SEPTUM (Rahim içi perde)

Septum (çatal rahim; rahim içi perde), doğuştan bir anomali olup, rahmin bir duvar veya perde ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölünmüş olmasına verilen isimdir. Derinliğine göre, yani rahmin alt bölmesine ne kadar indiğine göre şiddeti (hafif, orta, derin) sınıflandırılır.

Neden Önemlidir?

Septum/perde, kısırlık (infertilite) nedeni olmayıp, düşük/erken doğum riskini arttırır. Önceleri sadece geç düşükler septum ile ilişkilendirilir iken, bugün erken düşüklere de yol açabileceği de kabul edilmektedir.

Nasıl Tanı Konur?

Tanı vajinal ultrason ile kolaylıkla konur. Rahim-tüp filmi (HSG) de tanıda yardımcıdır ancak HSG ile septum/bikornus (çift boynuzlu rahim; cerrahi yapılmaz) ayırıcı tanısı yapılamaz. Ancak tüplerin açıklık durumu değerlendirmek gerekmiyor ise tanıyı teyit etmek için HSG çekilmesi gerekmez. Histeroskopi ile tanı kesinleşir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Septum/perde histeroskopi ile kesilir. Kesme işlemi makas, elektrik enerjisi veya lazer kullanılarak yapılabilir. En fazla kabul gören yöntem elektrik enerjisi ile kesilmedir.

Deneyimli ellerde tedavi çok başarılıdır. İşlem ortalama 20 dakika sürer ve ayaktan, hastaneye yatış gerekmeksizin yapılır. Yetkin ellerde komplikasyon son derece az görülür. Rahim delinmesi önemli tek komplikasyondur. Bu olasılık doktorun tecrübeli olduğu durumlarda neredeyse hiç izlenmez. Bu uygulamanın detaylarına Histeroskopi sayfamızdan ulaşabilirsiniz

Aşağıdaki videoda rahim içi perde kesilmesi işleminin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.