28 Temmuz 2015 / Bugün Gazetesi

GEBELİKTE YAŞ SINIRI KALKIYOR

İleri yaşta çocuk sahibi olma umudundan vazgeçen kadınlar için umut doğdu. Blastokist biyopsisi ile doğru zamanda doğru embriyo seçilerek 35-45 yaş grubu kadınlarda gebe kalma şansı yüzde 50'ye çıkarılıyor.

Geç evlilik ya da kariyer nedeniyle ileri yaşta çocuk sahibi olmayı istese bile umudu azalan kadınlar için tıp yeni bir imkan veriyor: 'Blastokist Biyopsisi'

Blastokist ne demek ?

Tüp bebek uygulamalarında sağlıklı, canlı embriyo seçiminin hala ideal düzeyde olmadığını belirten Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı Blastokist Biyopsisi'ni şöyle anlattı:

“Dünyada embriyolar, şekilsel açıdan bakılarak seçiliyor. Ben buna embriyolara güzellik yarışması yapılması diyorum. Embriyolarda da şekilsel güzellik, kabaca yüzde 70 oranında sağlıklılık anlamına geliyor. Bu da biz hastaları için en iyisini isteyen hekimler için yeterli değil.
Tüp bebek ya da mikroenjeksiyon yöntemiyle yumurta ve spermin döllenmesiyle elde edilen embriyoların ana rahmine tutunmadan önce ulaştığı en son aşamaya blasokist aşaması deniyor. Döllenmeden sonraki 5 ila 7 gündeki bu embriyolar rahim duvarına tutunmaya hazır, çok gelişmiş embriyolar olarak tanımlanıyor. İşte bu doğru zamandaki embriyoların 23 kromozomunun analizini sağlayan blasokist biyopsisi en iyi embriyoların seçimini sağlıyor.

Düşük riski de azalıyor

Blastokist biyopsisi ile eğer en kaliteli embriyo anne rahmine transfer edilirse düşük riski de azalıyor. Prof. Yaralı “Blastokist biyopsisi ile seçilen embriyo transfer edilen 35 yaş üstündeki kadınlardaki düşük oranı yüzde 10'a kadar iniyor”dedi.
Yaralı şöyle devam etti: “Metodun bir avantajı da tüm embriyoların başta dondurulup saklanması ve sonradan çözülerek transfer edilmesi. Taze bir uygulamaya göre, çözme uygulamalarında rahimin iç tabakası embriyoyu daha iyi tutar,Gebelik oranında yüzde 30 artış gözlenir.”