TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR

Tüp bebek tedavisinde aşağıda belirtilen bazı sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Ancak hekimin tecrübesi, tüp bebek merkezinin laboratuvar donanımı ve ekibin yetkinliği bu olumsuz durumların gerçekleşme ihtimallerini oldukça azaltacaktır.

Tüp bebek süreçleri ve Anatolia'da tüp bebek tedavisi konusunda yaklaşımlarımızla ile ilgili daha fazla bilgi için Tüp Bebek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

tüp bebek tedavisi

Sevinciniz, Sevincimiz... Anatolia Ailesine Katılan Çiftlerimiz Anlatıyor.

Tedavinin İptal Edilmesi:

Yumurtalıkların tedaviye beklenen yanıtı vermemesi ve yeterli sayıda/hiç folikül gelişmemesi gibi durumlarda o ay uygulanan tedavi iptal edilebilir.

Yumurta Elde Edilememesi:

Yumurtalık rezervi düşük olan kadınlarda foliküller yeterli büyüklüğe ulaşmasına karşın yumurta toplama işlemi sırasında yumurta elde edilemeyebilir. Genel olarak çatlatma iğnesi günü yapılan ultrasonografide 16-17 mm’den büyük foliküllerin %85-90’ından yumurta elde etmekteyiz.

Olgun Yumurta Çıkmaması:

Genel olarak toplanan yumurtaların %75-80’i olgun olmaktadır. Yumurta sayısı az olan olgularda, maalesef, bazen hiç olgun yumurta olmayabilmektedir.

Döllenmenin Olmaması:

Yumurta ve spermler normal olmasına karşın bazı yumurtalarda döllenme gerçekleşmeyebilir. Meni spermi kullanıldığında döllenme oranı %75-80 civarındadır; bu oran mikro-TESE spermi kullanıldığında %55-60 civarındadır.

Bütün Embriyoların Dondurularak Saklanması:

Polikistik over sendromu veya aşırı yumurtalık yanıtı (15’den fazla yumurta toplanması) durumlarında hem daha yüksek gebelik oranı temini hem de emniyet (aşırı uyarım sendromunun engellenmesi) için, hiç taze transfer yapmayıp, tüm embriyoları dondurarak saklamaktayız. Çok başarılı bir dondurma (vitrifikasyon) programımız olduğu için, donma-çözme uygulamalarında, bu olgularda, en az taze transfer hatta daha fazlası ile gebelik oranı elde etmekteyiz.

Transfer Zorluğu:

Çok çok nadiren kadının rahimin girişteki anatomik yapısı nedeniyle transfer çok zor olabilir. Bu gibi durumlarda gebelik şansı düşmektedir. Embriyo transferi bütün emeklerin finalize olduğu son basamak olduğu için, çok nazik olarak yapılması çok önemli olup, yapılma tekniği gebelik şansını da yakinen ilgilendirir. Deneyimli ellerde, zor transfer sıklığı çok ama çok nadirdir.

Sperm Bulunamaması:

Mikro-TESE uygulanan hastaların %45-50'sinde sperm bulunamaz ve tedavi iptal edilmek zorunda kalınır.

Gebelik Testi Öncesi Kanama:

Test gününden önce kanaması olanlarda gebelik şansı düşmekle birlikte gebelik olmadığı anlamına gelmez.

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu (Aşırı Uyarım Sendromu; OHSS):

aşırı uyarım sendromu ohss

Prof. Dr. Mehtap Polat Anlatıyor Aşırı Uyarım Sendromu Riskine Karşı Ne Gibi Tedbirler Alınabilir?

OHSS tüp bebek tedavisinin en önemli komplikasyonudur. Genellikle polikistik over sendromlu kadınlarda ortaya çıkar. Yumurtalıkları uyarmak amacı ile kullanılan ilaçlara aşırı cevap alınması aşırı uyarım sendromuna zemin hazırlar. Kısa protokol kullanımı, yüksek olmayan yumurtalıkları uyarıcı ilaç dozu kullanımı, son çatlatıcı iğne seçimi ve gerektiğinde (15’den fazla yumurta toplama durumunda) taze transfer yapmayıp, tüm embriyoların dondurularak saklanması ile aşırı uyarım sendromu sıklığı neredeyse sıfırlanmıştır. Ayrıca tüp bebek öncesi ve sonrasındaki süreç ve tutmama nedenleri ile ilgili merak ettikleriniz cevaplarını aşağıdaki yazılarımızdan okuyabilirsiniz. Tüp Bebek Öncesi ile İlgili Merak Edilenler
Tüp Bebek Sonrası ile İlgili Merak Edilenler
Tüp Bebek Tutmama Nedenleri
Tekrarlayan Tüp Bebek Başarısızlıkları

Aklınıza Takılan Sorular İçin Buradayız!

Anatolia Tüp Bebek Laboratuvarı Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından denetlenmiş ve ISO 15189 akreditasyon belgesi ile kalitesi tescillenmiştir. Ayrıca Uluslararası Kalite Uzmanı UK Neqas'ın programını tamamlamış ve Türkiye'de güncel olarak uluslararası tüp bebek laboratuvarı standartlarına uygunluğunu tescilleyen tüp bebek laboratuvarından biri olma özelliğine kavuşmuştur. Anatolia, 2005 yılından bu yana 15 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur. Siz de bireysel tedavi protokollerimiz hakkında bilgi almak yada bu ailenin bir parçası olmak için aşağıdaki whatsapp yada arama butonları ile bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz. Ekibimiz en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.


Puan Ver
14 Kişi. Ortalama puan: 3.36
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 28.05.2022
Prof. Dr. MEHTAP POLAT
YAZAR
Prof. Dr. MEHTAP POLAT

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Mehtap Polat 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığını tamamladı. 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, 2021 yılında da Profesör oldu. Prof. Dr. Mehtap Polat'ın yurt dışı ve yurt içi dergilerde yayınlanmış 50’den fazla makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Tüp bebek, endometriozis ve polikistik over sendromu tedavileri özel ilgi alanlarıdır