EMBRİYO TRANSFERİ

Embriyo transferi, tüp bebek yöntemi ile elde edilen embriyonun anne adayının rahmine yerleştirilme işlemidir.

Bu işlem tüp bebek tedavisinin aşamalarından sadece birir olup diğer süreçler ve tüm tüp bebek uygulamalarımız için tüp bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Biz kliniğimizde taze transferlerin önemli kısmını (≈%75) yumurta toplamadan 5 gün sonra (5. gün, blastokist evresi), donma çözme uygulamalarının da neredeyse tamamını blastokist evresinde planlamaktayız. Seçkin tüp bebek merkezleri ve yetkin embriyoloji laboratuvarları yoğun olarak 5. gün transfer ağırlıklı planlama yaparlar.

Bununla birlikte seçme şansı yok ise; örneğin hastanın yumurtalık rezervinin az olması veya çok nadiren embriyo kalitesinin düşük olması nedeni ile, hastaya 1 embriyo transfer edilme planı var ve elde 1 güzel embriyo var ise 3. gün de transfer yapmaktayız.

Embriyo transferi, bütün emeklerin finalize olduğu son safhadır. Çok nazik yapılması çok önemlidir. Bu kapsamda transferi yapacak hekimin deneyimi çok önemlidir.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, 2018 yılında Turkishtime tarafından hazırlanan ‘Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” isimli araştırma sonucunda, Araştırmaları, Buluşları ve Tedavi Yöntemleri ile Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir. Yaralı, faaliyetlerine güçlü bir ekiple devam etmektedir.

Embriyo Transferi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Embiyo transferi günü, idrara sıkışık olmak dışında özel bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Embriyo transferi genellikle, hazırlık dahil, ortalama 5 dakika sürer. Embriyo transferi için;

  • Önce bir spekulum vajene yerleştirilir,
  • Vajen ıslak bir gazlı bezle usulüne uygun temizlenir
  • Sonrasında ise özel kültür sıvısı ile rahim ağzı yıkanır.

Biz Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde transfer yapmadan hemen önce bir deneme kateteri ile (trial catheter) rahim içine girme yolunu belirler ve bu şekilde, 1 dakika sonra yapılacak embriyo transferi sırasında embriyoların çok hızlı, hiç zedelenmeden ve en hızlı rahim içine yerleştirilmesi planlamasını ve “haritalaması”nı yaparız.

Embriyo Transfer İşlemini Nasıl Yapıyoruz?

Embriyolog transfer edilecek embriyoları katetere yükleyerek laboratuvardan getirir. Ardından transfer gerçekleştirilir. Genellikle ağrısız bir işlem olsa da, nadiren hafif kramp tarzı ağrı olabilir. Anestezi hemen hiç gerekmez. Merkezimizde bir saatlik istirahat sonrası hasta kaldığı yere dönebilir. Hemşirelerimizin tarif ettikleri ilaçlara devam edilerek, yumurta toplama işleminden 14 gün sonra kanda gebelik testi (kanda beta-hCG) yapılarak gebelik varlığı anlaşılır.
 

Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prof. Dr. Mehtap Anlatıyor. ‘’ Embriyo Transferi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler‘’

  • Transfer sonrası yatak istirahati süresi, sanılanın aksine, gebe kalmak açısından önem arz etmez.
  • Biz, Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde transfer yaptıktan sonra, hastalarımızı 1 saat kadar istirahat ettirmekteyiz.
  • Daha uzun istirahat süresi, gebelik oranı üzerine olumlu etkide bulunmaz.
  • Transfer sonrası Ankara dışından gelen hastalar çoğu zaman dilerlerse aynı gün ya da uzak mesafeden geliyorlarsa bir kaç gün içinde şehirlerine dönebilirler.
  • Gerek Ankara içi gerekse de Ankara dışından gelen hastalarımız, transfer sonrası, gereklilik var ise 3-4 gün içinde işlerine de geri dönebilirler.

Puan Ver
30 Kişi. Ortalama puan: 3.20
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 30.06.2021
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Yaralı, tüp bebeğin hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikalı çok nadir hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.