POLİP

Polip rahimin iç tabakasından kaynaklanan hemen daima iyi huylu tümörlerdir. Rahim ağzına açılan kanaldan (endoservikal kanal) da kaynaklanabilirler.

Şikayet olarak anormal vajinal kanamaya neden olabilirler (fazla kanama, ara kanama, uzun kanama). Adet sancısı da neden olabilirler.

Doğal yolla gebe kalmak ve düşük üzerine etkisi tartışmalıdır. Bununla birlikte kısırlık için başka neden bulunamayan olgularda histeroskopik polip alınması sonrasında kendiliğinden doğurganlığın arttığına dair çalışmalar vardır. Tüp bebekte gebelik ve düşük oranları üzerine etkisi tartışmalı olsa da, polip şüphesinde tüp bebek öncesinde histeroskopi yapmaktayız.

Histeroskopi ile ilgili merak ettiklerinize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.anatoliatupbebek.com.tr/kisirlik/histeroskopi

Tanısı iyi yapılmış bir vajinal ultrasonografi ile kolaylıkla konur; özellikle adetin 10.-14. günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi çok değerlidir. Ofis histeroskopisi ile tanı kesinleştirilir ve aynı seansta cerrahi çıkartılır.

Bazı polipler tekrar etme eğiliminde olabilir ve tekrar histeroskopi gerekebilir.

Anatolia Tüp Bebek Merkezi 2005 yılından bu yana 20 binden fazla ailenin tüp bebek sevincine ortak olmuştur. Bu hikayelerden bazılarına buradan ulaşabilrsiniz. Bu başarıdaki en önemli etkenler ulusal ve uluslararı kalite standartlarına sahip yüksek teknoloji laboratuvarı, deneyimli ekibidir. Anatolia'da her hasta için özel tedavi uygulanır. Başarı artar, risk azalır. Bu ailenin bir parçası olmak ya da aklınızdaki sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Puan Ver
6 Kişi. Ortalama puan: 4.33
İlk Yayımlanma Tarihi: 13.04.2021
Güncellenme Tarihi: 11.07.2023
Prof. Dr. HAKAN YARALI
YAZAR
Prof. Dr. HAKAN YARALI

Detaylı Özgeçmiş İçin Tıklayın

Prof. Dr. Hakan Yaralı, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisası yaptı. Halen, kısmi statüde Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda çalışmaktadır. Tüp bebek alanında hem klinik hem de laboratuvar kısmında sertifikası bulunan hekimlerdendir. 2018 yılında Turkish time tarafından, Dünyada Yankı Uyandıran İlk 100 Türk Hekim arasına seçilmiştir.