12 Eylül 2005 / Hürriyet Gazetesi

DÜNYA'NIN YEDİNCİ HARİKASI 3 YAŞINDA

Dünyada rahim kanseri olduktan sonra doğum yapan yedinci, Türkiye'de ise ilk kadın olan seher ateş'in kızı Zeynep 3 yaşında. Ateş şimdi de ikiz çocuk bekliyor.

Yıldız ATEŞ / merkez

Dünyada rahim kanseri olduktan sonra doğum yapan 7'inci, Türkiye'de ise ilk olan seher Ateş, hastalık teşhisi konulduğunda henüz 29 yaşındaydı. Seher Ateş'in, yumurtalıklarındaki yumurtlama bozukluğu, uzun dönemde tedavi edilemediğinden rahim kanserine neden olmuştu. Genç kadın ve eşi Ali Fuat Ateş doktorların rahmin hemen alınması gerektiği uyarılarına rağmen, çocuk sahibi olma hayalinden vazgeçmedi.

Hacettepe Üniversitesi'ne başvuran Seher Ateş'e Jinekolojik Onkoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Ali Ayhan ve Kadın Doğum Bölümünden Prof. Dr. Hakan Yaralı'nın yürüttüğü iki aşamalı bir tedavi uygulamasına karar verildi.

ÖNCE KANSER GERİLETİLDİ

Çekilen MR ile rahmin iç tabakasında hastalığın yaygınlığı tespit edildi. Açık ameliyatla lenf notları temizlendi. Birkaç kez rahim iç tabakasına kontrol biyopsisi uygulanarak kanserin, kanser öncesi aşamaya gerilemesi sağlandı. Histeroskopi yöntemi ile rahim içi gözlenerek kontrol altında tutuldu. Böylece kanser geriletilerek, kısa süreliğine rahmin gebeliğe uygun hale gelmesi sağlandı.

1 KİLO 300 GRAM DOĞDU

Prof. Dr. Hakan Yaralı ise tüp bebek denemesi için Seher Ateş'te görülen yumurtlama bozukluğu nedeniyle önce yoğun hormon tedavisi uygulayarak, yumurtlamayı gerçekleştirdi. Kanseri harekete geçmesi riskine karşı zaman kısıtlıydı. İlk denemede başarı sağlanması gerekiyordu. Ateş'ten elde edilen 9 yumurtadan 5'i döllenerek embriyo transferi yapıldı. Sonuç olumluydu.

Genç kadın, hamileliğinin 30'uncu haftasında erken doğum yaparak, 1 kilo 300 gram ağırlığında bir bebek dünyaya getirdi. Ateş çiftinin Zeynep adını verdikler kızları, kısa sürede kilo alarak sağlıklı bir yapıya kavuştu.

ZEYNEP'E İKİZ KARDEŞ GELİYOR

Zeynep şimdi 3 yaşında güzeller güzeli bir kız çocuğu. Anne Ateş aynı yöntemi ikinci kez denenmesini istedi. Kanseri ilerlememiş olması üzerine Prof. Dr. Hakan Yaralı, Ateş'e ikinci kez tüp bebek tedavisi uyguladı. Yapılan gebelik testinde Ateş'in ikinci kez üstelik de ikiz bebeklere hamile olduğu anlaşıldı.

Seher Ateş, şu anda 1 aylık hamile. Gen kadın, kanser teşhisi konulduğunda umudunu yitirmeden araştırma yapmaya başladığını belirterek, 'insanlar kanser olduğuma inanmıyorlar. Dünyanın en iyi doktorlarına sahibiz. Bana dünyaları bağışladırlar. Allah onlardan razı olsun. şeklinde konuştu.

'DENEYSEL TEDAVİ SEÇENEĞİ SUNULDU'

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, Seher Ateş'in hastalığının birinci aşamada olduğunu tespit ettiklerini ifade ederek şu bilgileri verdi: 'erken evre kanserlerde standart tedavi, cerrahi olarak rahim, tüp yumurtalıkları ve yumurtalıkların alınmasıdır. Böyle bir durumda doğurganlık geriye dönüşü olmayacak şekilde kaybedilir. Erken evre olduğu için bu hastaya rahimi korumak için deneysel tedavi seçeneği sunuldu. Hastaya eksik progesteron hormonu dışardan yoğun bir şekilde uygulandı ve zaman içinde alınan kontrol biyopsisinde kanserin, gerilediği anlaşıldı. Ardından da tüp bebek tedavisi yapıldı..

RAHMİ ALINACAK

Prof. Dr. Yaralı, daha sonra hastaya tüp bebek tedavisi uyguladıklarını söyleyerek, ' sağlıklı biçimde ilk çocuğunu doğurdu. İki ay sonra yapılan biyopsisinde kansere rastlanmadı. dedi. Yaralı, ikiz bebeklerin doğumunun ardından, Seher Ateşin rahminin alınacağını da sözlerine ekledi.

Dünya'nın yedinci harikası 3 yaşında