06 Mayıs 2014 / Hürriyet Gazetesi

KANSER BİLE OLSANIZ PES ETMEYİN

Türkiye'de her 100 çiftten 15'i çocuk sahibi olamama problemiyle uğraşıyor.

Çiftler tüp bebek tedavisi için mücadele ederken kanser gibi olumsuz sürprizlerle de karşılaşabiliyorlar. Mersin’in Anamur ilçesinde oturan 37 yaşındaki Nurten Baz ile 41 yaşındaki Tacettin Baz’ın yaşadıkları da bunun örneklerinden biri. Baz çiftinin örnek bir mücadelenin ardından sahip oldukları ikizleri 7 yaşına bastı.

Nurten Baz eşiyle evlendikten sonra hemen çocuk sahibi olmayı istediklerini, olmayınca da iki yıl süreyle tedavi gördüklerini söylüyor. Ancak işler Baz çifti için başlangıçta bekledikleri gitmemiş. Nurten Baz tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olmayı beklerken rahim kanseri olduğunu öğrenmiş. Tedavisini kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Ali Ayhan sürdürmüş. Tedavi tam tam dört yıl sürmüş.

"HİÇ PES ETMEDİK"
Baz çifti o dönemde hiç pes etmediklerini tedavinin tamamlanması için sabırla beklediklerini söylüyorlar. Dört yıllık bir sürecin ardından tüp bebek tedavisi için tekrar doktora başvurmuşlar. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı'dan bekledikleri müjdeli haberi ikinci tüp bebek denemesinden sonra duyuyorlar. Hamile kalma sürecini Nurten Baz şöyle anlatıyor: Devamı
Kanser bile olsanız pes etmeyin