08 Eylül 2010 / Hürriyet

DÜNYACA ÜNLÜ JİNEKOLOG HACETTEPE TIP'IN KONUĞU

Dünyada kısırlık (infertility) cerrahisi alanında tanınmış hekimlerden olan ve alandaki en iyi isimleri yetiştiren Kanadalı Prof. Dr. Victor Gomel, Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı'nın davetlisi olarak Ankara'ya geldi.

Başkent'teki hekimlerle 9 Haziran Çarşamba gününe kadar bir araya gelecek Gomel, meslektaşlarıyla bilgi paylaşımında bulunacak ve deneyimlerini aktaracak. Uzun yıllar kısırlık tedavisi üzerine çalışan ve üreme çağındaki kadınlarda görülen endometriozis ile ilgili yeni tedavi seçeneklerine ilişkin önemli çalışmaları bulunan Gomel, kısırlığa yol açan hastalıkların tedavisini de çok yakından takip etti ve birçok çalışmaya imza attı.
Tüm dünyada tanınmış jinekolojik cerrah, araştırmacı ve öğretmen olan Gomel, Kanada'da üreme tıbbının uygulamalarında önde gelen hekimler arasında kabul ediliyor.

Türkiye'de okudu Kanada'da yaşadı

Türkiye'de doğan ve eğitim gören Prof. Victor Gomel, Kanada'yı kendine vatan olarak seçti ve ilk olarak Montreal St. Mary Hastanesi'nde intörnlük yaptı, daha sonra Vancouver'a Profesör ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Başkanı olduğu British Columbia Üniversitesi'ne geçti.
Buradaki görev süresince çalıştığı bölümü genişleten Gomel, Üreme ve Gelişimsel Bilimlerde bir eğitim programı uyguladı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi, diğer hekimlere danışmanlık yaptı. Deneysel araştırma konularıyla uluslararası tanınan bir hekim olan Gomel, çok sayıda klinik öncesi cerrahi adezyon modelleri geliştirdi ve bu araştırma alanında yüzden fazla yayın kaleme aldı.
Dünyaca ünlü jinekolog Hacettepe Tıp'ın konuğu