06 Aralık 2011 / Tünaydın

HASTA DOSTU TEDAVİSİ

ANKARA (İHA) - Kanada, Yunanistan, İran ve Danimarka'nın da aralarında bulunduğu Hasta Dostu Tedavi kongresi, Ankara'da yapıldı. Anatolia Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Başkanı Hakan Yaralı, hasta dostu tedavisiyle tüp bebek kullanan çiftlerin pes etme oranının yüzde 15'lere düştüğünü söyledi.

Hasta dostu tedavisi sayesinde uyarım sürecinde hastaların belli sayıda kan ultrasyona girdiğini belirterek, 3 önemli kapsamın hasta dostu unsurunu taşıdığını söyledi. 2011 yılında yapılan analizlere göre doktorların tüp bebek uygulamasında yumurtaları çok sevmediklerini söyleyen Yaralı, 100 bin uygulama yapıldığını 3 tanesinin aşırı uyarım sendromu ile birlikte ölümle sonuçlandığını ifade etti. Hasta dostu tedavisinde tüp bebek tedavisinin hastalar için psikolojik ve tranvvatik bir süreç olduğunu anlatan Yaralı, şöyle konuştu: 'Tüp bebek uygulamasında çiftlerin yüzde 55'i tedaviye küsüp tedaviyi bırakıyor. Bırakma nedenleri farklı toplumlarda farklılık arzediyor. Hasta dostu tedavisi ile tüp bebek düşünen kişilerin pes etme oranı yüzde 15'lere düşüyor.Hekimlerde bu protokolü kullanmada büyük bir direnç var.

Dünyada bu toplantının düzenlenmesi için 10 yer verildi. AB dışında Türkiye'ye verildi. Birincisini geçen yıl Ankara'da düzenledik." Hakan Yaralı, hasta dostu tedavisi ile dünyanın bazı yerlerinden hocalar geldiğini anlatarak, Kanada, Yunanistan, İran ve Danimarka'dan gelen delegelere deneyimlerini paylaştıklarını söyledi. Yaralı, Hasta dostu tedavisinin yararlarını şöyle sıraladı: 'Tüp bebek kullanan çiftlere hasta dostu tedavisi uyguluyoruz. Bunun yararları; daha az ilaç kullanımı, benzer gebelik oranları, sevilmeyen aşırı ^ uyarım riski azalıyor. Hastaların tedaviyi bırak- ^ mamaları konusunda bilinçlendiriyoruz." Yaralı, tüp bebek uygulamaları düşünen hastaların birden fazla yumurta elde etmek için hastanın özelliklerine göre ilaç dozu verdiklerini belirterek, 25 yıldır uzun protokol kullandıklarını söyledi. Hasta dostu protokolün uzun avantajları olduğunu söyleyen Yaralı, hasta dostu tedavinin tüp bebek kullanan çiftlere faydalı bir süreç olduğunun altını çizdi.
HASTA DOSTU TEDAVİSİ