05 Aralık 2011 / Star Gazetesi

TÜP BEBEKTE HASTA DOSTU TEDAVİ DÖNEMİ

UZMANLARA göre, az sayıdaki hastada görülmesine rağmen tüp bebek tedavisinin önünü tıkayan en önemli nedenlerden biri olan 'aşırı uyarım sendromu', yeni yaklaşımlarla bertaraf edilebiliyor. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof.
Dr. Hakan Yaralı, yumurtalıkları uyarmak için kullanılan ilaçlara hastadan aşırı cevap alınmasının bu sendroma zemin hazırladığını söyledi. Tüp bebek uygulamasının önünü tıkayan bu önemli sorunun 'Antogonist' ya da 'Hasta dostu tedavi' olarak adlandırılan yeni yaklaşımla aşılmaya çalışıldığını anlatan Prof. Dr. Hakan Yaralı, bu yaklaşımla aşırı uyarılma riskinin yüzde 50-53 oranında azaldığını bildirdi.

Prof. Dr. Hakan Yaralı, "Hasta dostu tedavilerin en önemli özelliği, bebek sahibi olacak kadınlara daha az ilaç uygulanması, doğaya ve hastaya daha saygılı tedavi planlanması. Böylece anne adayları hem ilaçlara bağlı yan etkilerden korunuyor hem de daha az maliyetle bebek sahibi olunabiliyor" dedi. Prof. Dr. Yaralı, etkinlik azalmadan emniyetli uygulama şansı veren bu yeni tedavi sürecinde Türkiye'nin Avrupa'da referans merkezi olmaya da aday olduğunu ifade etti.
TÜP BEBEKTE HASTA DOSTU TEDAVİ DÖNEMİ