05 Mayıs 2006 / Hürriyet Gazetesi

ADET DÜZENSİZLİĞİNE DİKKAT

Kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtiler ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Prof. Dr. Hakan Yaralı, kadınlarda adet düzensizliği ve tüylenmede artış gibi belirtilerle kendini gösteren (polikistik over sendromu'nun, doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğunu belirtti.

Ciddi hastalıkların habercisi...

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yaralı, polikistik over sendromunun, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve bir çok rahatsızlığa yol açan ciddi bir problem olduğunu bildirdi.

Yaralı, evlilik yaşamında eklenen farklı sorunlarla boyutu genişleyen ve şekil değiştiren polikistik over sendromunun, kısırlık ve estetik sorunlara yol açtığı gibi insülin metabolizmasında da bozukluklara da neden olduğunu söyledi.

Doğurganlık çağında gözükü

Polikistik over sendromunun doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık karşılaşılan hormonal bozukluk olduğuna işaret eden Yaralı, 'Bu hastalık kadınlarda yüzde 6-8 oranında görülür. Başka bir deyişle her 12-15 kadından birinde polikistik over sendromu var' dedi. Yaralı´nın verdiği bilgilere göre, ultrasonda da tespit edilebilen polikistik over sendromunun en önemli belirtileri şunlar:

• Adet düzensizliği: Düzensizlik yılda 6 ya da daha az adet görmeyle kendini gösteriyor. Düzensiz adet görme sonucunda 'endometrium' denilen rahim zarı düzensiz olarak kalınlaşırken, bu da kanser riskini artırıyor.

• Tüylenmede artış: Hastalığın ikinci en önemli özelliği, erkeklik hormonu testosteronun kanda artmasına bağlı olarak tüylenmenin ortaya çıkması.

Kıllanma özellikle yüzde, çene altında, göğüs uçlarında ya dagöbeğe doğru olur. Yine erkeklik hormonunun yüksekliği erkek tipi saç dökülmesine, yağlanma ve sivilcelere de yol açar.

Bu tablonun yumurtlama bozukluğuna yol açtığı için gebe kalmayı engellediğini ifade eden Yaralı, 'Kadınlarda yumurtlama hormonu progesterondur. Ancak bu hastalarda sadece östrojen hormonu hakimdir. Böyle olunca da ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabakası kalınlaşır, bunun sonucunda da rahim içi kanseri ortaya çıkar' diye konuştu.'Gebe kalamayanların yarısında bu hastalık var.

Gebe kalamama şikayetiyle değişik merkezlere başvuran kadınların neredeyse yarısında polikistik over sendromu bulunduğunu kaydeden Yaralı, 'Yumurtanın yeterince büyümemesi ve yumurtlamanın olmaması gebe kalmayı engelliyor' dedi.

Bu rahatsızlığın kısırlık dışında başka sorunlara da yol açtığını ifade eden Yaralı şunları söyledi: 'Kadınlar bize genellikle adet düzensizliği, gebe kalmakta sıkıntı ve tüylenmede artış şikayetleriyle başvuruyor.

Ancak bu hastalığın çok önemli bir metabolik tarafı var. Polikistik over sendromu tablosunda, şeker hastalığında olduğu gibi insülin etkisine karşı direnç olur.

Şeker hastalğı riski!

Araştırmalara göre, bu hastalığı olanların yüzde 40'ında gizli şeker, yüzde 8'inde de aşikar şeker var. Neredeyse polikistik over sendromu olan iki hastadan birinde şeker düzensizliği çıkıyor.'

Yaptıkları bir araştırma sonucunda, polikistik over sendromu bulunan hastaların yarıya yakının anne ve babasında da gizli ya da aşikar şeker tespit ettiklerini bildiren Yaralı, 'Bu yüzden ailelere de şeker taraması yapılmalı' dedi. Bu hastaların çocuk sahibi olmaları konusunda başarılı tedavi olanakları bulunduğunu anlatan Yaralı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tedavisi mümkün

'Tedavide önce hap ve iğne kullanıyoruz. Bu yöntemlerin etkili olmaması halinde de tüp bebek tedavisine geçiyoruz.

Polikistik over sendromlu olgularda tüp bebek uygulaması başarılı. Çünkü bu hastalar çok sayıda yumurta ve embriyo üretebiliyorlar.' Polikistik over sendromunun tanısının, detaylı muayene, ultrasonografi ve kan hormon analizleri ile konabildiğini kaydeden Yaralı, tedaviyle hastanın kozmetik sorunlarının çözülebildiğini, çocuk sahibi olma konusundaki beklentilerinin karşılanabildiğini ve ileri yaşlarda ortaya çıkması muhtemel metabolik sorunların önlenebildiğini bildirdi.

Adet Düzensizliğine Dikkat