15 Mayıs 2013 / Gaziantep Telgraf

ÇİKOLATA KİSTİNİ CİDDİYE ALIN. ÜREME SAĞLIĞINI TEHİDT EDEN PROBLEMLERDEN BİRİ

HER 6 KADINDAN BİRİNDE GÖRÜLEN AĞRILI ADET,  AĞRILI CİNSEL İLİŞKİ VE KISIRLIĞA YOL AÇAN ÇİKOLATA KİSTLERİ ÜREME SAĞLIĞINI TEHDİT EDEN SORUNLARDAN BİRİ.

Endometrıozıs. yani çikolata kistlerinin ciddiye almması gereken önemli bir sorun olduğunu vurgulayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, bu kistienn tup bebek tedavisi öncesinde mutlaka alınmasına gerek olmadığını söyledi.

Sorunun tüp bebekte gebe kalmak açısından olumsuzluk olmadığını ve tedavinin başarısını düşürmediğini belirten Prof Yaralı, hastalığı, "rahim içini döşeyen endometrial hücrelenn rahim dışında yerleşerek uremesi" olarak tanımladı. Prof Yaralı, genellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlarda görülen, nedeni tam olarak bilinmeyen hastalık hakkında şunlan aktardı "Kadınlarda adet kanaması rahim iç tabakasını döşeyen hücrelerin dökülmesi ile olur. Bu hücrelerin bir kısmı da geriye doğru giderek tüplerden karın boşluğuna dökülür. Genelde bu hücreler vücudun bağışıklık mekanizmaları tarafından yok edilir. Ancak bazı kadınlarda bu mekanizmalar iyi çalışmaz ise ya da muhtemelen genetik yatkınlık ile endometrial hücreler karın zarı üzerine yerleşebilirler." Üreme çağındaki kadınların yüzde 15'inde. çocuk sahibi olmakta güçlük çekenlerin ise yüzde 30 unda çikolata kistine rastlanıyor Kistlerin içindeki sıvının rengi çikolata rengine benzediği için böyle isimlendiriliyor.
BU BELİRTİLERLE ORTAYA ÇIKIYOR 
Çikolata kistinden etkilenen hastaların hekime başvuru şikâyetleri ağrı, kısırlık ve kitie Bazen de hiçbir şikâyet olmaksızın rutin jinekolojik kontrollerde çikolata kistleri fark edilebiliyor.
En önemli şikayet, kasık ve karın ait kısmında görülen ağrı Adet ağrısı, adetten bağımsız agn. cinsel üiski sırasında ağrı ve kısırlık hastalığın diğer belırtileridir.
HANGİ ORGANLARI TUTAR?
Çikolata kistlerinin en cok yumurtalıkları ve kann zarını tuttuğunu. bunun dısmda rahim ve makat bölgesinde de yerJeşebiidığinı belirten Prof Yaralı, bu durumun ağrılı tuvalete çıkmaya neden olabildiğine dikkat çekti.
 
AMELİYAT NE ZAMAN GEREKİR
Prof. Dr. Hakan Yaralı, çikolata kistlerinde ağrı şikayeti ön planda ise ve kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa ameliyatın gündeme gelebileceğini söyledi. Yaralı, "Aynca ultrasonografi ile %90 duyarlılıkla çikolata kisti tanısı doğru konabilmektedir. Eğer ultrasonografi sırasında, kanser endişesi yaratacak bir görünüm var ise de ameliyat yapılması düşünülebilir Aksı takdirde, her ameliyat, en iyi ellerde uygulansa dahi sağlıklı yumurtalık dokusuna sarar verici olabileceği için ameliyat yapılmasını onermemekteyiz:" diye konuştu.
 
Endometriomakistlerinin kapalı ameliyat (laparoskopi) ile alınmalarının, açık ameliyata göre bazı avantajları olduğunu vurgulayan Yaralı, o avantajları, şöyle sıraladı: 
1) Laparoskopı coğu zaman ayakta yapılabilen bir ameliyattır.
2) Ameliyat sonrası ağrı daha az olur 
3) Kesi büyüklükleri 0.5-1 cm olduğu için kozmetik olarak daha iyi netice verir 
4) İşe geri dönme zamanı daha kısadır.
Çikolata kisti ameliyatı sonrasında, hastayı bekleyebilecek iki olumsuzluk bulunmaktadır. Bunlardan biri yumurtalık rezervinde azalma, diğeri de ameliyata bağlı olarak yumurtalık etrafı yapılarda yapışıklık olması. Bu nedenle yetkin ellerde yapılmayan ameliyatlardan sonra, bu olumsuzlukların görülme riskinin artabildiğini söyleyen Prof Dr. Hakan Yaralı, hastalık hakkında merak edilen diğer soruları ise şöyle yanıtladı
KANSERE YOL AÇAR MI?
Yumurtalık içindeki çikolata kistleri hemen daima iyi huyludur. Pratik olarak bu kistlerin çeperinde kanser olma ihtimali binde 4-6 düzeyindedir yani çok düşüktür. Bu kistlere vajinal ultrasonografi ile tanı yüzde 90 üzerinde konulur. Bu nedenle biz
kistleri büyüklüklerinden bağımsız olarak, kanser endişesi ile ameliyat etmemekteyiz.
 
AMELİYAT SONRASI GEBaİK GERÇEKLEŞİR Mİ?
Kapalı ameliyat yöntemleriyle yumurtalık içindeki çikolata kistlerinin alınmasından sonra 1 yıl içinde hastaların yüzde 50 si kendiliğinden gebe kalır 
HASTA NE ZAMAN TÜP BEBEĞE YÖNLENDİRİLMELİ?
1) Ameliyattan sonra 1 yıl içinde gebelik elde edilememiş ise bu durum başarısızlık olarak kabul edilir ve hasta tüp bebeğe yonlendirilmelidir. 
2) Kadın yaşı 38 üzerinde olmasında da tüp bebek tercih edilmelidir 
3) Hastanın gebe kalamama süresi 3 yıldan fazlaysa tüp bebek düşünülmelidir 
4) Çikolata kisti olan kadının eşinde sperm problemi varsa tüp bebek ilk tercih olabilir.
5) Laparoskopi sırasında hastanın her iki tüpünün etrafında yaygın, kalın yapışıklık varlığı söz konusu ise yine tüp bebek akla gelmelidir. Bu yapışıklıklar laparoskopi ile açılsalar bile laparoskopi sonrası tekrar oluşma riskleri fazladır.

Endometriozisin tekrarlayabilen bir hastalık olduğunu hatırlatan Prof. Yaralı, olguların yarısında cerrahi işlemi takiben hastalığın tekrarlayabildiğine de dikkat çekti. (TELGRAF)
Çikolata kistini ciddiye alın. Üreme Sağlığını tehidt eden problemlerden biri