25.12.2006 / Hürriyet Gazestesi

EVLİ ÇİFTLERİN %15'İ KISIRLIK NEDENİYLE ÇOCUK SAHİBİ OLAMIYOR

Tüp bebek sayısı ise Avrupa''da 40 çocukta 6 iken Türkiye''de sadece 40 binde 1. İSTANBUL - Türk toplumunun üreme konusundaki tüm sorunları Antalya''da başlayan ve 10 Eylül''e kadar sürecek olan kongrede masaya yatırılıyor. Yapılan yasal düzenlemelere rağmen Türkiye''de halen birçok çiftin tüp bebek uygulamasına gidemediğini belirten Türk Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, kısırlık tedavisindeki yeni gelişmelerden bahsetti.

Türk Üreme Tıbbı Derneği''nin düzenlediği kongreye Türk uzmanların yanısıra Avrupa ve ABD''den toplam 1000 bilim adamı katılıyor.

Türk Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, Türkiye''de çiftlerin yüzde 15''inin kısırlık nedeniyle bebek sahibi olmadığını ancak bu konudaki gelişmelerin yüz güldürücü nitelikte olduğunu söyledi. Yaralı, Kısırlık tedavisinde kullandığımız çok yeni ilaçlar var, özellikle son 3-4 yıldır üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan bu ilaç grubu, tüp bebek uygulamalarında ve yumurtalıklarda tembellik olan durumlarda alternatif olarak kullanılıyor” dedi.

Türkiye''de tüp bebek uygulamalarında kalite kontrol standartlarının iyi tanımlanması gerektiğinin altını çizen Yaralıya göre, yasal düzenlemelere rağmen Türkiye''de halen birçok çift ihtiyacı olduğu halde tüp bebek uygulamasına gidemiyor. Batı Avrupa ülkelerinde tüp bebek sayısı 40 çocukta 6 iken Türkiye''de sadece 40 binde 1. Şubat 2001''de devlet koruma kapsamına almış olmasına ve bu kapsamda uygulama sayısı artmış olmasına rağmen Türkiye''de ulaşılabilirlik önemli bir problemdir.”

Evli çiftlerin %15'i kısırlık nedeniyle çocuk sahibi olamıyor