11 Kasım 2015 / Karadeniz Gazetesi

GEBELİK ŞANSINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Doğurganlık şansının, diyet tarzı, sigara ve kafein tüketiminden etkilendiğini belirten uzmanlar alınacak küçük önlemlerle bu şansın yükselebileceğine dikkat çekiyor.
 
Türkiye’de her 100 çiftten 15’i değişik nedenlerle çocuk sahibi olamıyor. Ama yaşam tarzındaki değişiklikler çocuk sahibi olma şansını artırabiliyor. Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Direktörü Prof. Dr. Hakan Yaralı, doğurganlık şansının, diyet tarzı, sigara ve kafein tüketiminden etkilendiğini belirterek atılacak adımlarla bu şansın yükseltilebileceğine dikkat çekiyor.

KISIRLIK SAĞLIK SORUNU 

Kısırlık düzenli cinsel ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması olarak tanımlanan bir sağlık sorunu. Kadının yaşının 35’in üzerinde olduğu durumlarda ise bu süre 6 ay olarak kabul ediliyor. Kadının yaşam öyküsünde ve fiziki muayenesinde kısırlık ile ilişkisi olabilecek herhangi bir bulgu varsa araştırmalar daha erken başlatılıyor. Kısırlıkta kadından, erkekten kaynaklanan sorunlar ve nedeni bilinmeyen faktörler rol oynayabiliyor. Prof.  Dr. Hakan Yaralı doğurganlık şansını artıran faktörleri şöyle anlattı:

Kahve tüketimini azaltın

Günde 5 fincandan fazla kahve içimi gebe kalma şansını azaltıyor. Günde 200-300 mg kahve alımında dahi düşük riski artıyor. Kafein doğumsal anomali riskini artırmıyor ancak erken doğum ya da düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna neden olabiliyor.

Zamana dikkat!

Bir kadının gebe kalabileceği süre âdetin ilk gününe göre 6. gün başlar ve yumurtlamanın olduğu gün sonlanır. Bu nedenle gebeliği yakalayabilmek için, düzenli âdet gören kadınlarda hemen âdet bitiminden itibaren yumurtlama gününe kadar 1-2 günde bir ilişki olması tavsiye ediliyor.

Fazla kilolular destek almalı

Fazla kilolu olmak kendiliğinden gebe kalma sürecini olumsuz etkileyebiliyor. Bu tip durumlarda gebe kalmak isteyen kadınlara tıbbi destek almaları gerekiyor. Sebze-meyveden bol, yağ oranı düşük ve vitaminden zengin besinlerle beslenmek de bu konuda çok az da olsa katkı sağlayabiliyor.

Sigaraya veda edin

Sigara genel sağlığı olumsuz etkilerken gebe kalma potansiyelini belirgin olarak azaltıyor. Ayrıca menopoza girme yaşını da 1-4 yıl öne çekiyor. Bunun dışında kendiliğinden ya da IVF ile oluşan gebeliklerde düşük riskini de artırıyor. Erkeklerde de sperm sayı ve hareketliliğinde azalmaya neden oluyor. 
Gebelik şansını artıran faktörler