03 Temmuz 2010 / Milliyet - Ankara

KISIRLIK TEDAVİSİNDE YOGA ÖNERİSİ

Tedavide önemli etkenlerden olan stresle baş etme metodlarına işaret eden uzmanlar psikolog desteği, yoga ya da meditasyon önerdi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan YARALI, stressin kısırlığa neden olduğuna dair çok az bulgu bulunmakla birlikte, bazı durumlarda yüksek seviyelerdeki stresin, kadınlarda hormon seviyelerinin değişmesine ve yumurta oluşumunda bozulmaya yol açabildiğini söyledi.

YARALI, aşırı stresinm ayrıca, kadınlarda fallop tüpü spazmlarına, erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına sebep olabildiğini bildirdi. Stresin nasıl tanımlandığının da önemli olduğunu belirten YARALI, "Kronik stresin, depresyona neden olabileceği göz önüne alındığında, depresyonun yumurta kalitesini olumsuz etkilemesi ve depresyondaki kadınların iki kat düşük tehlikesi taşıması, stresin, dolaylı olarak kısırlık tedavisini de olumsuz etkilediğini gösteriyor" şeklinde konuştu. Araştırmalara göre, kısırlık tedavisi gören hastaların stress düzeylerinin, hayati derecede önem taşıyan hastalıklarla mücadele edenlerden farklı olamdığını, hatta sıklıkla bir parça daha fazla olduğunu ifade etti.

 

Kısırlık Tedavisinde Yoga Önerisi