EMBRİYO BİRİKTİRME

Düşük over rezervli olgularda denenecek metotlardan bir tanesidir. Düşük over rezervi de kendi içinde, şiddetine göre, bir spektrum oluşturacak ise, en ağır/derin rezerv azalmış olgularda tercih edilebilir. Amaç transfer edilebilecek embriyo sayısını arttırmaktır.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde yapılan tüm tüp bebek uygulamaları ve bireyselleştirilmiş tedavi protokollerimiz ile ilgili detaylı bilgi için ise tüp bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Embriyo biriktirme için, bireyselleştirilmiş yumurtalık uyarım sonrasında, elde edilen embriyolar dondurulur (3. veya 5. Günde). Ardından yeni bir veya birden fazla yeni uyarım sonrasında elde edilen embriyolar benzer şekilde dondurulur. Ardından, olgunun yaşı, daha önceki uygulama sayısına göre embriyo çözülür ve uygun ön hazırlık sonrası transfer edilir.

Embriyo Biriktirmenin Avantajları;

  1. Transfer edilecek embriyo sayısının artması ile transfer başına gebelik oranı artmaktadır.

  2. Çiftin olası bir tedavi iptali sonrası tedaviye küserek, tedaviyi bırakması riskini azaltır.

Embriyo Biriktirmenin Dezavantajı;

  1. Yetkin yumurta/embriyo ilk uyarım sonrasında elde edilir ise, gereksiz yere birden fazla uyarım yapılmasıdır. Her bir embriyonun tek başına gebelik şansı ne ise, iki embriyo birlikte transfer edildiğinde de embriyo başına gebelik şansı benzerdir.

Eğer kadın yaşı 38 üzerinde ise embriyo biriktirme işlemini PGT/PGS ile birlikte önermekteyiz. Embriyo biriktirme, PGS/PGT işleminin zaten bir parçasıdır.

Biz de seçilmiş olgularda Anatolia’da embriyo biriktirme önermekteyiz.


Puan Ver
4 Kişi. Ortalama puan: 4.75
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 11.08.2021
Prof. Dr. MEHTAP POLAT
YAZAR
Prof. Dr. MEHTAP POLAT

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Mehtap Polat 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığını tamamladı. 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, 2021 yılında da Profesör oldu. Prof. Dr. Mehtap Polat'ın yurt dışı ve yurt içi dergilerde yayınlanmış 50’den fazla makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Tüp bebek, endometriozis ve polikistik over sendromu tedavileri özel ilgi alanlarıdır