POLİP

Polip rahimin iç tabakasından kaynaklanan hemen daima iyi huylu tümörlerdir. Rahim ağzına açılan kanaldan (endoservikal kanal) da kaynaklanabilirler.

Şikayet olarak anormal vajinal kanamaya neden olabilirler (fazla kanama, ara kanama, uzun kanama). Adet sancısı da neden olabilirler.

Doğal yolla gebe kalmak ve düşük üzerine etkisi tartışmalıdır. Bununla birlikte kısırlık için başka neden bulunamayan olgularda histeroskopik polip alınması sonrasında kendiliğinden doğurganlığın arttığına dair çalışmalar vardır. Tüp bebekte gebelik ve düşük oranları üzerine etkisi tartışmalı olsa da, polip şüphesinde tüp bebek öncesinde histeroskopi yapmaktayız.

Histeroskopi ile ilgili merak ettiklerinize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.anatoliatupbebek.com.tr/kisirlik/histeroskopi

Tanısı iyi yapılmış bir vajinal ultrasonografi ile kolaylıkla konur; özellikle adetin 10.-14. günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi çok değerlidir. Ofis histeroskopisi ile tanı kesinleştirilir ve aynı seansta cerrahi çıkartılır.

Bazı polipler tekrar etme eğiliminde olabilir ve tekrar histeroskopi gerekebilir.


Puan Ver
6 Kişi. Ortalama puan: 4.33
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 07.03.2022
Prof. Dr. MEHTAP POLAT
YAZAR
Prof. Dr. MEHTAP POLAT

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Mehtap Polat 2000 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlığını tamamladı. 2015 yılında Kadın Hastalıkları ve Doğum Doçenti, 2021 yılında da Profesör oldu. Prof. Dr. Mehtap Polat'ın yurt dışı ve yurt içi dergilerde yayınlanmış 50’den fazla makalesi ve bildirisi bulunmaktadır. Tüp bebek, endometriozis ve polikistik over sendromu tedavileri özel ilgi alanlarıdır