04 Haziran 2007 / Star Gazetesi

BAŞKENT'İN İLK TÜP BEBEK OTELİ AÇILDI

Ankara’daki bir tüp bebek ve kadın sağlığı merkezi çeşitli illerden ve yurt dışından gelem hastaları için “misafirhane” açtı. İsteyen çiftler Tüp Bebek Oteli’nde geceliği 30 YTL ye konaklayabiliyor.

Çocuk sahibi olamayan çiftler için umut olan tüp bebek merkezleri, belli bir süre tedavi gerektirmesi nedeniyle, il dışından gelen hastaları için kalabilecekleri otel konforunda misafirhaneler düzenlemeye başladı. Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi de çeşitli illerden ve yurt dışından Ankara’ya gelen hastaları için “misafirhane” açtı. Merkez, SSK ve yeşil kartlı hastalara devlet yardımına yakın indirim uygularken, otel konforundaki misafirhanede çiftler geceliği 30 YTL ye konaklıyor.

Hacettepe Hastanesi’nden Prof. Dr. Hakan Yaralı ile Gazi Hastanesi’nden Prof. Dr. Bülent Tıraş’ın kurucusu olduğu merkeze çeşitli illerin yanı sıra Almanya, Hollanda, Fransa, Rusya ve Irak’tan da çocuk özlemi çeken çiftler geliyor. Hakan Yaralı bu durumu “Türkiye’ye oranlara yurt dışında tüp bebek uygulaması pahalı bir yöntem. Başarı oranları da düşük olduğu için hastalar bizi tercih ediyor” diye açıklıyor.

Tüp bebek konusunda Türkiye’nin en son teknolojiyi çok yakından takip ettiğine işaret eden Prof. Dr yaralı, dondurulmuş embriyolardan bile tazeye yakın başarı elde ettiklerini ifade ederek, 30 yaş altındaki kadınlara yapılan ilk uygulamanın yüzde 70 gebelikle sonuçlandığını vurguladı.

Yaralı, “tüm yaş gruplarında ortalama yüzde 55 gebe kalma oranına sahibiz. 30 -35 yaş gurubunda; yüzde 55, 35 -40 yaş arasında yüzde 40 -50, 40 yaş ve üzerinde ise yüzde 20 -25 gebelik elde ediliyor” dedi. Yaralı, SSK ve yeşil kartlı hastalara devlet yardımına yakın özel indirim uyguladıklarını da sözlerine ekledi.

APART OTEL GİBİ MİSAFİRHANE

Merkez Ayrancı’da açtığı misafirhanede odalarda 24 saat sıcak su, klima, mini tv ve buzdolabı bulunuyor. Tüp bebek tedavisine alınan çiftler burada kahvaltı da dahil 30 YTL ödeyerek kalabiliyor. Apart otel sistemindeki misafirhanede hastaların tüm ihtiyaçları gideriliyor.

Almanya’nın önde gelen bir tüp bebek merkezindeki gebelik oranının yüzde 30’larda olduğunu belirten Yaralı, Türkiye’nin tüp bebek konusunda oldukça ileri bir durumda olduğunu ifade ederek, bu konuda bir sağlık turizmini başlatmasının ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağını belirtti.