26 Aralık 2014 / Hürriyet Ankara

YÜZDE 15 RİSKİNE EMBRİYOLU ÇÖZÜM

Her 100 çiftten 15'inin çocuk sahibi olamama sorunu yaşadığını belirten Anatolia Tüü Bebek ve Kadın Sağlı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hakan YARALI, embriyo dondurmanın önemine dikkat çekti.
 
Yaralı, Tüp bebek yönetmeliğine göre transfer edilen embriyo sayısının iki ile sınırlandırılmasının embriyo dondurmanın önemini artırdığını ifade ederek, üreme organlarını olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarını ortadan kaldırabileceğini söyledi. Yaralı, şunları söyledi;
 
"Tüp bebekte gebelik şansını azaltmadan, çoğul gebelik şansını en aza indirgemek içinetkin bir embriyo transfer politikası izlemek gerekir. Çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyolar, Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan ve yürürlüğe giren bir yasa ile 5 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabilmektedir. Elde edilen kaliteli, iyi, fazla embriyolar ise dondurularak saklanmalıdır. Embriyoların dondurularak saklanmasının hem ekonomik hem de psikolojik yararları vardır. Dondurulan embriyoların çözülerek transferi uygulamasında, hastaya minimal ilaç kullanımı ve takiple transfer gerçekleşebilemktedir."
 
Yüzde 15 riskine embriyolu çözüm