HİDROSALPENKS

Tüpün yumurtalık tarafındaki ucunun tam tıkanıklığına hidrosalpenks denir. Hidrosalpenks, tüp bebekte gebelik oranlarını azaltmakta, düşük oranlarını arttırmakta ve dış gebelik riskini arttırmaktadır.

Bu nedenle ister ilk tüp bebek uygulaması olsun, ister ise de tekrarlayan uygulama olsun, hidrosalpenks varlığında, tüp bebek uygulaması öncesi mutlaka cerrahi olarak tüpü almak veya bu mümkün olmaz ise tüpün rahim tarafındaki kısmının bloke edilmesini planlamaktayız.

Hidrosalpenks enfeksiyon, geçirilmiş cerrahi sonrası gelişen yapışıklıklar veya endometriozise bağlı gelişebilir. Hidrosalpenks tanısı;

  • Ultrasonografi;
  • Histerosalpingografi (ilaçlı rahim tüp filmi) veya
  • Laporoskopi ile konur.

Hidrosalpenksli olguların bir kısmında ultrasonografide hidrosalpenks gözlenir. Ultrasonografide gözlenmemesi, hidrosalpenksin olmadığını garanti etmez. İyi çekilmiş rahim tüp filmi ile hidrosalpenks tanısı net olarak konabilir. Hidrosalpenks şüphesi/tanısı olan olgularda laparoskopi esnasında kesin tanı teyit edilir.

Hidrosalpenks gerek kısırlığa neden olması gerekse tüp bebek tedavi başarısını azaltması nedeniyle önem arz etmektedir. Yapılan son çalışmalar göstermiştir ki, hidrosalpenks varlığında tüp bebek tedavisinde canlı doğum oranları %30-40 azalmakta, gebe kalan hastalarda dış gebelik, düşük riski artmaktadır.

Bu nedenle, tüp bebek tedavisi planlanan hastalarda hidrosalpenks ile aktif mücadele etmekteyiz. Bu hastalarda laparoskopik (kapalı ameliyat) yöntemle tüpün alınması (salpenjektomi), ağır yapışıklık nedeni ile bu mümkün değil ise, tüpün rahimden çıktığı noktadan bağlanması (kornual ligasyon) canlı doğum şansını arttırmakta, düşük ve dış gebelik riskini belirgin azaltmaktadır.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi 2005 yılından bu yana 20 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur. Bu hikayelerden bazılarına buradan ulaşabilirsiniz. Bu başarıdaki en önemli etkenler ulusal ve uluslararı kalite standartlarına sahip yüksek teknoloji laboratuvarı, deneyimli ekibidir. Anatolia'da her hasta için özel tedavi uygulanır. Başarı artar, risk azalır. Bu ailenin bir parçası olmak ya da aklınızdaki sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puan Ver
16 Kişi. Ortalama puan: 2.94
İlk Yayımlanma Tarihi: 12.04.2021
Güncellenme Tarihi: 11.07.2023
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.