direktörlüğü görevini de yürütmektedir.

Evli olup İrem ve Kaan isimli iki çocuk babasıdır.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi, son teknoloji laboratuvar imkanları ve güçlü ekibi ile Ankara’da, 2005 yılından bu yana Prof. Dr. Hakan Yaralı direktörlüğünde faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu süreç içerisinde onbinlece ailenin mutluluk hikayesine ortak olmuştur. Tüp bebek alanındaki uygulamalarımız ve süreçler ile ilgili bilgi için TÜP BEBEK sayfamızı ziyaret edebilir, siz de bu ailenin bir parçası olmak istiyorsanız aşağıdaki whatsapp butonundan ya da İLETİŞİM sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

PROJELER:

 1. Institutional grant for research project “In-vitro activation in patients with premature ovarian failure under 36 years old”, Multi-center research project: Professor Aaron Hsueh (Stanford University), Professor Kazuhiro Kawamura (Narita University, Japan) & Professor Hakan Yarali (Hacettepe University), Hacettepe University, Fund for Medical Research Projects (Project No= 15469).
 2. Multi-center research project: “Evaluation of the Previvo Genetics Uterine Lavage System For Recovery of Human Preimplantation Embryos” conducted by Previvo company (US); Scientific Director: Professor John Buster (US)-Currently ongoing.
 3. Multi-center research project: “Validation of ART prediction calculator for estimating the probability of achieving at least one euploid blastocyst for transfer in each IVF/ICSI patient as a function of a given number of oocytes” conducted by Dr. Filippo Ubaldi (Genera IVF Centers, Italy) and Dr. Sandro Esteves (Androfert, Brasil) & Dr. H. Yarali-Currently ongoing. Funded by Merck KGaA.
 4. Multi-center research project: “Prevalence of patients classified according to the POSEIDON criteria and risk Factors for POSEIDON Groups 1 and 2” conducted by Dr. Sandro Esteves (Androfert, Brasil) & Dr. H. Yarali -Currently ongoing.
 5. Institutional grant for research project “The effect of no stimulation, FSH-hCG priming and duration of in-vitro culture on IVM performance”, Hacettepe University, Fund for Medical Research Projects (Project No= 01G016).
 6. Institutional grant for research project “A new type of CO2 laser avoids power density loss due to absorption and the blooming effect by the CO2 gas environment”, University of British Columbia, Dept. of OB/GYN, Division of Reproductive Endocrinology, Dept. Head-Professor Victor Gomel, Vancouver, Canada, 1992.
 7. Institutional grant for research project “Hyaluronic acid membrane for reducing adhesion formation and reformation in the rat uterine horn model”, University of British Columbia, Dept. of OB/GYN, Division of Reproductive Endocrinology, Dept. Head-Professor Victor Gomel, Vancouver, Canada, 1992.
 8. Institutional grant for research project “The ascites in the ovarian hyperstimulation syndrome does not originate from the ovary”, University of British Columbia, Dept. of OB/GYN, Division of Reproductive Endocrinology, Dept. Head-Professor Victor Gomel, granted by Division Head-Professor Basil Ho Yuen, Vancouver, Canada, 1992.

ÖDÜLLER:

 • Human Reproduction's (Official Journal of European Society of Human Reproduction and Embryology-ESHRE) top contributing article to the 2014 Impact Factor (Impact Factor=4.569) was granted to our study Yildiz BO, Bozdag G, Yapici Z, Esinler I, Yarali H. Prevalence, phenotype and cardiometabolic risk of polycystic ovary syndrome under different diagnostic criteria. Hum Reprod 2012; 27: 3067-73.
 • Human Reproduction (Official Journal of European Society of Human Reproduction and Embryology-ESHRE)-Top Reviewer in 2017.
 • The Scientific and Technical Research Council of Turkey, Academic Excellence for Young Faculty Award (Encouragement Award) -1998.
 • Hacettepe University- Academic Excellence for Young Faculty Award (Science Encouragement Award)– 1996-1997
 • The Central Anatolian Region’s Third Prize for Mathematics among High Schools, The Scientific and Technical Research Council of Turkey, 1980.
 • The Central Anatolian Region’s Third Prize for Physics among High Schools, The Scientific and Technical Research Council of Turkey, 1980.
 • The Central Anatolian Region’s Third Prize for Physics among High Schools, The Scientific and Technical Research Council of Turkey, 1979.
 • The Central Anatolian Region’s Second Prize for Mathematics among Junior High Schools, The Scientific and Technical Research Council of Turkey, 1977.

DÜZENLEDİĞİ KONGRE VE WORKSHOP’LAR:

KONGRELER

 1. President, Excellence in ART-II. Implantation Failure: Unraveling the Puzzle. International Congress, April 21-22, 2018, Cappadocia, Turkey.
 2. President, Excellence in ART-I. Clinical and Laboratory Perspectives. International Congress, April 29-30, 2016, Cappadocia, Turkey.
 3. National Committee Member, European Society of Human Reproduction (ESHRE) Annual Meeting 2012; July 1-4, 2012, İstanbul, Turkey.
 4. President, Turkish Society of Reproductive Medicine, 2. Annual Congress, September 7-10, 2006.
 5. General Secretary, Turkish Society of Gynecological Endoscopy, 1. Annual Congress, March 18-21, 2004.
 6. General Secretary, Polycystic Ovary Syndrome: Current Concepts, Treatment and Ovulation Induction, September 4-7, 2003 (under the auspices of Androgen Excess and PCOS Society www.ae-society.org). The main papers of this Congress were published in Reproductive BioMedicine online, as a special compendium, following peer review.

WORKSHOPLAR

 1. President, VI. Preceptorship Program (V. Chinese Preceptorship), April 23-24, 2018, Ankara, Turkey (12 Chinese participants with theoretical and practical education)
 2. President, V. Preceptorship Program (IV. Chinese Preceptorship), March 16-18, 2016, Ankara, Turkey (15 Chinese participants with theoretical and practical education)
 3. President, IV. Preceptorship Program, (III. Chinese Preceptorship), September 18-20, 2015, Ankara, Turkey (15 Chinese participants with theoretical and practical education)
 4. President, III. Preceptorship Program (I. Russian Preceptorship), May 5-7, 2015, Ankara, Turkey (11 Russian participants with theoretical and practical education)
 5. President, II. Preceptorship Program (II. Chinese Preceptorship), February 11-13, 2015, Ankara, Turkey (15 Chinese participants with theoretical and practical education)
 6. President, I. Preceptorship Program (I. Chinese Preceptorship), October 8-10, 2014, Ankara, Turkey (15 Chinese participants with theoretical and practical education)
 7. President, SHAPE in-Clinic Workshop (Shaping Best Clinical Experience and Expertise) Meeting-II; December 1-2, 2011, Ankara (8 participants; Canada, France, Iran, Sudan, Greece, Denmark with theoretical and practical education)
 8. President, SHAPE in-Clinic Workshop (Shaping Best Clinical Experience and Expertise) Meeting-I; The first SHAPE Meeting in Turkey hosted by Prof. Yarali; December 2-3, 2010, Ankara (15 participants; France, Greece, Egypt, Ukraine, Serbia, Yemen, Iran, Canada, KSA with theoretical and practical education)

VERMİŞ OLDUĞU YURT DIŞI KONFERANSLAR:

 1. Invited faculty. American Society of Reproductive Medicine, Annual Meeting: Round Table Discussion RTT 39; Individualized Approach to Ovarian Stimulation and IVF. October 9, 2018. Denver, Colorado.
 2. Invited chairman. Bonding Embryologists to Fertility specialists; to assist Nature overcome infertility: i) Session I: PGD for All or for Whom; ii) Session II: Vitrification of Gametes; iii) Session VI: Choosing the Best Protocol for IVF. August 31-Sep 2, 2018. Thessaloniki, Greece.
 3. Invited lecturer. MEA Regional Advisory Board (Merck KGaA), Maximizing IVF Treatment Outcome: Focus on medications Triggering and LPS. March 3, 2018. Dubai, UAE.
 4. Invited lecturer. 19. World IVF Congress: How to prepare the endometrium for FER cycles - State of the art. October 4-8, 2017. Antalya, Turkey.
 5. Invited lecturer. LIFE Symposium: 1) Facts and myths in ART-clinical strategy through CLBR management, 2) Endometrium preparation and LPS in FET. October 15, 2017. Nan Ning, China.
 6. Visiting Professor. Visiting the first affiliated Hospital of Guangxi Medical University and Nanning Second People's Hospital (Nan Ning), Liu Zhou Women and Children Hospital (Liu Zhou), 181st Hospital of Chinese People's Liberation Army (Gui Lin). October 16-18, 2017. China.
 7. Invited lecturer. Middle East Fertility Society (MEFS) Annual Meeting:nControlling critical variables in ART: LPS, September 28, 2017. Dubai, UAE.
 8. Invited lecturer and chairman. Expermed Meeting; Chairman: SESSION III (Roundtable Discussion): Personalized ART cycle management: Global perspective; Invited lecturer: Fertility preservation for medical reasons: Global view. April 26-28, 2017. Cyprus.
 9. Invited lecturer. SMART XIII Meeting: Controlling Critical Variables in ART: Luteal phase support. April 20, 2017. Milan, Italy.
 10. Moderator of expert panel meeting. APAC Fertility Expert Consensus Meeting: The role of rLH in IVF, biomarkers of ovarian response to individualized controlled ovarian stimulation and optimum number of oocytes. April 2, 2017. Kuala Lumpur, Indonesia.
 11. Invited lecturer. ASPIRE Meeting: Demystifying the role of LH in controlled ovarian stimulation. March 31, 2017. Kuala Lumpur, Indonesia.
 12. Invited lecturer. SMART-iCOS The Key to Patient Centricity in IVF: iCOS and patient segmentation, the key for optimal results. February 15-16, 2017. Darmstadt, Germany.
 13. Invited Lecturer. LIFE City Forum: Optimized IVF outcome in COS. Dec 3, 2016, Dalian, China.
 14. Visiting Professor. Visiting IVF Centers in Dalian, Jinan, Wenzhou, Shenzhen. Dec 3-7, 2016, China.
 15. Invited lecturer. 1st International Meeting AssNature: How ART is assisting NATURE to overcome infertility: Prediction of ovarian response. October 22, 2016. Thessaloniki, Greece.
 16. Invited lecturer. For an Indian group at the ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) Annual Meeting: iCOS for poor and suboptimal responders. July 3-6, 2016. Helsinki, Finland.
 17. Visiting Professor. Visiting IVF Centers in Hefei (Anhui 105 Hospital), Shanghai (Shanghai Sunshine Hospital; Shanghai first hospital) and Xiamen (Xiamen 174 Hospital). June 19-24, 2016. China.
 18. Invited lecturer. Generating Meetings-Sharing for Life: Individualized controlled ovarian stimulation for sub-optimal responders. June 4, 2016. Lisbon, Portugal.
 19. Invited lecturer. ASPIRE: LPS for fresh and FER cycles-State of the art. April 9, 2016. Jakarta, Indonesia.
 20. Invited lecturer. ESHRE Campus Workshop: Management of adenomyosis prior to IVF. February 26-28, 2016. Istanbul, Turkey.
 21. Invited lecturer. Emirates Ob&Gyn and Fertility Forum 2016: Novel treatments to trigger final oocyte maturation and LPS, Lower ovarian reserve in young age groups. Jan 21-23, 2016. Dubai, UAE.
 22. Invited lecturer. Merck Africa Luminary: Hyperresponders-Definition, diagnosis, incidence, iCOS and results. November 16, 2015. Nairobi, Kenya.
 23. Invited lecturer. EXCEMED Meeting, Current practice in the 21st century: PCOS vs poor responders-The extremes of ovarian response and Individualized Controlled Ovarian Stimulation (iCOS): tools for matching patients and protocols. September 24-25, 2015. Madrid and Alicante, Spain.
 24. Invited lecturer. EXCEMED Meeting-Decoding the genomics of infertility and ART: Can we improve results in poor responders? May 22-23, 2015. Madrid, Spain.
 25. Invited lecturer. ASPIRE: From OI to IVF: Hormonal induction of endometrial receptivity. May 29-30, 2015. Beirut, Lebanon.
 26. Invited lecturer. Life-Learning Initiatives for Fertility Experts: i) Individualized Controlled Ovarian Stimulation: Normal responders: definition, diagnosis, incidence, iCOS and results; ii) Novel Treatments to Trigger Final Follicle Maturation. May 16-17, 2015. Jakarta, Indonesia.
 27. Visiting Professor. Visiting IVF Centers in Tyumen (IVF Center NEO Clinic) and workshop with 35 physicians, St. - Petersburg (IVF Center MCPM; Prof. Korsak-Head of Russian Reproductologists; IVF Center Euromed). March 30-April 2, 2015. Russia.
 28. Invited Lecturer. LIFE SUMMIT: Individualized LPS in ART Treatment. March 28, 2015. Shenzhen, China.
 29. All Inclusive Individualized Controlled Ovarian Stimulation, Invited Lecturer: Novel treatments to trigger final follicle maturation and luteal phase support. March 13-14, 2015, Dubai, UAE.
 30. Moderator: Journal Club Meeting: LPS in ART. March 12, 2015, Dubai, UAE.
 31. Visiting Professor. Visiting Almaty IVF Center, Astana IVF Center & Workshop with reproductive endocrinologists from Almaty, Karaganda, Chymkent. February 23-25, 2015. Kazakhistan.
 32. Visiting Professor. Visiting Beijing University People's Hospital (Beijing), PLA 306 hospital (Beijing), Wuhan Tongji Hospital IVF Center (Wuhan), Guangzhou Medical University Third Hospital IVF Center (Guangzhou). December 8-11, 2014. China.
 33. Invited lecturer. 360o in ART-Tilex: Definition, Treatment and Results in Normal & Hyper Responders. December 3, 2014. Paris, France.
 34. Invited lecturer. Russian Association of Human reproduction; 24. International conference of RAHR-Reproductive technologies today and tomorrow: Luteal phase support: Needs to be individualized but still not. Sep 4, 2014, Yaroslavl, Russia.
 35. Visiting Professor. Visiting Samara IDC Clinic (Samara), Moscow NOVA clinic (Moscow). September 1-5, 2014. Russia.
 36. Invited lecturer. Advanced ART Meeting: Estradiol & progesterone add back in ART: Why, when, how much and what sources of steroids-clinical outcomes. August 7, 2014. Moscow, Russia.
 37. Invited lecturer. Impart (Individualization and managing protocols of Assisted Reproductive Techniques): Estradiol and Progesterone add-back in ART: Why, when, how much and what sources of steroids -clinical outcomes. December 13, 2013. Dubai, UAE.
 38. Invited lecturer. All Inclusive Individualized Controlled Ovarian Stimulation: Estradiol and Progesterone add-back in ART: Why, when, how much and what sources of steroids -clinical outcomes. December 14, 2013. Dubai, UAE.
 39. Invited lecturer. Middle East Society for Gynecological Endoscopy (MESGE) Congress: Does endometriosis affect IVF Outcome. April 24-28, 2013. Antalya, Turkey.
 40. Invited lecturer. Thirty years of Advances in Reproductive Endocrinology and ART: A celebratory Congress. May 27-31, 2011, Montreal, Canada.
 41. Invited lecturer. National Fertility Meeting: Today’s ovarian stimulation regimens. March 1-5, 2011, Tehran, Iran.
 42. Invited lecturer. SHAPE Meeting: Management of poor ovarian responders-An evidence based approach, Universitair Ziekenhuis Brussel, Center for Reproductive Medicine. Sep 9, 2010. Brussels, Belgium.
 43. Invited lecturer. Serono Symposium International (SSI), Chromosomal abnormalities: Klinefelter syndrome, Turner’s syndrome, others. Nov 12, 2010, Barcelona, Spain.
 44. Invited lecturer. 14th World Congress of IVF and 3rd World Congress of IVM: i) Does endometrioma affect IVF Outcome-con; Hysteroscopy before IVF; ii) Hysteroscopy before IVF. September 15-19, 2007. Montreal, Canada.
 45. Invited lecturer. Alexandria Gynecology & Fertility Forum (MSRM). September 29-October 1, 2004; Alexandria, Egypt.
 46. Invited lecturer. 3rd Annual MSRM Meeting. March 25-27, 2004; Limassol, Cyprus.
 47. Chairman. 10th World Congress of IVF. May 1997. Vancouver, Canada.

YURT DIŞI YAYINLARI:

KİTAP BÖLÜMLERİ

 1. Urman B, Ata B, Yarali H: Endocrine Characteristics of Assisted Reproductive Technology Cycles.
  Textbook of Assisted Reproductive Techniques, CRC Press, 2018; pages 532-542; ISBN-978-1498740142
 2. Yarali H, Bozdag G, Esinler I: Surgical Management of Polycystic Ovary Syndrome.
  Infertility and Assisted Reproduction, Cambridge University Press, 2008; pages 294-302; ISBN-13: 978-0521873796
 3. Esinler I, Bozdag G, Yarali H: Hyperinsulinemia and Polycystic Ovary Syndrome. Polycystic Ovary Syndrome, Jaypee Brothers Medical Publishers, 2007; pages 143-150; ISBN- 978-1-904798-74-3
 4. Bozdag G, Yarali H: “Treatment of intrauterine synechiae”. Gynecological Endoscopy and
  Infertility, Jaypee Brothers Medical Publishers, 2005; pages 542-551; ISBN-978-8180615061
 5. Gomel V, Urman B, Yarali H: Investigation of the infertile couple. Reproductive Endocrinology and Infertility, Medical Network Press, 1993, pages 143-156; ISBN-975-567-000-9
 6. Yarali H, Urman B: Endometriosis associated infertility. Reproductive Endocrinology and Infertility, Medical Network Press, 1993, pages 156-168; ISBN-975-567-000-9
 7. Gomel V, Yarali H: Assisted reproductive techniques. Reproductive Endocrinology and Infertility, Medical Network Press, 1993, pages 168-180; ISBN-975-567-000-9

YURT DIŞI DERGİ YAYINLARI

 1. Bosch E, Bulletti C, Copperman AB, Fanchin R, Yarali H, Petta CA, Polyzos NP, Shapiro D, Ubaldi FM, Garcia Velasco JA, Longobardi S, D’Hooghe T, Humaidan P, on behalf of the Delphi TTP Consensus Group: How time to healthy singleton delivery could affect decision making during infertility treatment. A Delphi Consensus. Reprod Biomed Online (in press).
 2. Mumusoglu S, Yarali I, Bozdag G, Ozdemir P, Polat M, Sokmensuer LK, Yarali H. Time-lapse morphokinetic assessment has low to moderate ability to predict euploidy when patient- and ovarian stimulation-related factors are taken into account with the use of clustered data analysis. Fertil Steril 2017;107:413-21 e4.
 3. Mumusoglu S, Ozbek IY, Sokmensuer LK, Polat M, Bozdag G, Papanikolaou E, Yarali H. Duration of blastulation may be associated with ongoing pregnancy rate in single euploid blastocyst transfer cycles. Reprod Biomed Online 2017;35:633-9.
 4. Bozdag G, Polat M, Yarali I, Yarali H. Live birth rates in various subgroups of poor ovarian responders fulfilling the Bologna criteria. Reprod Biomed Online 2017;34:639-44.
 5. Yarali H, Polat M, Mumusoglu S, Yarali I, Bozdag G. Preparation of endometrium for frozen embryo replacement cycles: a systematic review and meta-analysis. J Assist Reprod Genet 2016;33:1287-304.
 6. Yarali H, Bozdag G, Sokmensuer LK, Mumusoglu S. Excellence in assisted reproductive technologies: clinical and laboratory perspectives. J Assist Reprod Genet 2016;33:1259-60.
 7. Yarali H, Bozdag G, Polat M, Yarali I, Humaidan P. Spontaneous clinical pregnancy following GNRH agonist trigger for final oocyte maturation and freeze-all approach: a case report. Reprod Biomed Online 2016;32:233-6.
 8. Polat M, Yarali I, Boynukalin K, Yarali H. In vitro fertilization for endometriosis-associated infertility. Womens Health (Lond) 2015;11:633-41.
 9. Esinler I, Bozdag G, Esinler D, Lale KS, Yarali H. Luteal-long GnRH agonist versus flexible-multidose GnRH antagonist protocols for overweight and obese patients who underwent ICSI. J Obstet Gynaecol 2015;35:297-301.
 10. Polat M, Bozdag G, Yarali H. Best protocol for controlled ovarian hyperstimulation in assisted reproductive technologies: fact or opinion? Semin Reprod Med 2014;32:262-71.
 11. Polat M, Boynukalin FK, Yarali I, Yarali H. Bilateral ectopic pregnancy following ICSI. BMJ Case Rep 2014;2014.
 12. Polat M, Boynukalin FK, Yarali I, Esinler I, Yarali H. Endometriosis is not associated with inferior pregnancy rates in in vitro fertilization: an analysis of 616 patients. Gynecol Obstet Invest 2014;78:59-64.
 13. Polat M, Boynukalin FK, Yarali I, Erdogan BD, Bozdag G, Yarali H. Transient intrauterine fluid accumulation not due to hydrosalpinx or any identifiable pelvic pathology is not detrimental to IVF outcome. Arch Gynecol Obstet 2014;290:569-73.
 14. Seyhan A, Ata B, Polat M, Son WY, Yarali H, Dahan MH. Severe early ovarian hyperstimulation syndrome following GnRH agonist trigger with the addition of 1500 IU hCG. Hum Reprod 2013;28:2522-8.
 15. Ata B, Seyhan A, Polat M, Young Son W, Yarali H, Dahan M. Risk factors for ovarian hyperstimulation syndrome: relevance of the number of follicles, serum estradiol levels and the number of oocytes collected. Hum Reprod 2013;28:2595.
 16. Ata B, Seyhan A, Polat M, Son WY, Yarali H, Dahan M. Reply: GnRHa trigger and modified luteal support with one bolus of hCG should be used with caution in extreme responder patients. Hum Reprod 2013;28:2594-5.
 17. Yildiz BO, Bozdag G, Yapici Z, Esinler I, Yarali H. Prevalence, phenotype and cardiometabolic risk of polycystic ovary syndrome under different diagnostic criteria. Hum Reprod 2012;27:3067-73.
 18. Tiras B, Korucuoglu U, Polat M, Zeyneloglu HB, Saltik A, Yarali H. Management of endometrial polyps diagnosed before or during ICSI cycles. Reprod Biomed Online 2012;24:123-8.
 19. Tiras B, Korucuoglu U, Polat M, Saltik A, Zeyneloglu HB, Yarali H. Effect of air bubble localization after transfer on embryo transfer outcomes. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2012;164:52-4.
 20. Tiras B, Korucuoglu U, Polat M, Saltik A, Zeyneloglu HB, Yarali H. Effect of blood and mucus on the success rates of embryo transfers. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2012;165:239-42.
 21. Esinler I, Bozdag G, Arikan I, Demir B, Yarali H. Endometrioma . Gynecol Obstet Invest 2012;74:261-4.
 22. Dursun P, Erkanli S, Guzel AB, Gultekin M, Tarhan NC, Altundag O et al. A Turkish Gynecologic Oncology Group study of fertility-sparing treatment for early-stage endometrial cancer. Int J Gynaecol Obstet 2012;119:270-3.
 23. Bozdag G, Esinler I, Yarali H. Pretreatment with oral contraceptive pills does not influence the pregnancy rate in the long leuprolide acetate protocol. Gynecol Obstet Invest 2012;73:53-7.
 24. Yildiz BO, Bozdag G, Otegen U, Harmanci A, Boynukalin K, Vural Z et al. Visfatin and retinol-binding protein 4 concentrations in lean, glucose-tolerant women with PCOS. Reprod Biomed Online 2010;20:150-5.
 25. Yildiz BO, Bozdag G, Harmanci A, Otegen U, Boynukalin K, Vural Z et al. Increased circulating soluble P-selectin in polycystic ovary syndrome. Fertil Steril 2010;93:2311-5.
 26. Yarali H, Bozdag G, Polat M, Esinler I, Tiras B. Intracytoplasmic sperm injection outcome of women over 39: an analysis of 668 cycles. Arch Gynecol Obstet 2010;281:349-54.
 27. Tiras B, Polat M, Korucuoglu U, Zeyneloglu HB, Yarali H. Impact of embryo replacement depth on in vitro fertilization and embryo transfer outcomes. Fertil Steril 2010;94:1341-5.
 28. Yarali H, Polat M, Bozdag G, Gunel M, Alpas I, Esinler I et al. TESE-ICSI in patients with non-mosaic Klinefelter syndrome: a comparative study. Reprod Biomed Online 2009;18:756-60.
 29. Bozdag G, Yarali H, Polat M, Esinler I, Tiras B, Ayhan A. ICSI outcome following conservative fertility sparing management of endometrial cancer. Reprod Biomed Online 2009;18:416-20.
 30. Devroey P, Fauser BC, Diedrich K; Evian Annual Reproduction (EVAR) Workshop Group 2008.
  Collaborators (16) Alviggi C, Baart E, Barrat C, Bergh C, Broekmans F, Evers JL, Griesinger G, Keay S, Olivennes F, Serour G, Staessen C, Sunde A, Venetis C, Yarali H, Howles CM, Jenkins J. Approaches to improve the diagnosis and management of infertility. Hum Reprod Update 2009; 15: 391-408.
 31. Bozdag G, Esinler I, Yarali H. The impact of endometrial thickness and texture on intracytoplasmic sperm injection outcome. J Reprod Med 2009;54:303-11.
 32. Onderoglu LS, Yarali H, Gultekin M, Katlan D. Endometrial osseous metaplasia: an evolving cause of secondary infertility. Fertil Steril 2008;90:2013 e9-11.
 33. Esinler I, Bozdag G, Yarali H. Impact of isolated obesity on ICSI outcome. Reprod Biomed Online 2008;17:583-7.
 34. Esinler I, Aktas D, Otegen U, Alikasifoglu M, Yarali H, Tuncbilek E. CYP1A1 gene polymorphism and polycystic ovary syndrome. Reprod Biomed Online 2008;16:356-60.
 35. Bozdag G, Basaran A, Cil B, Esinler I, Yarali H. An oocyte pick-up procedure complicated with pseudoaneurysm of the internal iliac artery. Fertil Steril 2008;90:2004 e11-3.
 36. Bozdag G, Aksan G, Esinler I, Yarali H. What is the role of office hysteroscopy in women with failed IVF cycles? Reprod Biomed Online 2008;17:410-5.
 37. Yildirir A, Aybar F, Kabakci G, Yarali H, Oto A. Heart rate variability in young women with polycystic ovary syndrome. Ann Noninvasive Electrocardiol 2006;11:306-12.
 38. Yarali H, Bozdag G. An ongoing pregnancy after frozen thawed embryo transfer in a patient with Klinefelter's syndrome. Gynecol Obstet Invest 2006;62:165-7.
 39. Esinler I, Bozdag G, Aybar F, Bayar U, Yarali H. Outcome of in vitro fertilization/intracytoplasmic sperm injection after laparoscopic cystectomy for endometriomas. Fertil Steril 2006;85:1730-5.
 40. Dursun P, Demirtas E, Bayrak A, Yarali H. Decreased serum paraoxonase 1 (PON1) activity: an additional risk factor for atherosclerotic heart disease in patients with PCOS? Hum Reprod 2006;21:104-8.
 41. Cevrioglu AS, Esinler I, Bozdag G, Yarali H. Assessment of endocervical and endometrial damage inflicted by embryo transfer trial: a hysteroscopic evaluation. Reprod Biomed Online 2006;13:523-7.
 42. Bayar U, Demirtas E, Usubutun A, Basaran M, Esinler I, Yarali H. Ovarian adenomyoma following gonadotrophin treatment for infertility. Reprod Biomed Online 2006;13:676-9.
 43. Esinler I, Bayar U, Bozdag G, Yarali H. Outcome of intracytoplasmic sperm injection in patients with polycystic ovary syndrome or isolated polycystic ovaries. Fertil Steril 2005;84:932-7.
 44. Yarali H, Zeyneloglu HB. Gonadotrophin treatment in patients with polycystic ovary syndrome. Reprod Biomed Online 2004;8:528-37.
 45. Yarali H, Bozdag G, Aksu T, Ayhan A. A successful pregnancy after intracytoplasmic sperm injection and embryo transfer in a patient with endometrial cancer who was treated conservatively. Fertil Steril 2004;81:214-6.
 46. Ozcakar L, Yarali H. Ankylosing spondylitis: an impending restraint for gynecological interventions? Rheumatol Int 2004;24:123.
 47. Gomel V, Yarali H. Surgical treatment of polycystic ovary syndrome associated with infertility. Reprod Biomed Online 2004;9:35-42.
 48. Yildiz BO, Yarali H, Oguz H, Bayraktar M. Glucose intolerance, insulin resistance, and hyperandrogenemia in first degree relatives of women with polycystic ovary syndrome. J Clin Endocrinol Metab 2003;88:2031-6.
 49. Yildirir A, Aybar F, Tokgozoglu L, Yarali H, Kabakci G, Bukulmez O et al. Effects of hormone replacement therapy on plasma homocysteine and C-reactive protein levels. Gynecol Obstet Invest 2002;53:54-8.
 50. Yarali H, Bukulmez O. The effect of intramural and subserous uterine fibroids on implantation and clinical pregnancy rates in patients having intracytoplasmic sperm injection. Arch Gynecol Obstet 2002;266:30-3.
 51. Yildirir A, Yarali H, Kabakci G, Aybar F, Akgul E, Bukulmez O. Hormone replacement therapy to improve left ventricular diastolic functions in healthy postmenopausal women. Int J Gynaecol Obstet 2001;75:273-8.
 52. Yildirir A, Kabakci G, Yarali H, Aybar F, Akgul E, Bukulmez O et al. Effects of hormone replacement therapy on heart rate variability in postmenopausal women. Ann Noninvasive Electrocardiol 2001;6:280-4.
 53. Yildirir A, Aybar F, Kabakci MG, Yarali H, Akgul E, Bukulmez O et al. Hormone replacement therapy shortens QT dispersion in healthy postmenopausal women. Ann Noninvasive Electrocardiol 2001;6:193-7.
 54. Yarali H, Yildirir A, Aybar F, Kabakci G, Bukulmez O, Akgul E et al. Diastolic dysfunction and increased serum homocysteine concentrations may contribute to increased cardiovascular risk in patients with polycystic ovary syndrome. Fertil Steril 2001;76:511-6.
 55. Bukulmez O, Yucel A, Yarali H, Bildirici I, Gurgan T. The origin of spermatozoa does not affect intracytoplasmic sperm injection outcome. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2001;94:250-5.
 56. Bukulmez O, Yarali H, Gurgan T. The presence and extent of endometriosis do not effect clinical pregnancy and implantation rates in patients undergoing intracytoplasmic sperm injection. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol 2001;96:102-7.
 57. Bukulmez O, Al A, Gurdal H, Yarali H, Ulug B, Gurgan T. Short-term effects of three continuous hormone replacement therapy regimens on platelet tritiated imipramine binding and mood scores: a prospective randomized trial. Fertil Steril 2001;75:737-43.
 58. Bildirici I, Bukulmez O, Ensari A, Yarali H, Gurgan T. A prospective evaluation of the effect of salpingectomy on endometrial receptivity in cases of women with communicating hydrosalpinges. Hum Reprod 2001;16:2422-6.
 59. Yarali H, Demirol A, Bukulmez O, Coskun F, Gurgan T. Laparoscopic high lateral transposition of both ovaries before pelvic irradiation. J Am Assoc Gynecol Laparosc 2000;7:237-9.
 60. Yarali H, Bukulmez O, Gurgan T. Combined bilateral ectopic and intrauterine pregnancy following ovulation induction with the low-dose step-up protocol in a patient with polycystic ovary syndrome. Arch Gynecol Obstet 2000;264:37-8.
 61. Bukulmez O, Yarali H, Yucel A, Sari T, Gurgan T. Intracytoplasmic sperm injection versus in vitro fertilization for patients with a tubal factor as their sole cause of infertility: a prospective, randomized trial. Fertil Steril 2000;73:38-42.
 62. Gurgan T, Bukulmez O, Yarali H, Tanir M, Akyildiz S. Serum and peritoneal fluid levels of IGF I and II and insulinlike growth binding protein-3 in endometriosis. J Reprod Med 1999;44:450-4.
 63. Bukulmez O, Yarali H, Gurgan T. Total corporal synechiae due to tuberculosis carry a very poor prognosis following hysteroscopic synechialysis. Hum Reprod 1999;14:1960-1.
 64. Yarali H, Gomel V, Uygur D, Onculoglu C, Gedikoglu G, Gurgan T. A comparative study of the effects of thrombin and electrodesiccation used for haemostasis on inflammation and adhesion formation. Hum Reprod 1998;13:1493-5.
 65. Gurgan T, Yarali H, Urman B. ICSI for selected oocytes within a batch--save for the 2nd time around? Intracytoplasmic sperm injection. Fertil Steril 1998;70:1184-5.
 66. Duran EH, Gurgan T, Gunalp S, Enginsu ME, Yarali H, Ayhan A. A logistic regression model including DNA status and morphology of spermatozoa for prediction of fertilization in vitro. Hum Reprod 1998;13:1235-9.
 67. Gurgan T, Urman B, Yarali H, Duran HE. Follicle-stimulating hormone levels on cycle day 3 to predict ovarian response in women undergoing controlled ovarian hyperstimulation for in vitro fertilization using a flare-up protocol. Fertil Steril 1997;68:483-7.
 68. Yarali H, Gomel V, Koop D, Jetha N. A new type of CO2 laser avoids power density loss due to absorption and the blooming effect by the CO2 gas environment. Hum Reprod 1996;11:677-9.
 69. Gurgan T, Yarali H, Urman B, Dagli V, Dogan L. Uterine rupture following hysteroscopic lysis of synechiae due to tuberculosis and uterine perforation. Hum Reprod 1996;11:291-3.
 70. Gurgan T, Urman B, Yarali H. Results of in vitro fertilization and embryo transfer in women with infertility due to genital tuberculosis. Fertil Steril 1996;65:367-70.
 71. Gurgan T, Urman B, Yarali H. Adhesion formation and reformation after laparoscopic removal of ovarian endometriomas. J Am Assoc Gynecol Laparosc 1996;3:389-92.
 72. Gurgan T, Yarali H, Urman B. Diagnosis of early tubal pregnancy by salpingoscopy. J Am Assoc Gynecol Laparosc 1995;2:217-8.
 73. Gurgan T, Urman B, Yarali H, Kisnisci HA. The results of in vitro fertilization-embryo transfer in couples with unexplained infertility failing to conceive with superovulation and intrauterine insemination. Fertil Steril 1995;64:93-7.
 74. Yarali H, Zahradka BF, Gomel V. Hyaluronic acid membrane for reducing adhesion formation and reformation in the rat uterine horn. J Reprod Med 1994;39:667-70.
 75. Yarali H, McComb PF, Lee NH. Evaluation of the sites of ectopic pregnancies subsequent to reconstructive tubal surgery. Hum Reprod 1994;9:90-1.
 76. Yarali H, Gurgan T, Erden A, Kisnisci HA. Colour Doppler hysterosalpingosonography: a simple and potentially useful method to evaluate fallopian tubal patency. Hum Reprod 1994;9:64-6.
 77. Gurgan T, Yarali H, Urman B. Laparoscopic treatment of polycystic ovarian disease. Hum Reprod 1994;9:573-7.
 78. Gurgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T, Kisnisci HA. Salpingoscopic findings in women with occlusive and nonocclusive salpingitis isthmica nodosa. Fertil Steril 1994;61:461-3.
 79. Yarali H, Fleige-Zahradka BG, Yuen BH, McComb PF. The ascites in the ovarian hyperstimulation syndrome does not originate from the ovary. Fertil Steril 1993;59:657-61.
 80. Gurgan T, Zeyneloglu H, Urman B, Develioglu O, Yarali H. Pelvic-peritoneal tuberculosis with elevated serum and peritoneal fluid Ca-125 levels. A report of two cases. Gynecol Obstet Invest 1993;35:60-1.
 81. Gurgan T, Urman B, Aksu T, Yarali H, Kisnisci HA. Fluid accumulation in the uterine cavity due to obstruction of the endocervical canal in a patient undergoing in vitro fertilization and embryo transfer. J Assist Reprod Genet 1993;10:442-4.
 82. Gurgan T, Urman B, Aksu T, Yarali H, Develioglu O, Kisnisci HA. The effect of short-interval laparoscopic lysis of adhesions on pregnancy rates following Nd-YAG laser photocoagulation of polycystic ovaries. Obstet Gynecol 1992;80:45-7.
 83. Gomel V, Yarali H. Infertility surgery: microsurgery. Curr Opin Obstet Gynecol 1992;4:390-9.
 84. Gurgan T, Kisnisci HA, Yarali H, Develioglu O, Zeyneloglu H, Aksu T et al. Evaluation of the functional status of the fallopian tubes in unexplained infertility with radionuclide hysterosalpingography. Gynecol Obstet Invest 1991;32:224-6.
 85. Gurgan T, Kisnisci HA, Yarali H, Caner B, Aksu T, Gunalp S et al. Radionuclide hysterosalpingography. A simple and potentially useful method of evaluating tubal patency. J Reprod Med 1991;36:789-92.
 86. Gurgan T, Kisnisci H, Yarali H, Develioglu O, Zeyneloglu H, Aksu T. Evaluation of adhesion formation after laparoscopic treatment of polycystic ovarian disease. Fertil Steril 1991;56:1176-8.
 87. Ayhan A, Yarali H, Develioglu O, Uren A, Ozyilmaz F. Prognosticators of second-look laparotomy findings in patients with epithelial ovarian cancer. J Surg Oncol 1991;46:222-5.
 88. Ayhan A, Yarali H, Ayhan A. Endometrial carcinoma: a pathologic evaluation of 142 cases with and without associated endometrial hyperplasia. J Surg Oncol 1991;46:182-4.
 89. Ayhan A, Tuncer ZS, Yarali H. Complications of radical hysterectomy in women with early stage cervical cancer: clinical analysis of 270 cases. Eur J Surg Oncol 1991;17:492-4.
 90. Ayhan A, Akarin R, Develioglu O, Yarali H, Kucukali T, Bilgin F. Borderline epithelial ovarian tumours. Aust N Z J Obstet Gynaecol 1991;31:174-6.
 91. Gurgan T, Kisnisci H, Yarali H, Aksu T, Zeyneloglu H, Develioglu O. Serum and peritoneal fluid CA-125 levels in early stage endometriosis. Gynecol Obstet Invest 1990;30:105-8.
 92. Durukan T, Urman B, Yarali H, Arikan U, Beykal O. An abdominal pregnancy 10 years after treatment for pelvic tuberculosis. Am J Obstet Gynecol 1990;163:594-5.
 93. Ayhan A, Yarali H, Urman B, Yuce K, Gunalp S, Ayhan A et al. Comparison of clinical and surgical-pathologic staging in patients with endometrial carcinoma. J Surg Oncol 1990;43:33-5.
 94. Ayhan A, Urman B, Yarali H, Yuce K, Ayhan A. Predictors of recurrent disease after negative second-look laparotomy for epithelial ovarian cancer. J Surg Oncol 1990;44:119-21.
 95. Ayhan A, Akkok E, Urman B, Yarali H, Dundar S, Kirazli S. Beta-thromboglobulin and platelet factor 4 levels in pregnancy and preeclampsia. Gynecol Obstet Invest 1990;30:12-4.
 96. Ayhan A, Yarali H, Urman B, Gunalp S, Yuce K, Ayhan A et al. Lymph node metastasis in early endometrium cancer. Aust N Z J Obstet Gynaecol 1989;29:332-5.

Prof Dr Hakan Yaralı'nın pubmed'te yayınlanan tüm yayınlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YURT DIŞI KONGRE SUNUMLARI

 1. Bozdag G, Polat M, Yarali Ozbek I, Mumusoglu S, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Extended culture and Day-5 transfer of frozen-thawed cleavage stage embryos is associated with higher implantation rate when compared with embryos frozen-thawed-transferred at the cleavage stage. P142. 33nd ESHRE Annual Meeting, Geneva, Switzerland, July 2-5, 2017.
 2. Mumusoglu S, Polat M, Yarali Ozbek I, Bozdag G, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Pre-implantation genetic testing does not decrease cumulative drop-out rate when compared to standard in-vitro fertilization in women with advanced maternal age. P587. 33nd ESHRE Annual Meeting, Geneva, Switzerland, July 2-5, 2017.
 3. Polat M, Bozdag G, Yarali Ozbek I, Mumusoglu S, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Pre-implantation genetic testing (PGT) is particularly more cost-effective in 41-42 yr-old women: A cost-effectiveness analysis of PGT in women with advanced maternal age. P605. 33nd ESHRE Annual Meeting, Geneva, Switzerland, July 2-5, 2017.
 4. Mumusoglu S, Yarali Ozbek I, Polat M, Bozdag G, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Low follicular output rate (FORT) is associated with higher cycle cancellation but similar ongoing pregnancy rates per cycle commenced in normo-and hyper-responders. Volume 108, September 2017, Issue 3, Supplement, Pages e227–e228 P318.
 5. Mumusoglu S, Cetiner S, Yarali Ozbek I, Polat M, Bozdag G, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Risk factors for unexpected follicular stagnation and treatment outcome with LH supplementation. O45-1205. COGI25, O068, December 1-2, 2017.
 6. Mumusoglu S, Yarali Ozbek I, Polat M, Bozdag G, Karakoc Sokmensuer L, Yarali H. Antral follicle count quartile is an independent predictor of ongoing pregnancy in sub-optimal responders. P91-1206. COGI25, P216, December 1-2, 2017.
 7. Mumusoglu S, Yarali I, Polat M, Bozdag G, Yarali H. Time-lapse analysis does not further predict implantation potential of euploid blastocysts in women with advanced maternal age (AMA). P206. 32nd ESHRE Annual Meeting, Helsinki, Finland from 3 to 6 July 2016.
 8. Yarali I, Mumusoglu S, Polat M, Bozdag G, Yarali H. Does morphokinetic assessment predict blastocyst ploidy status? P207. 32nd ESHRE Annual Meeting, Helsinki, Finland from 3 to 6 July 2016.
 9. Bozdag G, Tokdemir Çalış P, Ozel Demiralp D, Ayhan B, Igci N, Yarali H. Non-invasive diagnosis of endometriosis: examination of cervical fluid with infrared spectroscopy. P265. ESHRE-2013, July 7-10 2013, Londra, UK.
 10. Polat M, Boynukalin FK, Sinanoglu Ekin B, Yarali I, Yarali H. Transient intrauterine (IU) or intracervical (IC) fluid accumulation (FA) not due to hydrosalpinx or any identifiable pelvic pathology is not detrimental to IVF outcome. Fertility and Sterility, Volume 100, Issue 3, Supplement, September 2013, P1245. ASRM-2013, November 12-17 2013, Boston, Massachusetts, ABD.
 11. Yapıcı Coskun Z, Bozdag G, Yıldız B O, Esinler I, Yarali H. Comparison of morphological findings by two- and three-dimensional ultrasound in patients with polycystic ovary syndrome and otherwise healthy women. O-226. ESHRE-2012, July 1-4, 2012, Istanbul, Turkey. ESHRE-2012, July 1-4, 2012, Istanbul, Turkey.
 12. Esinler I, Bozdag G, Sakinci M, Gunalp S and Yarali H. Salpingectomy and cornual ligation achieve comparable outcome in patients with hydrosalpinx undergoing ICSI. Fertility and Sterility, Volume 86, Issue 3, Supplement 1, September 2006, P130. ASRM Annual Meeting, New Orleans, October 21-25, 2006.
 13. Bozdag G, Esinler I, Ayhan A and Yarali H. Second pregnancy after intra-cytoplasmic sperm injection in a patient with stage I endometrial carcinoma treated with fertility-saving surgery and progestins. Fertility and Sterility, Volume 86, Issue 3, Supplement 1, September 2006, P482. ASRM Annual Meeting, New Orleans, October 21-25, 2006.
 14. Esinler I, Bozdag G, Gunalp S and Yarali H. ICSI performance of women with single ovary. Fertility and Sterility, Volume 86, Issue 3, Supplement 1, September 2006, P730. ASRM Annual Meeting, New Orleans, October 21-25, 2006.
 15. Esinler I, Bozdag G, Gunalp S and Yarali H. Microdose flare-up protocol is not superior to luteal long leuprolide acetete protocol in patients greater than 38 year old with low antral follicle count. Fertility and Sterility, Volume 86, Issue 3, Supplement 1, September 2006, P816. ASRM Annual Meeting, New Orleans, October 21-25, 2006.
 16. Başaran A, Bozdağ G, Kil B, Deren O, Esinler İ, Yarali H. An oocytes pick-up procedure complicated with pseudoaneurysm of the internal iliac artery. 62nd Annual Meeting of the American Fertility Society, October 21-25, 2006, New Orleans, USA, Abstract No P-526, S 329-330
 17. Esinler I, Bozdag G, Karakoc Sokmensuer L, Gunalp S, Aksu T, Yarali H. Endometrial thickness >14 mm on the day of hCG is associated with higher clinical pregnancy and implantation rates. P330. 21th Annual Meeting of ESHRE, Copenhagen, DENMARK, 19-22 June 2005.
 18. Karakoc Sokmensuer L, Sever A, Esinler I, Bozdag G, Gunalp S, Aksu T, Yarali H, Alagoz M. Multinucleation is associated with high oocyte yield but comparable clinical pregnancy and implantation rates in ICSI cycles. P423. 21th Annual Meeting of ESHRE, Copenhagen, DENMARK, 19-22 June 2005.
 19. Yarali H, Bozdag G. An ongoing pregnancy after frozen thawed embryo transfer in a patient with Klinefelter syndrome. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P65. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA.
 20. Bozdag G, Esinler I, Cevrioglu S, Demirtas E, Bayar U, Yarali H. Hysteroscopic resection of minimal subseptum may have detrimental effect on ICSI-ET outcome. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P855. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA
 21. Bozdag G, Esinler I, Sever A, Bayar U, Karakaya C, Yarali H. The retention of the embryos in the embryo transfer catheter does not affect ICSI-ET outcome. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P561. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA.
 22. Bozdag G, Esinler I, Karakoc Sokmensuer L, Karakaya C, Gunalp S, Yarali H. The evaluation of embryo transfer depth in intracytoplasmic sperm injection cycles. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P573. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA
 23. Esinler I, Bozdag G, Yarali H. Does obesity have an adverse affect on conception rates with ICSI? Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P297. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA
 24. Esinler I, Bayar U, Bozdag G, Yarali H. How to deal hyperresponders in ICSI? Coasting versus non-coasting. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P353. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA.
 25. Cevrioglu A.S, Esinler I, Bozdag G, Yarali H. Easiness of embryo transfer predicts endometrial damage as assessed by hysteroscopy. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, O128. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA.
 26. Karakoc Sokmensuer L, Sever A, Esinler I, Bozdag G, Yarali H. Comparison of ICSI outcome using Vitrolife G3 vs. LifeGlobal series culture media. Fertility and Sterility, Volume 84, Supplement 1, September 2005, P621. ASRM Annual Meeting October 15-19, 2005, Montreal, CANADA
 27. Saygili-Yilmaz E, Esinler I, Bozdag G, Halicigil C, Aybar F, Yarali H. E2 drop during luteal-long leuprolide acetate protocol does not have a negative impact on ICSI and ET outcome. P214. ASRM 60th Annual Meeting, Philadelphia, Pennsylvania, October 16-20, 2004.
 28. Yarali H, Demirtas E, Bozdag G, Bozkurt N, Aksu T. Liberal performing of Office hysteroscopy in the presence of normal HSG does not improve ICSI and ET outcome. P207. ASRM 60th Annual Meeting, Philadelphia, Pennsylvania, October 16-20, 2004.
 29. Aybar F, Bozdag G, Esinler I, Aksu T, Saygili-Yilmaz E, Yarali H. Prior uni- or bilateral endometrioma cystectomy does not worsen intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and embryo transfer (ET) outcome. P208. ASRM 60th Annual Meeting, Philadelphia, Pennsylvania, October 16-20, 2004.
 30. Polat D, Demirtaş E, Başaran M, Bayrak A, Yarali H: Decreased serum paraoxonase activity: An additional risk factor for atherosclerotic heart disease in patients with PCOS? P468. 60th Annual Meeting of the American Fertility Society, October 16-20, 2004, Philadelphia, Pennsylvania, USA, Abstract No P-468, S 300-301.
 31. Günalp S, Öncüloğlu C, Yarali H, Bükülmez O, Aksu T: A rare spermatogenetic disorder , globozoospermia: is there a role for Y chromosome microdeletions? P392. 57th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, Orlando, Florida, 2001.
 32. Bükülmez O, Bildirici I, Ensari A, Yarali H: The effect of salpingectomy on endometrial receptivity in women with communicating hydrsalpinges. P426. 57th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, Orlando, Florida, 2001.
 33. Yarali H, Yiğit N, Erdil E, Başaran M, Tuncer R, Aksu T: Difficult embryo trasnfer without ultrasonographic guidance does not result in inferior pregnancy rates following ICSI. P391. 18th Annual Meeting of ESHRE, July 1-3, 2002, Vienna, Hum Reprod 17.
 34. Erdil E, Akdoğan B, Halıcıgil C, Aksu T, Yarali H: Prior daignostic testicle biopsy cannot highly predict the success or failure or retrieval of sperm at testicular sperm extraction. P301. 18th Annual Meeting of ESHRE, July 1-3, 2002, Vienna, Hum Reprod 17.
 35. Halıcıgil C, Erdil E, Yiğit N, Başaran M, Aksu T, Yarali H: Does the oolemma breakage pattern during ICSI affect fertilization rates and embryo quality? P376. 18th Annual Meeting of ESHRE, July 1-3, 2002, Vienna, Hum Reprod 17.
 36. Aksu T, Yarali H, Halıcıgil C, Erdil E, Başaran M, Tuncer R: Does depth of embryo transfer without ultrasonographic guidance predict sucess in ICSI cycles? P482. 18th Annual Meeting of ESHRE, July 1-3, 2002, Vienna, Hum Reprod 17.
 37. Bukulmez O, Al A, Gurdal H, Yarali H, Ulug B, Gurgan T: Short-term effects of three continuous hormone replacement therapy regimens on platelet 3H-imipramine binding and mood scores: a prospective randomized pre-post trial. O72. 56th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, San Diego, 2000.
 38. Bukulmez O, Zeyneloglu HB, Yarali H, Gurgan T: Evaluation of recombinant FSH and highly purified urinary FSH in intracytoplasmic sperm injection cycles. P183. 56th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, San Diego, 2000.
 39. Bukulmez O, Yarali H, Bildirici İ, Gurgan T: The effects of uterine fibroids on intracytoplasmic injection outcome. P354. 56th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, San Diego, 2000.
 40. Yarali H, Yıldırır A, Aybar F, Kabakçı G, Demirol A, Bükülmez O, Zeyneloğlu HB, Akgül E, Oto A, Gürgan T: Left ventricular diastolic functions may be impaired in PCOS. 0180. 16th Annual Meeting of ESHRE, June 25-28, 2000, Bologna, Italy, O-180, Hum Reprod 15.
 41. Bükülmez O, Demirol A, Yarali H, Gürgan T: Obstetric and perinatal outcome of twin IVF and ICSI pregnancies. P099. 16th Annual Meeting of ESHRE, June 25-28, 2000, Bologna, Italy, Hum Reprod 15.
 42. Bükülmez O, Yücel A, Yarali H, Sarı T, Girgin B, Günalp S, Gürgan T: Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) versus in-vitro fertilization (IVF) in pure tubal factor infertility: A prospective randomized trial. O005. ESHRE 15th Annual Meeting, June 27-30, 1999, Tours, France, Human Reproduction, vol 14, 3.
 43. Bükülmez O, Yücel A, Yarali H, Sarı T, Günalp S, Gürgan T: Male age affects embryo quality in intracytoplasmic sperm injection (ICSI). 0141. ESHRE 15th Annual Meeting, June 27-30, 1999, Tours, France, Human Reproduction, vol 14, 78.
 44. Bükülmez O, Yücel A, Yarali H, Sarı T, Pehlivan A, Günalp S, Gürgan T: The presence and extent of endometriosis do not affect clinical pregnancy and individual implantation rates in patients undergoing intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and embryo transfer (ET). 0220. ESHRE 15th Annual Meeting, June 27-30, 1999, Tours, France, Human Reproduction, vol 14, 122.
 45. Bükülmez O, Yücel A, Yarali H, Sarı T, Günalp S, Gürgan T: Testicular spermatozoa in non-obstructive azospermia yields lower clinical pregnancy rates compared to ejaculated spermatozoa in intracytoplasmic sperm injection (ICSI) and embryo transfer (ET). P-067. ESHRE 15th Annual Meeting, June 27-30, 1999, Tours, France, Human Reproduction, vol 14, 174.
 46. Yarali H, Demirol A, Bükülmez O, Gürgan T: Obstetric outcome of singleton pregnancies achieved by in vitro fertilization (IVF) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI). P-064. 55th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, September 25-30, 1999, Toronto, Canada, S110-1.
 47. Yıldırır A, Aybar F, Yarali H, Kabakcı G, Bükülmez O, Akgül E, Oto A, Tokgözoğlu L, Gürgan T: Effect of hormone replacement therapy on left ventricular functions, late potential and heart rate variability. 0-167. 55th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, September 25-30, 1999, Toronto, Canada, S65.
 48. Yarali H, Bükülmez O, Al A, Gürgan T: Adhesion reformation and pregnancy rates following hysteroscopic lysis of intrauterine synechiae. P-156. 55th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, September 25-30, 1999, Toronto, Canada, S139.
 49. Bükülmez O, Yarali H, Gürgan T: The effect of number of embryos transferred on clinical pregnancy rates in women of advanced age undergoing ICSI. R-048. ESHRE 14th Annual Meeting, June 21-24, 1998, Göteborg, Sweden, Human Reproduction, vol 13, 290.
 50. Yarali H, Bükülmez O, Gürgan T: The number of Grade 1 embryos transferred is the most important determinant of clinical pregnancy in patients undergoing intracytoplasmic sperm injection. P-970. IFFS’98 and 54th Annual Meeting of American Society for Reproductive Medicine, October 4-9, 1998, San Francisco, USA, Fertil Steril P-970, vol 70, S-428-9.
 51. Terzioğlu Koçak F, Taskın L, Yarali H, Gürgan T: An intensive counseling program improves anxiety, depression and life satisfaction scores in IVF or ICSI. OC-03-026. 10th World Congress on In Vitro Fertilization and Assisted Reproduction, May 24-28, 1997, Vancouver, Canada, J Assis Reprod Genetics, 48S.
 52. Duran H, Günalp S, Yarali H, Enginsu E, Ayhan A, Gürgan T: A logistic regression model including deoxyribonucleic acid status and morphology of sperm to predict fertilization in vitro. PP-18-410. 10th World Congress on In Vitro Fertilization and Assisted Reproduction, May 24-28, 1997, Vancouver, Canada, J Assis Reprod Genetics, 197S.
 53. Gurgan T, Yarali H. Bukulmez O, Tanır M, Çolak F, Belli S. Serum and peritoneal fluid concentrations of IGF-I, IGF-II and IGF-III in endometriosis. 0-228. ESHRE 13th Annual Meeting, June 22-25, 1997, Edinburgh, England, Human Reproduction, vol12: 112-113.
 54. Gürgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T, Bora F, Kişnişçi HA: IVF results in couples with unexplained infertility failing to conceive after 4 cycles of superovulation and IUI. OC-177. IXth World Congress on In Vitro Fertilization and Alternate Assisted Reproduction, April 3-7, 1995, Vienna, Austria, 71S.
 55. Gürgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T, Çöplü S, Kişnişçi HA: Genital tuberculosis is a poor prognostic indication in IVF-ET. OC-315. IXth World Congress on In Vitro Fertilization and Alternate Assisted Reproduction, April 3-7, 1995, Vienna, Austria, 105S.
 56. Gurgan T, Yarali H, Urman B, Aksu T, Doğan L, Duran H: Laparoscopic ovarian dermoid cystectomy. AAGL 2th Annual Meeting, November 7-12, 1995. Orlando, USA.
 57. Gurgan T, Yarali H, Urman B, Dağlı V, Doğal L: Uterine rupture at 36 weeks' gestation following hysteroscopic lysis of synechiae due to tuberculosis and accidental uterine perforation. AAGL 24th Annual Meeting, November 7-12, 1995, Orlando, USA.
 58. Gurgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T, Kisnisci HA. Results of Second-Look Laparoscopy Following Removal of Endometriomata. S-13. AAGL 23rd Annual Meeting, October 18-23, 1994, New York, USA, page 13.
 59. Gürgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T. Kiþniþçi HA: IVF results in couples with unexplained infertility who failed to conceive after four cycles of superovulation and intrauterine insemination. Abstract no 305. ESHRE 10th Annual Meeting, Brussels, Belgium, June 25 - 29, 1994, page 118
 60. Urman B, Gürgan T, Aksu T, Yarali H, Kişnişçi HA: Fluid accumulation in the uterine cavity due to partial obstruction of the endocervical canal during oocyte retrieval for IVF-ET. Abstract No 98. ESHRE 9th Annual Meeting, June 27-30, 1993, Thessaloniki, Greece, page 38.
 61. Gürgan T, Urman B, Yarali H, Aksu T, Kişnişçi HA: Salpingoscopic findings in salpingitis isthmica nodosa. page 72. World Congress of Gynecologic Endoscopy, AAGL 22nd Annual Meeting, Nowember 10-14, 1993, San Francisco, California, USA.
 62. Gürgan T, Kişnişçi HA, Yarali H, Develioğlu O, Zeyneloğlu HB, Aksu T, Caner C: Evaluation of the functional status of the fallopian tubes in unexplained infertility with radionuclide hysterosalpingography. The Fallopian Tube. Page 3. April 1-3, 1992, London, United Kingdom.
 63. Zahradka B, Yarali H, Gomel V: The effect of hyaluronic acid membrane on prevention of adhesion formation and reformation. P-173. 48th Annual Meeting of the American Fertility Society, November 2-5, 1992, New Orleans, USA, S 100.
 64. Yarali H, Lee NH, Mc Comb PF: The site of post-tuboplasty ectopic gregnancy is determined by tubal disease rather than the type of surgery. P-187. 48th Annual Meeting of the American Fertility Society, November 2-5, 1992, New Orleans, USA, S 102.
 65. Gürgan T, Kişnişçi HA, Yarali H, Erden I, Develioğlu O, Zeyneloğlu HB: Doppler color flow imaging (DCFI) in the assessment of fallopian tubal patency. Abstract no 79. 7th Annual Meeting of the European Society of Human Reproduction and Embryology and the seventh World Congress on IVF and Assisted Procreation, June 28 - July 3, 1991, Paris, France, page 28-9.
 66. Gürgan T, Kişnişçi HA, Zeyneloğlu HB, Yarali H, Develioğlu O and Aksu T: Pelvic tuberculosis with elevated serum CA-125 levels. P-64. 7th Annual Meeting of the European Society of Human Reproduction and Embryology and the seventh World Congresss on IVF and Assisted Procreation, June 28 - July 3, 1991, Paris, France, page 78-9.
 67. Gürgan T, Kişnişçi HA, Yarali H, Aksu T, Zeyneloğlu H: The effect of short-interval second-look laparoscopy (SSLL) on pregnancy outcome following ND: yag laser photocoagulation of polystic ovarian disease (PCOD). Abstract no 1656. XIII World Congress of Gynaecology and Obstetrics (FIGO) 1991. Singapore, page 413.
 68. Gürgan T, Kişnişçi HA, Yarali H, Ayhan AT, Develioğlu O: Serum and peritoneal fluid CA-125 levels in early stage endometriosis. Abstract no 301. ESHRE' 90 II Joint Meeting, August 29th-September 1st, 1990, Milan-Italy, page 92.
 69. Gürgan T, Kişnişçi HA, Yarali H, Aksu T: Laparoscopic treatment of polycystic ovarian disease. VIth European Congress of Hysteroscopy and Endoscopic Surgery, Abstract no 9. Lausanne, Switzerland September 13-15, 1990, page 20.
Prof. Dr. Hakan Yaralı