EMBRİYO BİRİKTİRME - HAVUZ YÖNTEMİ

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HAVUZ YÖNTEMİ NEDİR?

Tüp bebekte havuz yöntemi, düşük over rezervli olgularda denenecek metotlardan bir tanesidir. Düşük over rezervi de kendi içinde, şiddetine göre, bir spektrum oluşturmaktadır. En ağır/derin rezerv azlığı olgularında tercih edilebilir. Amaç transfer edilebilecek embriyo sayısını arttırmaktır.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi'nde yapılan tüm tüp bebek uygulamaları ve bireyselleştirilmiş tedavi protokollerimiz ile ilgili detaylı bilgi için tüp bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HAVUZ YÖNTEMİ NASIL UYGULANIR?

Tüp bebekte havuz yöntemi uygulanırken, bireyselleştirilmiş yumurtalık uyarım sonrasında, elde edilen embriyolar o ay nakledilmez ve  dondurulur (3. veya 5. günde). Ardından bir veya birden fazla yeni uyarım sonrasında elde edilen embriyolar benzer şekilde dondurulur. Ardından, olgunun yaşı, daha önceki uygulama sayısına göre uygun ön hazırlık sonrasında embriyo çözülür ve  transfer edilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HAVUZ YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

  1. Transfer edilecek embriyo sayısının artması ile transfer başına gebelik oranı artmaktadır.

  2. Çiftin olası bir tedavi iptali sonrası tedaviye küserek, tedaviyi bırakması riskini azaltır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE HAVUZ YÖNTEMİNİN DEZAVANTAJLARI

  1. Yetkin yumurta/embriyo ilk uyarım sonrasında elde edilir ise, gereksiz yere birden fazla uyarım yapılmasıdır. Her bir embriyonun tek başına gebelik şansı ne ise, iki embriyo birlikte transfer edildiğinde de embriyo başına gebelik şansı benzerdir.

Biz de seçilmiş olgularda Anatolia’da embriyo biriktirme önermekteyiz.


Puan Ver
7 Kişi. Ortalama puan: 4.43
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 10.12.2021
Prof. Dr. MEHTAP POLAT
YAZAR
Prof. Dr. MEHTAP POLAT

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Mehtap Polat 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığını tamamladı. 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, 2021 yılında da Profesör oldu. Prof. Dr. Mehtap Polat'ın yurt dışı ve yurt içi dergilerde yayınlanmış 50’den fazla makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Tüp bebek, endometriozis ve polikistik over sendromu tedavileri özel ilgi alanlarıdır