20 Şubat 2017 / Sözcü Gazetesi

DOĞURGANLIK ŞANSINI ARTIRAN 7 FAKTÖR

Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, doğurganlık şansının, diyet tarzı, sigara, alkol ve kafein tüketiminden etkilendiğini belirterek atılacak adımlarla bu şansın yükseltilebileceğine dikkat çekiyor.

Kısırlık düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması olarak tanımlanan bir sağlık sorunudur. Kadının yaşının 35'in üzerinde olduğu durumlarda ise bu süre 6 ay olarak kabul ediliyor. Kadının yaşam öyküsünde ve fiziki muayenesinde kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa araştırmalar daha erken başlatılıyor. Kısırlıkta kadından, erkekten kaynaklanan sorunlar ve nedeni bilinmeyen faktörler rol oynayabiliyor.

Prof. Dr. Hakan Yaralı, “Aydan aya gebe kalma oranı aynı olarak kabul edilse de, genellikle, korunmasız cinsel ilişkide bulunulan çiftlerin ilk aylarda gebe kalma oranları en yüksektir. İlk 3 ay içerisinde gebelik olmazsa aylık gebelik oranları düşmeye başlar. Göreceli olarak geç 30'lu yaşlardan sonra aylık gebe kalma oranı, erken 20'li yaşlara göre yarı yarıya azalmaktadır” diyerek kısırlık sorununun araştırılması ile ilgili yöntemleri sıraladı. Devamı için tıklayın.

Doğurganlık Şansını Artıran 7 Faktör