ÇİFT RAHİM

ÇİFT RAHİM NEDİR?

Çift rahim, doğuştan rahim gelişimsel anomalisidir. Anne karnında iki rahim boynuzunun birleşimi ile ilgili değişik safhalarda gelişen sapmalardan kaynaklanır.

ÇİFT RAHİM TEŞHİSİ

Çift rahim teşhisi için pelvik ultrasonografi veya manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Bu yöntemler, rahim yapısını ayrıntılı bir şekilde göstererek doğru teşhisi sağlar.

ÇİFT RAHİM NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çift rahim oluşumu genellikle doğuştan olur ve genetik faktörlerle ilişkilendirilebilir.

Çift rahimli kadınların çoğunda herhangi bir belirti veya semptom izlenmez. Düşük ve erken doğum riskleri artabilir. Çoğul gebeliği tolere edemezler.

ÇİFT RAHİM ÇEŞİTLERİ

  • Uterus didelphys: İki rahim boynuzu, iki serviks ve iki vajina vardır.
  • Uterus bicornis: İki rahim boynuzu, tek serviks ve tek vajina vardır.
  • Uterus septus: Rahimin dış görüntüsü normaldir ama rahim içinde perde vardır. En sık görülen çift rahim anomalisidir.
Uterus didelphys

Uterus didelphys
Uterus bicornis

Uterus bicornis
Uterus septus

Uterus septus
 

ÇİFT RAHİM TEDAVİSİ

Rahim Septumunun Çıkarılması

Sadece septum cerrahi olarak düzeltilebilir. Diğer çift rahim anomalileri cerrahi olarak düzeltilmeleri önerilmemektedir. Septum operatif histeroskopi ile yetkin ellerde kolaylıkla, ayakdan cerrahi koşullarında düzeltilebilir.

ÇİFT RAHİM VE GEBELİK

Çift rahimli kadınlar gebelik planladıklarında bazı ek faktörlere dikkat etmelidir. Gebelik sürecinde ekstra izlem ve dikkat gerekebilir. Ancak, çift rahimli kadınlar genellikle sağlıklı bir gebelik geçirebilirler.

Gebelik planlaması, uzman bir doktor tarafından yönlendirilmelidir. Gebelik öncesinde, rahim yapısı ve fonksiyonu değerlendirilmeli ve gerektiğinde uygun tedavi planlanmalıdır.

Çift Rahimli Kadınların Gebelik Takibi Nasıl Olmalıdır?

Çift rahimli kadınların gebelik süreci dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Gebelik izlemi, düzenli kontroller, ultrasonografik görüntüleme ve diğer gerekli testlerin yapılmasını içerir.

Bu takip sürecinde, rahim yapısı ve gebeliğin ilerlemesi yakından izlenir ve herhangi bir komplikasyonun erken tespiti sağlanır.

Çift Rahimli Kadınların Gebeliklerinde Riskler Nelerdir?

Çift rahimli kadınların gebeliklerinde riskler şunları içerebilir:

  • Düşük yapma riskinde artış
  • Erken doğum riskinde artış
  • Plasenta problemleri

Çift Rahim Ve Normal Doğum

Çift rahimli kadınların normal doğum yapma olasılığı, rahim yapısı ve gebeliğin seyri göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Kemik çatının ve de bebeğin değerlendirmesi normal doğum için uygun ise, normal doğum planlanabilir.

ÇİFT RAHİM İLE İLGİLİ SIK SORULANLAR

Çift Rahim Ağrı Yapar Mı?

Çift rahim durumu, ağrılı adet dönemleri (dismenore) gibi pelvik ağrıya neden olabilir. Nadiren çift rahimden bir tanesinin serviks ağzında tıkanıklık var ise çok şiddetli adet ağrıları gelişebilir.

Çift Rahimde İkiz Gebelik Olur Mu?

Çift rahimli kadınlar, her bir rahim boşluğunda ayrı ayrı gebelik yaşayabilir. Bu durumda, her bir rahimde ayrı bir embriyo yerleşebilir ve çift rahimli bir kadın ikiz gebelik yaşayabilir. İkiz gebeliklerin oluşumu, her bir rahim boşluğunun bağımsız olarak çalışmasına bağlıdır. Ancak, her iki rahimde de ayrı ayrı gebelik oluşması nadir bir durumdur.

Çift Rahimde Düşük Olmasının

Bu olgularda düşük riski artabilir. Bu olgularda hem erken düşük (10-12. hafta öncesi), hem de geç düşük riski artmıştır. Geç düşük riski, artmış rahim ağzı yetmezlik ile ilişkilendirilebilir. Bu nedenle bu olgularda 16. hafta rahim ağzı uzunluğunun vaginal USG ile ölçümü yapılmalıdır. Rahim ağzı uzunluğu 25 mm altı olan olgularda, progesteron tedavisi veya rahim ağzına dikiş koyma seçenekleri planlanır

Bireysel tedavi protokollerimiz hakkında bilgi almak yada bu ailenin bir parçası olmak için aşağıdaki whatsapp yada arama butonları ile bizimle hemen irtibata geçebilirsiniz


Puan Ver
17 Kişi. Ortalama puan: 2.41
İlk Yayımlanma Tarihi: 18.07.2023
Güncellenme Tarihi: 08.09.2023
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.