02 Ocak 2015 / Akşam Gazetesi

ÜREME KORUMA ALTINDA

Türkiye'de her 100 çiftten 15'inin sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamaması son bulacak. Dondurulacak embriyolar 5 yıl saklanacak.

Başta kanser olmak üzere üremeyi etkileyen sağlık sorunlarında kadınlar ve erkekler embriyo dondurma kararı vererek üreme haklarını da korumuş oluyorlar. Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı “Özellikle kanser gibi sağlık sorunlarında artık çiftlere mutlaka yumurta, sperm, testis ve embriyo dondurma seçenekleri hekimler tarafından hatırlatılıyor" dedi.

PSİKOLOJİK RAHATLIK

Tüp bebekte gebelik şansını azaltmadan, çoğul gebelik riskini en aza indirgemek için etkin bir embriyo transferi politikası izlemek gerekir. Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafınca hazırlanan ve yürürlüğe giren bir yasayla 5 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir. Elde edilen kaliteli, iyi, fazla embriyolar ise dondurularak saklanmalıdır. Embriyoların dondurularak saklanmasının hem ekonomik hem de
psikolojik yararları vardır. 
Üreme koruma altında