POLİP

Polip rahimin iç tabakasından kaynaklanan hemen daima iyi huylu tümörlerdir. Rahim ağzına açılan kanaldan (endoservikal kanal) da kaynaklanabilirler.

Şikayet olarak anormal vajinal kanamaya neden olabilirler (fazla kanama, ara kanama, uzun kanama). Adet sancısı da neden olabilirler.

Doğal yolla gebe kalmak ve düşük üzerine etkisi tartışmalıdır. Bununla birlikte kısırlık için başka neden bulunamayan olgularda histeroskopik polip alınması sonrasında kendiliğinden doğurganlığın arttığına dair çalışmalar vardır. Tüp bebekte gebelik ve düşük oranları üzerine etkisi tartışmalı olsa da, polip şüphesinde tüp bebek öncesinde histeroskopi yapmaktayız.

Histeroskopi ile ilgili merak ettiklerinize aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.anatoliatupbebek.com.tr/kisirlik/histeroskopi

Tanısı iyi yapılmış bir vajinal ultrasonografi ile kolaylıkla konur; özellikle adetin 10.-14. günlerinde yapılan vajinal ultrasonografi çok değerlidir. Ofis histeroskopisi ile tanı kesinleştirilir ve aynı seansta cerrahi çıkartılır.

Bazı polipler tekrar etme eğiliminde olabilir ve tekrar histeroskopi gerekebilir.