23 Aralık 2019 / Sabah Ankara

PCOS HASTALARI DÜŞÜK KALORİLİ ÖZEL DİYETLE BESLENSİN

PCOS Hastaları Düşük Özel Diyetle Beslensin


KADIN Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Hakan Yaralı, Polikistik Over Sendromu'nun (PCOS) tipik olarak genç kızlarda ve genellikle ergenlik döneminde ortaya çıktığını belirtti. Prof. Dr. Yaralı, yılda 9 ya da daha az kez adet görülmesinin hastalığın tipik özellikleri arasında olduğunu da aktardı. Kandaki erkeklik hormonunun artmasıyla birlikte (testosteron) hastada aşırı tüylenme, yağlı cil
t, sivilce ve saç dökülmesi gibi sağlık problemlerinin görüldüğüne dikkat çekti. Prof. Yaralı bu hastaların şu 3 şeye dikkat etmelerini söyledi:
Metabolik korunma: Hastaların yarısında kilo fazlalığı bulunur. Erkek tipi yağlanma görülür. Düşük kalorili diyetle beslenme ve yeterli fiziksel egzersizin yaşam şekli haline getirilmeli.
Jinekolojik kanser riski: Adet düzensizliği olan ve adet araları açık olan hastalarda rahim iç tabakasında kalınlaşmayla birlikte kanser riski artar. Uygun ilaç kullanımı ile düzenli adet görmeleri sağlanmalı. Doğurganlık: Yumurtlama olmamasına bağlı en sık gebe kalamama nedenidir. Öncelikli hedef yumurtlamanın tekrar sağlanmasıdır. Aksi halde uygun dozda ilaç tedavisine başlanır.