OFİS HİSTEROSKOPİSİ

Tanısal histeroskopi ofis histeroskopi ile yapılır, Operatif histeroskopilerin bir kısmı ofis histeroskopi yardımı ile bir kısmı ise rezekteskop denilen özel bir alet yardımı ile yapılır. Rahim ağzını genişletmek amaçlı bir işlem yapılma gereği olmadığı için çoğunlukla anestezi dahi gerekmeden ofis şartlarında uygulanabilir. Bu yolla, cihaz içinden ilerletilen bir makas yardımı ile polipler, ufak düzeydeki rahim içi perde ya da yapışıklıklar tedavi edilebilirler. Vajinal yolla çıkartılamayan rahim içi araçlar çıkartılabilirler.

Polip, hafif rahim içi yapışıklık, derin olmayan perde/septum, ofis histeroskopi ile düzeltilebilir iken, yaygın/şiddetli rahim içi yapışıklık, derin perde/septum kesilmesi ve rahim içine yerleşik myom tedavisinde rezekteskop gerekir.

Ofis histeroskopi için, rahim ağzı genişletilmeden rahim içine kolayca yerleştirilebilen çok ince teleskop (2.9 mm çaplı) kullanılır. Histeroskop ile rahim içine girildikten sonra sıvı verilerek rahim boşluğu şişirilir ve video kamera ile rahim içi görüntülenir. Esasında hiç anestezi dahi kullanılmadan yapılabilse dahi, biz hafif, maske ile genel anestezi verilmesini tercih etmekteyiz.

Ofis Histeroskopi Kullanım Alanları

  • Ofis histeroskopi en sık, vajinal ultrasonografide şüpheli bir durum (rahim içi yapışıklık, myom, polip ve perde/septum) varlığında kullanılmaktadır.
  • Kısırlık dışında anormal kanama olan olgularda da bazen kullanılır.
  • İpi rahim içine kaçmış olan rahim içi araçların (spiral) çıkarılmasında da ofis histeroskopiden yararlanılır.

Rahim içindeki yer kaplayan lezyonlar (polip, myom) veya yapışıklıklar kısırlık nedeni olabilir ve bunların tamamı histeroskopi ile tedavi edilebilirler.

Eğer uygun zamanda (28 günde bir adet gören bir bayanın, adetinin ilk gününe göre 10.-14. gün aralığında) yapılan vajinal ultrasonografide rahim içi “tertemiz” gözüküyor ise, gerek ilk tüp bebek uygulaması, gerekse de tekrarlayan tüp bebek uygulaması öncesi histeroskopi yapılmasının, gebelik oranları kapsamında ilave bir yararı yoktur.